🤝🏼📈 WSPÓLNIE DLA ROZWOJU SRK realizuje kolejną ważną inicjatywę na rzecz przekształcenia terenów pogórniczych i rozwoju regionu. Na mocy porozumienia zawartego w Jastrzębiu-Zdroju pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. 500 hektarów dostanie szansę na drugie życie! – 𝘛𝘰 𝘣𝘢𝘳𝘥𝘻𝘰 𝘥𝘰𝘣𝘳𝘺 𝘮𝘰𝘮𝘦𝘯𝘵 𝘥𝘭𝘢 𝘚́𝘭𝘢̨𝘴𝘬𝘢 𝘪 𝘥𝘭𝘢 𝘱𝘰𝘭𝘴𝘬𝘪𝘦𝘫 𝘨𝘰𝘴𝘱𝘰𝘥𝘢𝘳𝘬𝘪. 𝘛𝘦𝘳𝘦𝘯𝘺 𝘱𝘰𝘨𝘰́𝘳𝘯𝘪𝘤𝘻𝘦 𝘰𝘥𝘻𝘺𝘴𝘬𝘶𝘫𝘢̨ 𝘴𝘸𝘰𝘫𝘦 𝘻𝘯𝘢𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦 𝘪 𝘴𝘢̨ 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘨𝘰𝘵𝘰𝘸𝘺𝘸𝘢𝘯𝘦 𝘱𝘰𝘥 𝘯𝘰𝘸𝘰𝘤𝘻𝘦𝘴𝘯𝘦 𝘪𝘯𝘸𝘦𝘴𝘵𝘺𝘤𝘫𝘦. (…) 𝘛𝘰 𝘦𝘧𝘦𝘬𝘵 𝘬𝘰𝘯𝘴𝘦𝘬𝘸𝘦𝘯𝘵𝘯𝘦𝘫 𝘸𝘴𝘱𝘰́ł𝘱𝘳𝘢𝘤𝘺 𝘭𝘰𝘬𝘢𝘭𝘯𝘺𝘤𝘩 𝘴́𝘳𝘰𝘥𝘰𝘸𝘪𝘴𝘬 𝘪 𝘴𝘱𝘰́𝘫𝘯𝘦𝘫 𝘱𝘰𝘭𝘪𝘵𝘺𝘬𝘪 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘺𝘫𝘯𝘦𝘫 𝘚𝘙𝘒. 𝘓𝘪𝘤𝘻𝘦̨, 𝘻̇𝘦 𝘸𝘬𝘳𝘰́𝘵𝘤𝘦 𝘱𝘰𝘫𝘢𝘸𝘪𝘢̨ 𝘴𝘪𝘦̨ 𝘵𝘶 𝘧𝘪𝘳𝘮𝘺, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦 𝘴𝘵𝘸𝘰𝘳𝘻𝘢̨ 𝘥𝘰𝘣𝘳𝘦 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘢 𝘱𝘳𝘢𝘤𝘺 𝘪 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘤𝘻𝘺𝘯𝘪𝘢̨ 𝘴𝘪𝘦̨ 𝘥𝘰 𝘳𝘰𝘻𝘸𝘰𝘫𝘶 𝘤𝘢ł𝘦𝘨𝘰 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘰𝘯𝘶 – podkreślał Robert Kropiwnicki - wiceminister Aktywów Państwowych 📍Miejsce spotkania nieprzypadkowe - teren po byłej KWK Jas-Mos-Jastrzębie III, gdzie kończy się proces likwidacji. To obszar ze znaczącym potencjałem gospodarczym o powierzchni 80 ha, zlokalizowany na pograniczu Jastrzębia-Zdroju i Mszany, w pobliżu autostrady A1. ✅Pierwsze nieruchomości po kopalni Jas-Mos lada moment trafią na sprzedaż. Mowa o dwóch obszarach o powierzchni 39,75 ha, zlokalizowanych w rejonie zakładu głównego, wzdłuż ul. Górniczej. SRK wkrótce ogłosi przetargi. Ten i pozostałe pokopalniane tereny, będące w dyspozycji SRK, mają olbrzymi potencjał, który będzie chciała wykorzystać KSSE. Chce nimi zainteresować potencjalnych inwestorów. 👉🏻Warto podkreślić, że Spółka konsekwentnie realizuje na nowo zdefiniowaną strategię zarządzania poprzemysłowymi nieruchomościami. W tym roku do sprzedaży trafi w sumie 500 ha o wartości około pół miliarda złotych. Będą to m.in. tereny w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha). To szansa na inwestycje, które znacząco pobudzą rozwój regionu. 2025-05-28 12:23:01
🤝🏼HISTORYCZNE PRZEKAZANIE🏠🏬 To pierwsza komunalizacja nieruchomości na taką skalę! ➡️Ponad 5 tysięcy mieszkań w prawie 1000 budynków przekaże do Miasto Bytom Spółka Restrukturyzacji Kopalń. ✅W obecności premiera Donald Tusk podpisano w tej sprawie list intencyjny. Tym samym SRK wypełnia złożone przez szefa rządu deklaracje o zwrocie w działalności Spółki. 👉🏻Zmiany dotyczące nowej jakości w gospodarowaniu pogórniczymi nieruchomościami i mieszkaniami, które były zapowiadane przez Prezesa Rady Ministrów, stają się faktem. Podmiotem, który odgrywa główną rolę w tym procesie, jest właśnie SRK. ☑️Przełomowym można zatem nazwać podpisanie listu intencyjnego z Bytomiem, na mocy którego miasto przejmuje od Spółki wszystkie jej pokopalniane zasoby mieszkaniowe, pozostające w granicach administracyjnych gminy. To 5352 lokali w 923 budynkach. 💬Szef rządu poinformował również, że Bytom do końca przyszłego roku otrzyma 200 mln zł na wsparcie rewitalizacji. Dodał, że w pierwszej kolejności miasto otrzyma 10 mln zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. 🏬Gospodarze miasta mają ambitne plany w zakresie mieszkań, które otrzymają od Spółki. Nadzór nad nieruchomościami, jak mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, przejmie gminna jednostka – Bytomskie Mieszkania. To umożliwi lokatorom prawo do wykupu mieszkań z bonifikatą, a stawka czynszowa ustanowiona będzie jak za lokal komunalny. ℹ️Więcej informacji, zdjęcia oraz cytaty uczestników konferencji, znajdziecie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu pod postem↙️. 2025-05-26 15:04:19
🎉👏🏻Oto kolejny namacalny przykład, że SRK jest animatorem transformacji w regionie‼️ 👉🏻 Zabytkowe zabudowania szybu Franciszek, które w kwietniu 2024 roku przekazaliśmy w darowiźnie miastu RUDA Śląska od dziś służą mieszkańcom jako Lokalne Centrum Tradycji! ✅To kolejny sukces i efekt współpracy spółki z samorządami. 🤩Cieszymy się, że takie miejsca powstają, a przy udziale SRK, dawne pokopalniane tereny mogą znów służyć lokalnym społecznościom! #transformacja #srk #SprawiedliwaTransformacja 2025-05-24 15:53:03
Prezydent Andrzej Duda w kopalni Wieczorek | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
W obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego oraz wojewody Jarosława Wieczorka, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz wiceprezes Zarządu SRK SA Radosław Wąsik podpisali w sobotę, 29 lutego 2020 list intencyjny dotyczący przekazania miastu szybu Pułaski kopalni Wieczorek z obiektami towarzyszącymi oraz ok. 20 ha otaczającego szyb terenu.
Przedstawiając plany gminy prezydent Krupa mówił o nowej jakości przewidzianej na spuściźnie kopalni Wieczorek. Tworzyć ją ma centrum technologii, gier komputerowych i edukacji, usytuowane właśnie na obszarze kopalni. Razem około 70 tys. m2 biur, z czego 20 tys. w zaaranżowanej zgodnie z istniejącymi potrzebami zabytkowej substancji. Miasto prowadzi juz w tej sprawie rozmowy, mowa jest także o centrach obliczeniowych oraz wykorzystaniu pozostałych terenów jako części otwartej, przeznaczonej dla rekreacji i handlu.
- Będzie kopalnia w mieście, w którym tradycyjnie zawsze się poszukiwało od wieków. Poszukiwało się złóż rudy, węgla - dzisiaj poszukuje się złóż wiedzy i pomysłów - mówił m.in. prezydent Duda - Wierzę, że ta inwestycja - to centrum technologiczne sportu i gamingu - będzie dodatkowym impulsem do tego, by ta część miasta, ta dzielnica dynamicznie się rozwijała, by zyskiwała swoje nowe oblicze. Aby obok tej historycznej substancji powstawała też nowa, złączona z nią, dopasowana do niej. By ten rozwój, a także i odnowienie tego wszystkiego, co tutaj pozostawia nam historia - wszystkiego, co jest jej pamiątką, pamiątką wielkiego rozwoju przemysłowego - przerodziło się teraz w wielki rozwój intelektualny, wielki rozwój nowych, nowoczesnych technologii. Aby to tchnienie nowoczesności stąd - z Katowic, z Nikiszowca - szło na całą Europę i cały świat.
Ważnym jest, że zabytkowa część kopalni, stanowiąca jedność z osiedlem, które powstało specjalnie dla niej, nie zostanie rozdzielona. Że przejmie ją poważny kontrahent mający wizję i możliwości do jej realizacji. Co pozwoli zachować całość, zgodną z koncepcją twórców ponad stuletniego osiedla - architektów Emila i Georga Zillmannów.
Prezydent obejrzał także maszynę wyciągową szybu Pułaski, gdzie towarzyszyli mu także wiceprezes Zarządu SRK Stanisław Konsek oraz dyrektor kopalni Andrzej Płonka. Zbliżają się do końca prace przy zasypywaniu szybu, roboty wyburzeniowe dotyczące obiektów dobudowanych w okresie późniejszym niż powstanie kopalni oraz prace porządkowe winny zakończyć się do 31 grudnia tego roku.
Po zakończeniu części oficjalnej Prezydent RP przeprowadził krótkie rozmowy w siedzibie dyrekcji oddziału KWK Wieczorek SRK.
- To co powstanie na terenach pokopalnianych szybu Pułaski jest rzeczywistą rewitalizacją, czyli przywracaniem do życia obiektów, które po prawie 200 latach pracy tracą swoje pierwotne znaczenie - podsumował podpisanie listu intencyjnego Radosław Wąsik, wiceprezes zarządu SRK - Nasza spółka prowadząc likwidacje kopalń zabezpiecza sąsiednie zakłady przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym. Równocześnie przygotowuje tereny pod inwestycje, jak to ma miejsce w kopalni Wieczorek, gdzie powstanie hub gamingowo-technologiczny. To swoista klamra łącząca 200-letnią tradycję z nowoczesnością. Obok zabytkowego Nikiszowca, które tętni życiem powstaje teraz Dzielnica Nowych Technologii. Myślę, że niebawem wdrażać będziemy w życie kolejne tego typu pomysły.
Wizyta oprezydenta Andrzeja Dudy w kop. Wieczorek, 29.20.2020
link do filmu pokazującego przebieg spotkania: https://www.facebook.com/prezydentpl/videos/232630644562839/
strona z pełnym tekstem przemówienia Prezydenta RP: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,986,wystapienie-prezydenta-w-katowicach.html