U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

WRACAMY DO PSZOWA 👉🏻Na zlecenie SRK trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę Wrzosy I. Na miejscu od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który wykona w newralgicznych rejonach hałdy, specjalną warstwę izolacyjną. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych i ognia. Prace te potrwają do końca stycznia 2025 roku. ℹ️Jak informowaliśmy, docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. ⚠️Wciąż problem są motocykliści, nagminnie lekceważący zakaz wstępu ⛔️! Jeżdżąc po hałdzie, niszczą wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagają pożary w jej kolejnych częściach. PRZYPOMINAMY: 🔺jest to teren objęty zakazem wstępu❗️; 🔺za jego łamanie grozi surowy mandat; 🔺miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni; 🚨Każdy przypadek łamania zakazu wstępu na hałdę prosimy niezwłoczne zgłaszać na policję!🚔 2024-11-21 11:05:55

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

TERENY DLA ROZWOJU - Z SRK DO GMIN 5️⃣0️⃣ hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń❗️ 👉🏻Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn. 📈SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. 🔝Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco. Szczegóły na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-11-14 09:46:03

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🚧 NIE CZEKAMY, DZIAŁAMY! Rozpoczęły się kolejne prace zabezpieczające na zapożarowanej hałdzie Wrzosy I w Pszowie. ⚠️Niebezpieczeństwo lekceważą jednak motocykliści, którzy w poszukiwaniu wrażeń zamieniają zwałowisko w tor, niszcząc przy tym wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagając pożar. Przypominamy - obowiązuje zakaz wstępu na hałdę! 🗓️We wtorek, 12 listopada teren przekazano firmie działającej na zlecenie spółki. W newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, ułożona zostanie warstwa izolacyjna. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych. Docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. 🏍️ MOTOCYKLE NA HAŁDZIE - PROBLEM I ZAGROŻENIE 🚫Problemem wciąż pozostają motocrossowcy, którzy zapożarowaną hałdę zamienili w tor przeszkód. Regularnie pojawiające się grupy rozjeżdżają powierzchnię zwałowiska, uszkadzając ją. Do powstałych pęknięć dostaje się powietrze, co wzmaga pożar. 👉🏻To, co nieodpowiedzialne i nierozważne jest również niebezpieczne, bo miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni. Nie pomagają oznakowania terenu, które są notorycznie lekceważone i niszczone. Mieszkańcy także regularnie zgłaszają obecność jednośladów na hałdzie. ❗️Przypominamy, że jest to teren objęty zakazem wstępu❗️ 📢Kilkukrotnie podczas patrolowania hałdy natrafiano również na rowerzystów, grupki młodzieży, a nawet na spacerującego rodzica z dziećmi. Dlatego ponownie apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, bo paląca się hałda to nie atrakcja, a zagrożenie. 🚨Dlatego prosimy o niezwłoczne zgłaszanie na policję każdego przypadku łamania zakazu wstępu na hałdę! Pełna informacja na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu. 2024-11-12 13:43:37

Co dalej z kopalnią Centrum | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Co dalej z kopalnią Centrum/Kopalnia Centrum - odwadnianie

Co dalej z kopalnią Centrum

18 Listopada 2019

Jeszcze dwa lata będą trwały prace prowadzone w kopalni Centrum, włączające część jej wyrobisk w opracowany przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń SRK SA system odprowadzania wody z zakładów górniczych przejętych przez spółkę. Uruchomienie systemu, według obecnych harmonogramów dotyczących likwidacji kopalni,  przewidziane jest na końcówkę roku 2021.

Do pompowni powstającej w tej kopalni kierowane będą docelowo wody ze wschodniego skrzydła Niecki Bytomskiej - pompowni stacjonarnej Szombierki, zlikwidowanych kopalń Rozbark V, Andaluzja i Jowisz, likwidowanej kopalni Piekary I i pompowni głębinowej Grodziec. Tworzony system zabezpieczy kopalnie nadal prowadzące wydobycie przed zagrożeniem wodnym czyli przed ich zalaniem, pozwoli też na zmniejszenie ilości pompowni w nieczynnych zakładach górniczych. (więcej: http://nettg.pl/news/151386/gornictwo-pompownie-czok-jak-kopalnie-tylko-bez-wegla).

Roboty górnicze w kopalni Centrum umożliwiają budowę pompowni typu stacjonarnego, w skład której wchodzą dwie pompownie głównego odwadniania na poziomach 250m i 774m i jedna pompownia pomocnicza w szybie Budryk poniżej poziomu 774 m z systemem pomp zatapialnych. Cały system pompowni umożliwi wypompowania wody na powierzchnię w ilości ok. 20 m3 wody na minutę i poprzez osadnik główny zrzut do rzeki Bytomki.

W celu osiągniecia modelu docelowego wymagane jest wykonanie robót górniczych takich jak: wydrążenia ok. 174 m wyrobisk funkcjonalnych dla retencjonowania i pompowania wody, wykonania przebudów, wzmocnień i oczyszczenia istniejących wyrobisk związanych z systemem pompowni.

Na poziomie 250m została wybudowana tama wodna w celu umożliwienia retencjonowania dopływającej wody naturalnej wraz z infrastruktura techniczną do jej odbioru i wypompowania.

Obecne prace na poziomie 774 wiążą się z przebudowaniem i rozbudową północnego chodnika spływowego wraz z kanałami spływowymi i przebudową wyrobisk w których prowadzone będą rurociągi głównego odwadniania i zasilanie pompowni.

Na ukończeniu jest budowa dwóch rurociągów głównego odwadniania w szybach Budryk i Staszic oraz dwóch nitek rurociągu zrzutowego, prowadzącego od szybów Budryk i Staszic do osadników głównych, znajdujących się na północny-zachód od terenu głównego zakładu. Pozostałe inwestycje związane z odprowadzeniem wody wypompowanej z kopalni są na etapie uzyskiwania pozwoleń i przygotowania procedur przetargowych na wyłonienie ich wykonawców.

 

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry