WRACAMY DO PSZOWA 👉🏻Na zlecenie SRK trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę Wrzosy I. Na miejscu od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który wykona w newralgicznych rejonach hałdy, specjalną warstwę izolacyjną. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych i ognia. Prace te potrwają do końca stycznia 2025 roku. ℹ️Jak informowaliśmy, docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. ⚠️Wciąż problem są motocykliści, nagminnie lekceważący zakaz wstępu ⛔️! Jeżdżąc po hałdzie, niszczą wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagają pożary w jej kolejnych częściach. PRZYPOMINAMY: 🔺jest to teren objęty zakazem wstępu❗️; 🔺za jego łamanie grozi surowy mandat; 🔺miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni; 🚨Każdy przypadek łamania zakazu wstępu na hałdę prosimy niezwłoczne zgłaszać na policję!🚔 2024-11-21 11:05:55
TERENY DLA ROZWOJU - Z SRK DO GMIN 5️⃣0️⃣ hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń❗️ 👉🏻Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn. 📈SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. 🔝Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco. Szczegóły na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-11-14 09:46:03
🚧 NIE CZEKAMY, DZIAŁAMY! Rozpoczęły się kolejne prace zabezpieczające na zapożarowanej hałdzie Wrzosy I w Pszowie. ⚠️Niebezpieczeństwo lekceważą jednak motocykliści, którzy w poszukiwaniu wrażeń zamieniają zwałowisko w tor, niszcząc przy tym wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagając pożar. Przypominamy - obowiązuje zakaz wstępu na hałdę! 🗓️We wtorek, 12 listopada teren przekazano firmie działającej na zlecenie spółki. W newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, ułożona zostanie warstwa izolacyjna. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych. Docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. 🏍️ MOTOCYKLE NA HAŁDZIE - PROBLEM I ZAGROŻENIE 🚫Problemem wciąż pozostają motocrossowcy, którzy zapożarowaną hałdę zamienili w tor przeszkód. Regularnie pojawiające się grupy rozjeżdżają powierzchnię zwałowiska, uszkadzając ją. Do powstałych pęknięć dostaje się powietrze, co wzmaga pożar. 👉🏻To, co nieodpowiedzialne i nierozważne jest również niebezpieczne, bo miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni. Nie pomagają oznakowania terenu, które są notorycznie lekceważone i niszczone. Mieszkańcy także regularnie zgłaszają obecność jednośladów na hałdzie. ❗️Przypominamy, że jest to teren objęty zakazem wstępu❗️ 📢Kilkukrotnie podczas patrolowania hałdy natrafiano również na rowerzystów, grupki młodzieży, a nawet na spacerującego rodzica z dziećmi. Dlatego ponownie apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, bo paląca się hałda to nie atrakcja, a zagrożenie. 🚨Dlatego prosimy o niezwłoczne zgłaszanie na policję każdego przypadku łamania zakazu wstępu na hałdę! Pełna informacja na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu. 2024-11-12 13:43:37
Zobowiązanie pamięci | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Czterdzieści lat temu, 10 października 1979 roku w o godz. 18.55 w kopalni „Dymitrow” w Bytomiu na poziomie 774 m nastąpił wybuch pyłu węglowego. Jako przyczynę zdarzenia podano błędy przy przeprowadzonych tam robotach strzałowych.
Zginęło wówczas 34 górników, z kopalni Dymitrow, Bobrek i z PRG, którzy znaleźli się w bezpośredniej strefie wybuchu. Najstarszy z nich miał 50 lat, najmłodszy 22. Z rejonu katastrofy udało się uratować dziesięć osób.
W rocznicę tego zdarzenia kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na terenie likwidowanej obecnie kopalni Centrum złożyli licznie zgromadzeni członkowie rodzin ofiar tego zdarzenia, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, wiceminister energii Adam Gawęda, przedstawiciele miasta z prezydentem Mariuszem Wołoszem, przedstawiciele Zarządu SRK SA, obecnego właściciela kopalni, jej dyrekcja i pracownicy, przedstawiciele ratowników oraz związkowcy.
Po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy, głos zabrał min. Gawęda
- Nasza tu obecność bierze się z solidarności z tymi, którzy czterdzieści lat temu zostawili swoje życie, ale również pamięci o tych, którzy w tej samej kopalni stracili życie trzy lata później i o wszystkich, którzy zginęli na każdym posterunku pracy w każdej kopalni - mówił - Nasza powinność to zobowiązanie, by takich miejsc było jak najmniej w przyszłości. Rozwój górnictwa, dążenia do tego by coraz lepiej, efektywniej pracować muszą się łączyć z poprawą, ciągłym podnoszeniem bezpieczeństwa w naszych kopalniach.
Co dalej z Centrum
Symbol kopalni - orzeł, jaki był umieszczony na zakładzie przeróbczym, po odnowieniu został ustawiony w miejscu dawnej cechowni, naprzeciw tablicy pamiątkowej.
Jeśli chodzi o wciąż istniejące części zakładu, zgodnie z obecnymi planami zostaną dwa szyby: Budryk i Staszic przewidziane do wykorzystania przez centralną pompownię dla wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej sięgającej aż po zagłębiowskie dawne kopalnie Grodziec i Saturn. Reszta terenów będzie wystawiona na sprzedaż. Program działań przewiduje prowadzenie prac do końca 2021 roku.
Uroczystości 10 października 2019