🆙 Dzięki darowiźnie 1,5 hektara terenu od SRK, Goczałkowice-Zdrój mogą rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę wodno-ściekową. 🎥 Zapraszamy do obejrzenie wideorelacji z tego wydarzenia! 2024-09-12 19:03:00
NIE ZWALNIAMY TEMPA! 📈Spółka Restrukturyzacji Kopalń, wspierając rozwój Goczałkowic-Zdroju, przekazała w formie darowizny tereny o powierzchni półtora hektara. Dzięki temu gmina może rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę, o czym poinformowali dziś na 🎙konferencji prasowej Gabriela Placha - Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój oraz Jarosław Wieszołek - prezes SRK. ▶️Bezpłatne przekazanie dotyczy 8 działek. To łącznie 1,5 ha o wartości przeszło 230 tys. zł. Znajduje się tam przepompownia ścieków, obsługująca teren zamieszkały przez 1200 osób, gdzie zlokalizowanych jest 340 punktów odbioru ścieków. 💦Dzięki darowiźnie gmina Goczałkowice-Zdrój będzie mogła dążyć do budowy instalacji fotowoltaicznej, która miałaby zasilać przepompownię. 2024-09-12 16:40:20
SRK PRZEKAZAŁA GÓRNICZE PAMIĄTKI⚒️ Zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni KWK Pokój w RUDA Śląska. ℹ️Przedmioty, które dawniej służyły głównie kopalnianym elektrykom teraz zasiliły zbiory zabrzańskiej placówki. Po wyczyszczeniu i zakonserwowaniu mają być wystawiane w ramach cyklicznych wystaw czasowych. 👉🏻Wśród przekazanych przez SRK pamiątek znalazły się m.in.: hełm stażysty dozoru górniczego, reflektor przemysłowy i przeciwlotniczy, smarownica nożna, półbuty elektroizolacyjne i chwytak do kabli wysokiego napięcia. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Darowizny w postaci pamiątek służą w wielu gminach i instytucjach kolejnym pokoleniom. Ponadto SRK wsparła m.in. działalność Zabytkowa Kopalnia IGNACY w Rybnik.eu - Miasto Rybnik i Muzeum Śląskie w Katowice - oficjalny profil miasta. 📸fot. SRK/M.Tomalik 2024-09-09 13:16:10
Co dalej z kopalnią Centrum | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Jeszcze dwa lata będą trwały prace prowadzone w kopalni Centrum, włączające część jej wyrobisk w opracowany przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń SRK SA system odprowadzania wody z zakładów górniczych przejętych przez spółkę. Uruchomienie systemu, według obecnych harmonogramów dotyczących likwidacji kopalni, przewidziane jest na końcówkę roku 2021.
Do pompowni powstającej w tej kopalni kierowane będą docelowo wody ze wschodniego skrzydła Niecki Bytomskiej - pompowni stacjonarnej Szombierki, zlikwidowanych kopalń Rozbark V, Andaluzja i Jowisz, likwidowanej kopalni Piekary I i pompowni głębinowej Grodziec. Tworzony system zabezpieczy kopalnie nadal prowadzące wydobycie przed zagrożeniem wodnym czyli przed ich zalaniem, pozwoli też na zmniejszenie ilości pompowni w nieczynnych zakładach górniczych. (więcej: http://nettg.pl/news/151386/gornictwo-pompownie-czok-jak-kopalnie-tylko-bez-wegla).
Roboty górnicze w kopalni Centrum umożliwiają budowę pompowni typu stacjonarnego, w skład której wchodzą dwie pompownie głównego odwadniania na poziomach 250m i 774m i jedna pompownia pomocnicza w szybie Budryk poniżej poziomu 774 m z systemem pomp zatapialnych. Cały system pompowni umożliwi wypompowania wody na powierzchnię w ilości ok. 20 m3 wody na minutę i poprzez osadnik główny zrzut do rzeki Bytomki.
W celu osiągniecia modelu docelowego wymagane jest wykonanie robót górniczych takich jak: wydrążenia ok. 174 m wyrobisk funkcjonalnych dla retencjonowania i pompowania wody, wykonania przebudów, wzmocnień i oczyszczenia istniejących wyrobisk związanych z systemem pompowni.
Na poziomie 250m została wybudowana tama wodna w celu umożliwienia retencjonowania dopływającej wody naturalnej wraz z infrastruktura techniczną do jej odbioru i wypompowania.
Obecne prace na poziomie 774 wiążą się z przebudowaniem i rozbudową północnego chodnika spływowego wraz z kanałami spływowymi i przebudową wyrobisk w których prowadzone będą rurociągi głównego odwadniania i zasilanie pompowni.
Na ukończeniu jest budowa dwóch rurociągów głównego odwadniania w szybach Budryk i Staszic oraz dwóch nitek rurociągu zrzutowego, prowadzącego od szybów Budryk i Staszic do osadników głównych, znajdujących się na północny-zachód od terenu głównego zakładu. Pozostałe inwestycje związane z odprowadzeniem wody wypompowanej z kopalni są na etapie uzyskiwania pozwoleń i przygotowania procedur przetargowych na wyłonienie ich wykonawców.
KWK Centrum listopad 2019