O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
Co dalej z kopalnią Centrum | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Jeszcze dwa lata będą trwały prace prowadzone w kopalni Centrum, włączające część jej wyrobisk w opracowany przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń SRK SA system odprowadzania wody z zakładów górniczych przejętych przez spółkę. Uruchomienie systemu, według obecnych harmonogramów dotyczących likwidacji kopalni, przewidziane jest na końcówkę roku 2021.
Do pompowni powstającej w tej kopalni kierowane będą docelowo wody ze wschodniego skrzydła Niecki Bytomskiej - pompowni stacjonarnej Szombierki, zlikwidowanych kopalń Rozbark V, Andaluzja i Jowisz, likwidowanej kopalni Piekary I i pompowni głębinowej Grodziec. Tworzony system zabezpieczy kopalnie nadal prowadzące wydobycie przed zagrożeniem wodnym czyli przed ich zalaniem, pozwoli też na zmniejszenie ilości pompowni w nieczynnych zakładach górniczych. (więcej: http://nettg.pl/news/151386/gornictwo-pompownie-czok-jak-kopalnie-tylko-bez-wegla).
Roboty górnicze w kopalni Centrum umożliwiają budowę pompowni typu stacjonarnego, w skład której wchodzą dwie pompownie głównego odwadniania na poziomach 250m i 774m i jedna pompownia pomocnicza w szybie Budryk poniżej poziomu 774 m z systemem pomp zatapialnych. Cały system pompowni umożliwi wypompowania wody na powierzchnię w ilości ok. 20 m3 wody na minutę i poprzez osadnik główny zrzut do rzeki Bytomki.
W celu osiągniecia modelu docelowego wymagane jest wykonanie robót górniczych takich jak: wydrążenia ok. 174 m wyrobisk funkcjonalnych dla retencjonowania i pompowania wody, wykonania przebudów, wzmocnień i oczyszczenia istniejących wyrobisk związanych z systemem pompowni.
Na poziomie 250m została wybudowana tama wodna w celu umożliwienia retencjonowania dopływającej wody naturalnej wraz z infrastruktura techniczną do jej odbioru i wypompowania.
Obecne prace na poziomie 774 wiążą się z przebudowaniem i rozbudową północnego chodnika spływowego wraz z kanałami spływowymi i przebudową wyrobisk w których prowadzone będą rurociągi głównego odwadniania i zasilanie pompowni.
Na ukończeniu jest budowa dwóch rurociągów głównego odwadniania w szybach Budryk i Staszic oraz dwóch nitek rurociągu zrzutowego, prowadzącego od szybów Budryk i Staszic do osadników głównych, znajdujących się na północny-zachód od terenu głównego zakładu. Pozostałe inwestycje związane z odprowadzeniem wody wypompowanej z kopalni są na etapie uzyskiwania pozwoleń i przygotowania procedur przetargowych na wyłonienie ich wykonawców.
KWK Centrum listopad 2019