👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00
Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59
KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08
TEREN POD SPECJALNYM NADZOREM | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Nieustannie prowadzimy prace zabezpieczającej grunty zagrożone zapadliskami po dawnej kopalni Siersza w Trzebini. Obejmują one łącznie ponad 20 ha, a specjalistyczne badania gruntu wykonano już na obszarze około 180 ha. Trwają kolejne.
12 lutego ujawniono nowe zapadlisko. Powstało na terenie leśnym, pomiędzy zabezpieczonym już cmentarzem parafialnym przy ul. Jana Pawła II, a nasypem kolejowym. Trasa kolejowa do Elektrowni Siersza nie była zagrożona. Deformacja miała około 8 m średnicy i 6 m głębokości - wkrótce zostanie zasypana. To drugie w tym roku zapadlisko - pierwsze powstało 6 stycznia, również w tym rejonie.
W sumie w latach 2021-2025 w Trzebini powstały 53 zapadliska na obszarach zabudowanych i terenach intensywnie użytkownych przez ludzi.
ZABEZPIECZAMY GRUNTY
Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco likwiduje powstałe zapadliska i prowadzi zaawansowane prace zabezpieczające grunty naruszone działalnością byłej kopalni Siersza. W sierpniu zakończono jedno z większych i ważniejszych zadań - zabezpieczenie terenu cmentarza parafialnego w Trzebini przy ul. Jana Pawła II. Ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km i niemal 18 tys. m3 mieszaniny stabilizującej uchroniło niemal 1,5-ha obszar nekropolii.
Największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy jest związane z zabezpieczeniem osiedla Trentowiec. Z początkiem czerwca 2024 r. ruszyły odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na obszarze 4,65 hektara. Pierwsze prace rozpoczęły się już w styczniu. Do 14 lutego 2025 roku wykonano 186 otworów o łącznej długości ponad 8,5 km, do których zatłoczono ok. 24 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Za realizację robót odpowiedzialna jest firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, która zgodnie z umową ma je zakończyć w połowie 2025 r.
SRK planuje wykonanie dalszych robót zabezpieczający grunty w Trzebini na obszarze ponad 17 ha. Ponadto na początku lutego 2025 r. SRK zleciła kolejne kontrolne badania mikrograwimetryczne, które obejmą obszar ok. 15 ha.
PODSUMOWANIE
Od początku 2023 r. na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini, na zlecenie SRK, przebadano łącznie około 180 ha. Zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni 18,5 ha. Wykonano 337 odwiertów o łącznej długości prawie 12,5 km, w które zatłoczono blisko 30 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace objęły:
Ponadto, w ramach przeciwdziałania zapadliskom, SRK zamontowała i uruchomiła pompy głębinowe, które pracując „na okrągło” wyhamowały podnoszenie się poziomu wód gruntowych, co było jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.