Brak wpisów.

Zobowiązanie pamięci | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Zobowiązanie pamięci/Czterdziesta rocznicy katastrofy w kopalni Dymitrow

Zobowiązanie pamięci

10 Października 2019

Czterdzieści lat temu, 10 października 1979 roku w o godz. 18.55 w kopalni „Dymitrow” w Bytomiu na poziomie 774 m nastąpił wybuch pyłu węglowego. Jako przyczynę zdarzenia podano błędy przy  przeprowadzonych tam robotach strzałowych.

Zginęło wówczas 34 górników, z kopalni Dymitrow, Bobrek i z PRG, którzy znaleźli się w bezpośredniej strefie wybuchu. Najstarszy z nich miał 50 lat, najmłodszy 22. Z rejonu katastrofy udało się uratować dziesięć osób.

W rocznicę tego zdarzenia kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na terenie likwidowanej obecnie kopalni Centrum złożyli licznie zgromadzeni członkowie rodzin ofiar tego zdarzenia, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, wiceminister energii Adam Gawęda, przedstawiciele miasta z prezydentem Mariuszem Wołoszem, przedstawiciele Zarządu SRK SA, obecnego właściciela kopalni, jej dyrekcja i pracownicy, przedstawiciele ratowników oraz związkowcy. 

Po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy, głos zabrał min. Gawęda

- Nasza tu obecność bierze się z solidarności z tymi, którzy czterdzieści lat temu zostawili swoje życie, ale również pamięci o tych, którzy w tej samej kopalni stracili życie trzy lata później i o wszystkich, którzy zginęli na każdym posterunku pracy w każdej kopalni - mówił - Nasza powinność to zobowiązanie, by takich miejsc było jak najmniej w przyszłości. Rozwój górnictwa, dążenia do tego by coraz lepiej, efektywniej pracować muszą się łączyć z poprawą, ciągłym podnoszeniem bezpieczeństwa w naszych kopalniach.

 Co dalej z Centrum

Symbol kopalni - orzeł, jaki był umieszczony na zakładzie przeróbczym, po odnowieniu został ustawiony w miejscu dawnej cechowni, naprzeciw tablicy pamiątkowej.   

Jeśli chodzi o wciąż istniejące części zakładu, zgodnie z obecnymi planami zostaną dwa szyby: Budryk i Staszic przewidziane do wykorzystania przez centralną pompownię dla wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej sięgającej aż po zagłębiowskie dawne kopalnie Grodziec i Saturn. Reszta terenów będzie wystawiona na sprzedaż. Program działań przewiduje prowadzenie prac do końca 2021 roku.

Podobne wiadomości:

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry