U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI /CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI

CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI

27 Maja 2024

Spółka Restrukturyzacji Kopalń aktywnie uczestniczy w zachowywaniu pogórniczego dziedzictwa. Współpracując z samorządami historyczne obiekty dostają nowe życie i odzyskują dawny blask. Przykłady takich transformacji zaprezentowano w Zabrzu.


To pierwsza tego typu inicjatywa. W poniedziałek 27 maja w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprezentowano kompleksowy raport poświęcony zabytkom górniczym. Autorami są eksperci z Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego. Dokument pokazuje możliwości w zakresie ochrony i adaptacji zabytków górniczych oraz ich potencjał jako atrakcji turystycznych. W wydarzeniu wziął udział Prezes Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek.

Podczas prezentacji raportu przedstawiono przykłady udanych transformacji obiektów pogórniczych. Spory udział ma w nich Spółka Restrukturyzacji Kopalń, nieodpłatnie przekazująca zainteresowanym gminom historyczne obiekty i tereny pogórnicze. Kiedyś były miejscem ciężkiej pracy górników, a dziś wiele z nich służy mieszkańcom w zupełnie nowej roli. Ta przemiana jest możliwa właśnie dzięki udziałowi Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Oto kilka przykładów:

 

  1. SZYB FRANCISZEK W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

XIX-wieczny zespół zabudowań dawnego szybu Franciszek za sprawą miejskiej inwestycji zmieni się w Lokalne Centrum Tradycji. Budowa już trwa. Obiekt stanowi materialną pamiątkę historii górnictwa i związanej z nim kultury robotniczej, a jednocześnie pozostałość po pierwszej na tym terenie kopalni węgla kamiennego Brandenburg. Obiekty te znajdują się w rejestrze zabytków z terenu województwa śląskiego.

 Szyb Franciszek, zdj. SRK/M.TomalikSzyb Franciszek - wizualizacja, autor; UM w Rudzie Śląskiej

  1. KOPALNIA WIECZOREK W KATOWICACH

Blisko 200-letnia kopalnia węgla kamiennego zmieni się w supernowoczesny HUB gamingowo-technologiczny. Na terenie o łącznej powierzchni prawie 9,4 ha gruntu znajduje się dziewięć zabytkowych budynków m.in. nadszybia, maszyny wyciągowej, łaźni i cechowni oraz warsztatów.

KWK Wieczorek II - Szyb Pułaski, zdj. SRKKWK Wieczorek II - wizualizacja HUB-u gamingowo-technologicznego | autor: Pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp.z o.o. Sp.k.
Dodatkowo SRK przekazała miastu część zabytkowego kompleksu KWK Wieczorek II, którą stanowiły budynki laboratorium kopalnianego, łaźni i lampowni. Stanowią uzupełnienie darowizny z 2018 roku, kiedy to Katowice przejęły budynek nadszybia z wieżą szybową Poniatowski i budynkiem maszyny wyciągowej, ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

KWK Wieczorek II - Szyb Poniatowski, zdj. SRKKWK Wieczorek II - Laboratorium, zdj. SRK

  1. KOPALNIA ANNA W PSZOWIE

To projekt na miarę kompleksowej transformacji regionu. Na terenie dawnej kopalni Anna w Pszowie powstaje nowoczesny kompleks gospodarczo-edukacyjno-społeczny. Zagospodarowywana jest m.in. wieża szybowa Jan, łaźnia kobieca oraz zabytkowe zabudowania zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem 10 budynków i 17 budowli. Są one wpisane do gminnej ewidencji zabytków oraz objęte ochroną konserwatorską. Obecnie twa tam proces rewitalizacji.

 KWK Anna - wizualizacja ParkAny, zdj. UM PszówKWK Anna, zdj. SRKKWK Anna, zdj. SRK

  1. KOPALNIA IGNACY W RYBNIKU

To wyjątkowy industrialny kompleks ziemi rybnickiej po dawnej Hoymgrubie. Ponad 4,5 tys. m2 gruntów wraz z m.in. wieżą szybową i budynkiem szybu Głowacki (wpisanymi do rejestru zabytków województwa śląskiego) oraz dokumentacją związaną z działalnością byłej KWK Ignacy, Rybnik otrzymał nieodpłatnie od SRK w latach 2020-2022. Uzupełnieniem zabytkowego kompleksu stały się budynek byłej kotłowni, warsztatu, wodozmiękczalni, stacji napędu linociągu i magazynu kotłowni Ignacy, przekazane w ubiegłym roku.

 Zabytkowa Kopalnia Ignacy, zdj. SRKZabytkowa Kopalnia Ignacy, zdj. SRKZabytkowa Kopalnia Ignacy, zdj. SRK

 

Tylko w latach 2018-2023 Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w sumie 11 darowizn zabytkowych obiektów pogórniczych na rzecz takich gmin jak:  Katowice, Pszów, Sosnowiec, Mysłowice, Rydułtowy, Rybnik, Brzeszcze i Ruda Śląska. 

Ponadto SRK S.A. od wielu lat przekazuje także inne darowizny m.in. w postaci cennych pamiątek i przedmiotów, pozostałych po działalności górniczej, zarówno gminom, jak i instytucjom muzealnym, aby spełniały rolę edukacyjną i historyczną dla przyszłych pokoleń. To między innymi figury Św. Barbary, sztandary, wozy transportowe i mundury. W ten sposób spółka aktywnie przyczynia się do popularyzacji wiedzy o przemysłowej historii regionu.

- Jesteśmy zdeterminowani, by wspierać lokalne samorządy, właśnie jako donator terenów, obiektów i infrastruktury, tworząc dźwignię rozwoju pogórniczych terenów. Po trzecie chcemy być bardzo aktywnym uczestnikiem transformacji w regionie, po to, żeby nasze tereny stały się prorozwojowe, żeby służyły realizacji nowych projektów - zarówno tych społecznych, jak i komercyjnych. Przyczynimy się w ten sposób także do stworzenia nowych miejsc pracy. A w dodatku uda się nam zachować sporą część naszego dziedzictwa - historii, kultury i architektury pogórniczej - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry