Brak wpisów.

URUCHAMIAMY DŹWIGNIĘ ROZWOJU | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/URUCHAMIAMY DŹWIGNIĘ ROZWOJU

URUCHAMIAMY DŹWIGNIĘ ROZWOJU

24 Maja 2024

Zwrot w działalności i nowe otwarcie, ścisłe powiązanie z polityką sprawiedliwej transformacji. Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń o przełomowym, nowym otwarciu w polityce firmy.

WYWIAD

Zwrot w działalności, nowe otwarcie, ścisłe powiązanie z polityką sprawiedliwej transformacji - to ostatnio najczęściej powtarzające się określenia związane z funkcjonowaniem SRK. Co to oznacza w praktyce i na czym polegają zmiany?

Nie o hasła chodzi, ale o skuteczne działanie. Żeby aktywnie wpływać na niecierpliwie przecież oczekiwane w regionie przemiany musieliśmy dokonać szybkiego zwrotu w naszej działalności - porzucić pasywność i pobudzić aktywność. Ruszyliśmy niejako „z marszu”,  już od chwili pierwszych zmian we władzach Spółki. Po pierwsze nasze poczynania ściśle wiążemy z polityką sprawiedliwej transformacji, bo SRK jako donator pogórniczego majątku ma do odegrania najistotniejszą rolę w sprawiedliwej transformacji regionalnej. Po drugie jesteśmy zdeterminowani, by wspierać lokalne samorządy, właśnie jako donator terenów, obiektów
i infrastruktury, tworząc dźwignię rozwoju pogórniczych terenów. Po trzecie chcemy być bardzo aktywnym uczestnikiem transformacji w regionie, po to, żeby nasze tereny stały się prorozwojowe, żeby służyły realizacji nowych projektów - zarówno tych społecznych, jak i komercyjnych. Przyczynimy się w ten sposób także do stworzenia nowych miejsc pracy. A w dodatku uda się nam zachować sporą część naszego dziedzictwa - historii, kultury i architektury pogórniczej.

Rola, jaką ma do odegrania SRK w sprawiedliwej transformacji regionalnej jest niezwykle znacząca ponieważ…

...Spółka jest dysponentem ogromnej ilości terenów, które są nie tylko wolne, ale i zabudowane. Bardzo często mają też dla lokalnych społeczności istotne znaczenie historyczne, kulturowe, a często też sentymentalne. SRK jest właścicielem prawie 3 tys. hektarów gruntów, które powinny być przeznaczone do rewitalizacji, a także dobrze wykorzystane w procesach transformacji. Nasze nowe otwarcie dotyczy pozostającego w gestii SRK pogórniczego majątku - terenów
i nieruchomości. Będą one sukcesywnie przekazywane gminom, oddawane lokalnym społecznościom. Właśnie w ten sposób pragniemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji regionu. Chodzi też o to żeby efektywnie wykorzystane zostały środki pomocowe, które są w zasięgu samorządów gmin. Tak, by sięganie po zasoby Funduszy Sprawiedliwej Transformacji wprost przekładało się na rozwój regionu i przynosiło korzyści lokalnym społecznościom.

Całkiem sporo już się dzieje.

I to mnie bardzo cieszy. Niedawno darowaliśmy Rudzie Śląskiej nie tylko grunty (11,5 tys. metrów kwadratowych), ale także historyczne zabudowania po najstarszej na Górnym Śląsku kopalni Brandenburg, której historia sięga roku 1770. Gmina już realizuje projekt rewitalizacji tego miejsca, gdzie powstaje Lokalne Centrum Tradycji. A my możemy mieć satysfakcję, że włączyliśmy się  w ten proces - wręcz go umożliwiliśmy.
Z kolei podczas spotkania z Piotrem Kowolem, nowym burmistrzem Pszowa rozmawialiśmy o współpracy dotyczącej darowizn terenów i obiektów pokopalnianych. Dotychczas SRK przekazała nieodpłatnie tej gminie blisko 10 hektarów o wartości 5 mln zł. W tym roku planujemy darowiznę 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK „Anna”. Dodatkowo 17,5 ha SRK sprzeda prywatnym inwestorom, co wzmocni rozwój gospodarczy miasta. Pszów już realizuje pierwszą część projektu zagospodarowania terenów i obiektów po „Annie”. Na ukończeniu jest rewitalizacja budynku łaźni kobiecej przy szybie Jan, gdzie powstaje biblioteka publiczna. W zabytkowej zabudowie kompleksu powstaną m.in.: żłobek, przestrzeń dla przedsiębiorców, wystaw edukacyjnych, ścieżek edukacyjnych oraz integracji społecznej. W kwietniu były też inne darowizny. Na rzecz Gminy Boguszów-Gorce przekazaliśmy pamiątki po KWK Wieczorek II, takie jak lokomotywa, wagoniki i fragmenty torowiska. Z kolei Wisła otrzymała od SRK pas drogowy i pobocze ulicy Cieślarów na osiedlu Jawornik - w sumie 1,5 tys. metrów kwadratowych.

Czy prowadzone są podobne rozmowy z przedstawicielami innych gmin pogórniczych?

W negocjacjach z gminami mamy „na stole” ponad 200 ha. To tereny, które dają możliwości aktywizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przygotowujemy się do kolejnych transakcji, związanych z przekazywaniem gruntów w formie darowizn. Jesteśmy już po uzgodnieniach z takimi miastami jak np.: Katowice, Bytom i Piekary Śląskie. Pojawiają się kolejne wnioski lokalnych samorządów i wkrótce, zgodnie z deklaracjami, jakie zostały zgłoszone przez pana premiera, będą kolejne decyzje dotyczące przekazania naszych terenów. To zupełnie nowe otwarcie. Celem jest tchnienie nowego życia w poprzemysłowe tereny, dla rozwoju społeczno-gospodarczego, czyli sprawiedliwa transformacja miast i całego regionu. Na początek podwajamy dotychczasowe plany darowizn dla samorządów na ten rok do 80 hektarów. Do końca przyszłego roku będzie to już niemal 3 razy więcej, czyli ponad 200 hektarów.

Z początkiem kwietnia zadeklarował Pan uruchomienie procesu uwalniania lokali pozostających w gestii Spółki. Ten proces ruszył?

Nowe otwarcie oznacza także zmiany w naszej polityce mieszkaniowej. To jednak dość złożona kwestia. SRK dysponuje 13 tys. mieszkań. Przygotowujemy się do procesu ich uwalniania w ramach sprzedaży, w myśl obowiązujących zasad prawnych. W pierwszej kolejności zajmujemy się mieszkaniami zakładowymi. Odpowiednie czynności już ruszyły. Deklaracje zostały złożone, dzięki czemu osoby uprawnione będą mogły skorzystać z wykupu według ustawowej bonifikaty do 95% wartości lokalu. Są wyznaczone pierwsze lokalizacje. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z mieszkańcami gliwickiej Sośnicy, gdzie sprzedaż kilkudziesięciu lokali zmierza do finału. Kolejne rozmowy toczą się już z władzami Wałbrzycha.
Chcemy aktywować nasze zasoby mieszkaniowe także poprzez współpracę z nowymi właścicielami lokali wyodrębnionych, na których przeniesiona zostanie ich własność. To niełatwe, ale jak najbardziej wykonalne i będziemy szli „za ciosem”.

 

Jarosław Wieszołek - Prezes Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry