U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28

TEREN POD SPECJALNYM NADZOREM | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/TEREN POD SPECJALNYM NADZOREM

TEREN POD SPECJALNYM NADZOREM

17 Lutego 2025

Nieustannie prowadzimy prace zabezpieczającej grunty zagrożone zapadliskami po dawnej kopalni Siersza w Trzebini. Obejmują one łącznie ponad 20 ha, a specjalistyczne badania gruntu wykonano już na obszarze około 180 ha. Trwają kolejne.

 

12 lutego ujawniono nowe zapadlisko. Powstało na terenie leśnym, pomiędzy zabezpieczonym już cmentarzem parafialnym przy ul. Jana Pawła II, a nasypem kolejowym. Trasa kolejowa do Elektrowni Siersza nie była zagrożona. Deformacja miała około 8 m średnicy i 6 m głębokości - wkrótce zostanie zasypana. To drugie w tym roku zapadlisko - pierwsze powstało 6 stycznia, również w tym rejonie.

W sumie w latach 2021-2025 w Trzebini powstały 53 zapadliska na obszarach zabudowanych i terenach intensywnie użytkownych przez ludzi.

ZABEZPIECZAMY GRUNTY

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco likwiduje powstałe zapadliska i prowadzi zaawansowane prace zabezpieczające grunty naruszone działalnością byłej kopalni Siersza. W sierpniu zakończono jedno z większych i ważniejszych zadań - zabezpieczenie terenu cmentarza parafialnego w Trzebini przy ul. Jana Pawła II. Ponad 200 odwiertów o łącznej długości 8 km i niemal 18 tys. m3 mieszaniny stabilizującej uchroniło niemal 1,5-ha obszar nekropolii.

Największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy jest związane z zabezpieczeniem osiedla Trentowiec. Z początkiem czerwca 2024 r. ruszyły odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na obszarze 4,65 hektara. Pierwsze prace rozpoczęły się już w styczniu. Do 14 lutego 2025 roku wykonano 186 otworów o łącznej długości ponad 8,5 km, do których zatłoczono ok. 24 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Za realizację robót odpowiedzialna jest firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, która zgodnie z umową ma je zakończyć w połowie 2025 r.

SRK planuje wykonanie dalszych robót zabezpieczający grunty w Trzebini na obszarze ponad 17 ha. Ponadto na początku lutego 2025 r. SRK zleciła kolejne kontrolne badania mikrograwimetryczne, które obejmą obszar ok. 15 ha.

             Roboty uzdatniające w Trzebini | źródło SRK S.A.  Roboty uzdatniające w Trzebini | źródło SRK S.A.

PODSUMOWANIE

Od początku 2023 r. na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini, na zlecenie SRK, przebadano łącznie około 180 ha. Zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni 18,5 ha. Wykonano 337 odwiertów o łącznej długości prawie 12,5 km, w które zatłoczono blisko 30 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace objęły:

  • Teren cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II;
  • Rejon w sąsiedztwie osiedla Gaj 15,26;
  • Rejon parkingu, placu zabaw i budynku wielorodzinnego przy ul. Grunwaldzkiej 97A, 108;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej 2,3,4,5,8;
  • Rejon Szkoły Podstawowej nr 5 i boiska sportowego przy ul. Sobieskiego 25;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Jana Pawła II 7,14 i 16;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Młyńskiej;
  • Rejon zabudowy w rejonie ulic Braci Romockich, Zwycięstwa i 11 Listopada;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego;
  • Rejon zabudowy mieszkaniowej pomiędzy ulicami 22 Stycznia, Solskiego, Górniczą, Dyrekcyjną i Jana Pawła II;
  • Rejon zabudowy zabytkowej Willi NOT;
  • Rejon nasypu kolejowego torowiska do Elektrowni Siersza (na odcinku 1,6 km).

Ponadto, w ramach przeciwdziałania zapadliskom, SRK zamontowała i uruchomiła pompy głębinowe, które pracując „na okrągło” wyhamowały podnoszenie się poziomu wód gruntowych, co było jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.                                                                                                Roboty uzdatniające w Trzebini | źródło SRK S.A.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry