O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
Zobowiązanie pamięci | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Czterdzieści lat temu, 10 października 1979 roku w o godz. 18.55 w kopalni „Dymitrow” w Bytomiu na poziomie 774 m nastąpił wybuch pyłu węglowego. Jako przyczynę zdarzenia podano błędy przy przeprowadzonych tam robotach strzałowych.
Zginęło wówczas 34 górników, z kopalni Dymitrow, Bobrek i z PRG, którzy znaleźli się w bezpośredniej strefie wybuchu. Najstarszy z nich miał 50 lat, najmłodszy 22. Z rejonu katastrofy udało się uratować dziesięć osób.
W rocznicę tego zdarzenia kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na terenie likwidowanej obecnie kopalni Centrum złożyli licznie zgromadzeni członkowie rodzin ofiar tego zdarzenia, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, wiceminister energii Adam Gawęda, przedstawiciele miasta z prezydentem Mariuszem Wołoszem, przedstawiciele Zarządu SRK SA, obecnego właściciela kopalni, jej dyrekcja i pracownicy, przedstawiciele ratowników oraz związkowcy.
Po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy, głos zabrał min. Gawęda
- Nasza tu obecność bierze się z solidarności z tymi, którzy czterdzieści lat temu zostawili swoje życie, ale również pamięci o tych, którzy w tej samej kopalni stracili życie trzy lata później i o wszystkich, którzy zginęli na każdym posterunku pracy w każdej kopalni - mówił - Nasza powinność to zobowiązanie, by takich miejsc było jak najmniej w przyszłości. Rozwój górnictwa, dążenia do tego by coraz lepiej, efektywniej pracować muszą się łączyć z poprawą, ciągłym podnoszeniem bezpieczeństwa w naszych kopalniach.
Co dalej z Centrum
Symbol kopalni - orzeł, jaki był umieszczony na zakładzie przeróbczym, po odnowieniu został ustawiony w miejscu dawnej cechowni, naprzeciw tablicy pamiątkowej.
Jeśli chodzi o wciąż istniejące części zakładu, zgodnie z obecnymi planami zostaną dwa szyby: Budryk i Staszic przewidziane do wykorzystania przez centralną pompownię dla wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej sięgającej aż po zagłębiowskie dawne kopalnie Grodziec i Saturn. Reszta terenów będzie wystawiona na sprzedaż. Program działań przewiduje prowadzenie prac do końca 2021 roku.
Uroczystości 10 października 2019