Brak wpisów.

POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS/POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS - Ireneusz Kotas

POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS

21 Maja 2024

Znamy się z pracy, ale nie zawsze wiemy czym nasze koleżanki i koledzy zajmują się poza firmą. A są wśród nas ludzie „pozytywnie zakręceni”. Swój wolny czas dedykują różnorodnym zainteresowaniom. Są kreatywni, zaangażowani i z wielkim oddaniem poświęcają się swoim pasjom.

 

Zapraszamy do współpracy! W ten sposób wspólnie tworzymy cykl publikacji - niezwykłych „wizytówek” pracowników naszej Spółki. Mamy nadzieję, że takie prezentacje mają walor poznawczy, podobają się, a być może stają się także źródłem wielu inspiracji. To od Was zależy jak się „pozasłużbowo” zaprezentujemy!

Dziś przedstawiamy pana Ireneusza Kotasa, nadsztygara ds. maszyn i urządzeń elektrycznych Oddział KWK „Jas-Mos-Jastrzębie III” - zapalonego fotografika oraz hodowcę i znawcę papug australijskich.

NIE MA CZASU NA NUDĘ

Pierwsze kroki w fotografii zaczął stawiać jako 17-latek. W prezencie od rodziców otrzymał wówczas aparat marki Zenit. Były to całkiem niezłe małoobrazkowe aparaty produkcji radzieckiej (później rosyjskiej produkowane od 1952 do 2005 r.). Oczywiście, aby móc wykonać zdjęcie trzeba było „załadować” aparat kliszą, czyli filmem światłoczułym - ówczesną „matrycą”. Wszystkie czynności wykonywane było „analogowo”, więc osiągnięcie przyzwoitego poziomu zdjęć wymagało sporych umiejętności.

 -  Początkowo robiłem głównie zdjęcia rodzinne i pamiątkowe z wakacji. Niestety, moja wiedza w dziedzinie fotografii była szczątkowa i pamiętam wiele chwil zwątpienia i niepewności. Czy coś z tego wyjdzie? Wychodziło różnie - wspomina Ireneusz Kotas.

Krok po kroku gromadził doświadczenia, ale tak na poważnie zainteresował się fotografią dopiero po przejściu na emeryturę w 2015 roku. - Wstąpiłem wtedy do klubu fotograficznego „Niezależni” w Jastrzębiu-Zdroju - mówi.

Tam mógł korzystać z fachowych rad koleżanek i kolegów. Profesjonalna wiedza szybko zaczęła przynosić efekty. Robienie zdjęć sprawiało panu Irkowi coraz większą frajdę. - Postępy w fotografowaniu stały się widoczne i dawały mi taką satysfakcję, że ta dziedzina sztuki stała się moją pasją - zdrada nadsztygar.

Wraz z umiejętnościami rosły oczekiwania i wymagania techniczne. Po latach marzenia zostały zrealizowane. Profesjonalny aparat zastąpił wysłużony sprzęt, a wydatki związane z fotograficznym hobby stały się częścią domowego budżetu.

W obiektywie Ireneusza Kotasa odbija się rzeczywistość: ludzie, krajobrazy, zwierzęta, przyroda. Uchwytuje chwile ciekawe, warte spojrzenia, refleksji, odnotowania. - Ponieważ jestem człowiekiem wrażliwym na piękno fotografuję dosłownie wszystko, zaczynając od fotografii dokumentalnej, po portrety, zdjęcia makro, krajobrazy - podkreśla. 

Ireneusz Kotas ukończył pierwszą i trzecią edycję Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. Swoje prace publikuje głównie podczas klubowych wystaw.

Fotografia to nie jedyne jego hobby. Kocha i hoduje papugi. Przy domu postawił dla nich wolierę. Dba o swoje ptaki i lubi je obserwować. - Są piękne. Ze względu na klimat hoduję głównie gatunki, które żyją w swoim naturalnym środowisku w Australii. No i w ten sposób w moim życiu nie ma czasu na nudę - mówi.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry