U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

📑RECEPTA NA ZAPADLISKA Rząd opracowuje remedium na zapadliska w Małopolsce Zachodniej. W Ministerstwo Przemysłu w Katowicach odbyło się w tej sprawie pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu. Efektem mają być przepisy umożliwiające poszkodowanym samorządom walkę ze skutkami działalności górniczej. Temat zapadlisk, to złożone zagadnienie, dlatego nad wypracowaniem pakietu rozwiązań Ministerstwo Przemysłu działa wspólnie z Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 👉🏻W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek 24 lutego w siedziebie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach wzięli udział również m.in. wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar (Małopolski Urząd Wojewódzki), Wojewoda Śląski Marek Wójcik, prezes SRK Jarosław Wieszołek, a także samorządowcy powiatów chrzanowskiego i olkuskiego. ℹ️Podczas spotkania wstępnie zidentyfikowano i ustalono priorytety działań, które obejmują zmiany legislacyjne, dające gminom odpowiednie narzędzia, a także wprowadzenie odpowiednich instrumentów finansowych. Spotkanie było też okazją do wypracowania zasad współpracy, a także wymiany opinii różnych środowisk. Największe trudności przybliżyli samorządowcy ziemii olkuskiej. Wskazywali oni na powstające zagrożenia związane ze znaczącym przyrostem poziomu wód, w związku z likwidacją tamtejszego zakładu górniczego. W tej sprawie głos zabrali przedstawiciele gmin Olkusz, Bolesław, Klucze i Bukowno. 2025-02-24 18:25:36

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

➡️KOLEJNA FAZA GASZENIA HAŁDY ZA NAMI Naprawianie zwałowiska pokopalnianych odpadów Wrzosy I w Pszowie trwa. Zakończono kolejny etap prac zabezpieczających. Ułożona została gliniana okrywa powstrzymująca ogień🔥. Wyhamowano też zapał motocyklistów🏍️, którzy z płonącej hałdy urządzili sobie tor. 👉🏻Działania trwały od połowy listopada. W kolejnych newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, położono warstwę izolacyjną na powierzchni blisko 3700 m kw. Powstrzymuje ona wydobywanie się gazów pożarowych. Zmniejszono też nachylenie skarpy narażonej na podmuchy wiatru. Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco monitoruje sytuację na hałdzie. Wykonywane są też pomiary stężeń gazów. Pozostajemy przy tym w stałym kontakcie z władzami Pszów - profil miasta, pobliskich Rydułtowy oraz starostwa powiatowego. ℹ️Więcej na temat zrealizowanych prac przeczytacie na stronie internetowej. Link w komentarzu. Fot. 📸 SRK S.A./S.Ciepły 2025-02-20 18:47:06

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🤲🏻TY TEŻ MOŻESZ POMÓC! 📝Twój odpis 1,5% podatku ma ogromną moc! Fundacja Rodzin Górniczych zwraca się z prośbą o wsparcie jej działalności w formie 1️⃣,5️⃣% odpisu od podatku dochodowego. 👉🏻Pozyskane środki są przeznaczane na pomoc dla rodzin górniczych pozostających w trudnej sytuacji lub poszkodowanych w wypadkach górniczych. To nic nie kosztuje, a jest wymierną i bardzo oczekiwaną pomocą. ➡️Fundacja Rodzin Górniczych działa od 27 lat. Utrzymuje się wyłącznie z darowizn, składek kopalń i odpisów podatkowych. Aby ułatwić podatnikom rozliczenie rocznych zeznań podatkowych, Fundacja zamieściła na swojej stronie internetowej >>> bezpłatny program do rozliczania PIT, który automatycznie przekazuje na jej rzecz 1,5 proc. podatku <<< Link zamieszczamy w komentarzu⤵️ ℹ️Fundacja Rodzin Górniczych deklaruje, że każde takie wsparcie przyczyni się do poprawy losu osób potrzebujących pomocy. 2025-02-18 16:38:17

CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI /CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI

CHRONIĄC GÓRNICZE ZABYTKI

27 Maja 2024

Spółka Restrukturyzacji Kopalń aktywnie uczestniczy w zachowywaniu pogórniczego dziedzictwa. Współpracując z samorządami historyczne obiekty dostają nowe życie i odzyskują dawny blask. Przykłady takich transformacji zaprezentowano w Zabrzu.


To pierwsza tego typu inicjatywa. W poniedziałek 27 maja w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprezentowano kompleksowy raport poświęcony zabytkom górniczym. Autorami są eksperci z Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków i zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego. Dokument pokazuje możliwości w zakresie ochrony i adaptacji zabytków górniczych oraz ich potencjał jako atrakcji turystycznych. W wydarzeniu wziął udział Prezes Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek.

Podczas prezentacji raportu przedstawiono przykłady udanych transformacji obiektów pogórniczych. Spory udział ma w nich Spółka Restrukturyzacji Kopalń, nieodpłatnie przekazująca zainteresowanym gminom historyczne obiekty i tereny pogórnicze. Kiedyś były miejscem ciężkiej pracy górników, a dziś wiele z nich służy mieszkańcom w zupełnie nowej roli. Ta przemiana jest możliwa właśnie dzięki udziałowi Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Oto kilka przykładów:

 

  1. SZYB FRANCISZEK W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

XIX-wieczny zespół zabudowań dawnego szybu Franciszek za sprawą miejskiej inwestycji zmieni się w Lokalne Centrum Tradycji. Budowa już trwa. Obiekt stanowi materialną pamiątkę historii górnictwa i związanej z nim kultury robotniczej, a jednocześnie pozostałość po pierwszej na tym terenie kopalni węgla kamiennego Brandenburg. Obiekty te znajdują się w rejestrze zabytków z terenu województwa śląskiego.

 Szyb Franciszek, zdj. SRK/M.TomalikSzyb Franciszek - wizualizacja, autor; UM w Rudzie Śląskiej

  1. KOPALNIA WIECZOREK W KATOWICACH

Blisko 200-letnia kopalnia węgla kamiennego zmieni się w supernowoczesny HUB gamingowo-technologiczny. Na terenie o łącznej powierzchni prawie 9,4 ha gruntu znajduje się dziewięć zabytkowych budynków m.in. nadszybia, maszyny wyciągowej, łaźni i cechowni oraz warsztatów.

KWK Wieczorek II - Szyb Pułaski, zdj. SRKKWK Wieczorek II - wizualizacja HUB-u gamingowo-technologicznego | autor: Pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp.z o.o. Sp.k.
Dodatkowo SRK przekazała miastu część zabytkowego kompleksu KWK Wieczorek II, którą stanowiły budynki laboratorium kopalnianego, łaźni i lampowni. Stanowią uzupełnienie darowizny z 2018 roku, kiedy to Katowice przejęły budynek nadszybia z wieżą szybową Poniatowski i budynkiem maszyny wyciągowej, ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

KWK Wieczorek II - Szyb Poniatowski, zdj. SRKKWK Wieczorek II - Laboratorium, zdj. SRK

  1. KOPALNIA ANNA W PSZOWIE

To projekt na miarę kompleksowej transformacji regionu. Na terenie dawnej kopalni Anna w Pszowie powstaje nowoczesny kompleks gospodarczo-edukacyjno-społeczny. Zagospodarowywana jest m.in. wieża szybowa Jan, łaźnia kobieca oraz zabytkowe zabudowania zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem 10 budynków i 17 budowli. Są one wpisane do gminnej ewidencji zabytków oraz objęte ochroną konserwatorską. Obecnie twa tam proces rewitalizacji.

 KWK Anna - wizualizacja ParkAny, zdj. UM PszówKWK Anna, zdj. SRKKWK Anna, zdj. SRK

  1. KOPALNIA IGNACY W RYBNIKU

To wyjątkowy industrialny kompleks ziemi rybnickiej po dawnej Hoymgrubie. Ponad 4,5 tys. m2 gruntów wraz z m.in. wieżą szybową i budynkiem szybu Głowacki (wpisanymi do rejestru zabytków województwa śląskiego) oraz dokumentacją związaną z działalnością byłej KWK Ignacy, Rybnik otrzymał nieodpłatnie od SRK w latach 2020-2022. Uzupełnieniem zabytkowego kompleksu stały się budynek byłej kotłowni, warsztatu, wodozmiękczalni, stacji napędu linociągu i magazynu kotłowni Ignacy, przekazane w ubiegłym roku.

 Zabytkowa Kopalnia Ignacy, zdj. SRKZabytkowa Kopalnia Ignacy, zdj. SRKZabytkowa Kopalnia Ignacy, zdj. SRK

 

Tylko w latach 2018-2023 Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała w sumie 11 darowizn zabytkowych obiektów pogórniczych na rzecz takich gmin jak:  Katowice, Pszów, Sosnowiec, Mysłowice, Rydułtowy, Rybnik, Brzeszcze i Ruda Śląska. 

Ponadto SRK S.A. od wielu lat przekazuje także inne darowizny m.in. w postaci cennych pamiątek i przedmiotów, pozostałych po działalności górniczej, zarówno gminom, jak i instytucjom muzealnym, aby spełniały rolę edukacyjną i historyczną dla przyszłych pokoleń. To między innymi figury Św. Barbary, sztandary, wozy transportowe i mundury. W ten sposób spółka aktywnie przyczynia się do popularyzacji wiedzy o przemysłowej historii regionu.

- Jesteśmy zdeterminowani, by wspierać lokalne samorządy, właśnie jako donator terenów, obiektów i infrastruktury, tworząc dźwignię rozwoju pogórniczych terenów. Po trzecie chcemy być bardzo aktywnym uczestnikiem transformacji w regionie, po to, żeby nasze tereny stały się prorozwojowe, żeby służyły realizacji nowych projektów - zarówno tych społecznych, jak i komercyjnych. Przyczynimy się w ten sposób także do stworzenia nowych miejsc pracy. A w dodatku uda się nam zachować sporą część naszego dziedzictwa - historii, kultury i architektury pogórniczej - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry