Brak wpisów.

Co dalej z kopalnią Centrum | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Co dalej z kopalnią Centrum/Kopalnia Centrum - odwadnianie

Co dalej z kopalnią Centrum

18 Listopada 2019

Jeszcze dwa lata będą trwały prace prowadzone w kopalni Centrum, włączające część jej wyrobisk w opracowany przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń SRK SA system odprowadzania wody z zakładów górniczych przejętych przez spółkę. Uruchomienie systemu, według obecnych harmonogramów dotyczących likwidacji kopalni,  przewidziane jest na końcówkę roku 2021.

Do pompowni powstającej w tej kopalni kierowane będą docelowo wody ze wschodniego skrzydła Niecki Bytomskiej - pompowni stacjonarnej Szombierki, zlikwidowanych kopalń Rozbark V, Andaluzja i Jowisz, likwidowanej kopalni Piekary I i pompowni głębinowej Grodziec. Tworzony system zabezpieczy kopalnie nadal prowadzące wydobycie przed zagrożeniem wodnym czyli przed ich zalaniem, pozwoli też na zmniejszenie ilości pompowni w nieczynnych zakładach górniczych. (więcej: http://nettg.pl/news/151386/gornictwo-pompownie-czok-jak-kopalnie-tylko-bez-wegla).

Roboty górnicze w kopalni Centrum umożliwiają budowę pompowni typu stacjonarnego, w skład której wchodzą dwie pompownie głównego odwadniania na poziomach 250m i 774m i jedna pompownia pomocnicza w szybie Budryk poniżej poziomu 774 m z systemem pomp zatapialnych. Cały system pompowni umożliwi wypompowania wody na powierzchnię w ilości ok. 20 m3 wody na minutę i poprzez osadnik główny zrzut do rzeki Bytomki.

W celu osiągniecia modelu docelowego wymagane jest wykonanie robót górniczych takich jak: wydrążenia ok. 174 m wyrobisk funkcjonalnych dla retencjonowania i pompowania wody, wykonania przebudów, wzmocnień i oczyszczenia istniejących wyrobisk związanych z systemem pompowni.

Na poziomie 250m została wybudowana tama wodna w celu umożliwienia retencjonowania dopływającej wody naturalnej wraz z infrastruktura techniczną do jej odbioru i wypompowania.

Obecne prace na poziomie 774 wiążą się z przebudowaniem i rozbudową północnego chodnika spływowego wraz z kanałami spływowymi i przebudową wyrobisk w których prowadzone będą rurociągi głównego odwadniania i zasilanie pompowni.

Na ukończeniu jest budowa dwóch rurociągów głównego odwadniania w szybach Budryk i Staszic oraz dwóch nitek rurociągu zrzutowego, prowadzącego od szybów Budryk i Staszic do osadników głównych, znajdujących się na północny-zachód od terenu głównego zakładu. Pozostałe inwestycje związane z odprowadzeniem wody wypompowanej z kopalni są na etapie uzyskiwania pozwoleń i przygotowania procedur przetargowych na wyłonienie ich wykonawców.

 

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry