U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS/POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS - Ireneusz Kotas

POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS

21 Maja 2024

Znamy się z pracy, ale nie zawsze wiemy czym nasze koleżanki i koledzy zajmują się poza firmą. A są wśród nas ludzie „pozytywnie zakręceni”. Swój wolny czas dedykują różnorodnym zainteresowaniom. Są kreatywni, zaangażowani i z wielkim oddaniem poświęcają się swoim pasjom.

 

Zapraszamy do współpracy! W ten sposób wspólnie tworzymy cykl publikacji - niezwykłych „wizytówek” pracowników naszej Spółki. Mamy nadzieję, że takie prezentacje mają walor poznawczy, podobają się, a być może stają się także źródłem wielu inspiracji. To od Was zależy jak się „pozasłużbowo” zaprezentujemy!

Dziś przedstawiamy pana Ireneusza Kotasa, nadsztygara ds. maszyn i urządzeń elektrycznych Oddział KWK „Jas-Mos-Jastrzębie III” - zapalonego fotografika oraz hodowcę i znawcę papug australijskich.

NIE MA CZASU NA NUDĘ

Pierwsze kroki w fotografii zaczął stawiać jako 17-latek. W prezencie od rodziców otrzymał wówczas aparat marki Zenit. Były to całkiem niezłe małoobrazkowe aparaty produkcji radzieckiej (później rosyjskiej produkowane od 1952 do 2005 r.). Oczywiście, aby móc wykonać zdjęcie trzeba było „załadować” aparat kliszą, czyli filmem światłoczułym - ówczesną „matrycą”. Wszystkie czynności wykonywane było „analogowo”, więc osiągnięcie przyzwoitego poziomu zdjęć wymagało sporych umiejętności.

 -  Początkowo robiłem głównie zdjęcia rodzinne i pamiątkowe z wakacji. Niestety, moja wiedza w dziedzinie fotografii była szczątkowa i pamiętam wiele chwil zwątpienia i niepewności. Czy coś z tego wyjdzie? Wychodziło różnie - wspomina Ireneusz Kotas.

Krok po kroku gromadził doświadczenia, ale tak na poważnie zainteresował się fotografią dopiero po przejściu na emeryturę w 2015 roku. - Wstąpiłem wtedy do klubu fotograficznego „Niezależni” w Jastrzębiu-Zdroju - mówi.

Tam mógł korzystać z fachowych rad koleżanek i kolegów. Profesjonalna wiedza szybko zaczęła przynosić efekty. Robienie zdjęć sprawiało panu Irkowi coraz większą frajdę. - Postępy w fotografowaniu stały się widoczne i dawały mi taką satysfakcję, że ta dziedzina sztuki stała się moją pasją - zdrada nadsztygar.

Wraz z umiejętnościami rosły oczekiwania i wymagania techniczne. Po latach marzenia zostały zrealizowane. Profesjonalny aparat zastąpił wysłużony sprzęt, a wydatki związane z fotograficznym hobby stały się częścią domowego budżetu.

W obiektywie Ireneusza Kotasa odbija się rzeczywistość: ludzie, krajobrazy, zwierzęta, przyroda. Uchwytuje chwile ciekawe, warte spojrzenia, refleksji, odnotowania. - Ponieważ jestem człowiekiem wrażliwym na piękno fotografuję dosłownie wszystko, zaczynając od fotografii dokumentalnej, po portrety, zdjęcia makro, krajobrazy - podkreśla. 

Ireneusz Kotas ukończył pierwszą i trzecią edycję Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. Swoje prace publikuje głównie podczas klubowych wystaw.

Fotografia to nie jedyne jego hobby. Kocha i hoduje papugi. Przy domu postawił dla nich wolierę. Dba o swoje ptaki i lubi je obserwować. - Są piękne. Ze względu na klimat hoduję głównie gatunki, które żyją w swoim naturalnym środowisku w Australii. No i w ten sposób w moim życiu nie ma czasu na nudę - mówi.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry