U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08

REKULTYWACJA RĘKOJMIĄ BEZPIECZEŃSTWA | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/REKULTYWACJA RĘKOJMIĄ BEZPIECZEŃSTWA

REKULTYWACJA RĘKOJMIĄ BEZPIECZEŃSTWA

10 Lutego 2025

Spotkaliśmy się z mieszkańcami Rudy Śląskiej, aby wytłumaczyć co i dlaczego dzieje się na rekultywowanej hałdzie odpadów pokopalnianych byłej KWK Pokój. Przybliżyliśmy harmonogram prac oraz wyniki regularnie prowadzonych badań. Poinformowaliśmy też o uruchomieniu dodatkowych działań kontrolnych. 

 

Spotkanie odbyło się w środę 5 lutego w ramach posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Miasta Ruda Śląska. Pierwszym punktem była wizyta w terenie, w pobliżu hałdy, gdzie mieszkańcy przedstawili doskwierające im uciążliwości związane z prowadzoną rekultywacją. Dalsza część spotkania odbyła się w Sali sesyjnej Urzędu Miasta. Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek przedstawił najważniejsze informacje dotyczące tego przedsięwzięcia. Mieszkańcy mieli też okazję do zadawania pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

- Ta hałda pali się od wielu lat. Choć problem był pozornie niewidoczny, to nie znaczy, że nieobecny. To my podjęliśmy konieczne działania, które rozwiązują ten problem, istniejący przez ponad 7 lat. Bezpieczeństwo publiczne to dla mnie sprawa priorytetowa, a tylko kompleksowa rekultywacja daje gwarancję bezpieczeństwa mieszkańcom i środowisku. Prace prowadzone są rzetelnie, w oparciu o najlepszą wiedzę naukową w kraju i z zachowaniem wszelkich procedur. Przywrócimy w ten sposób rudzianom, ich miastu teren, który będzie nie tylko bezpieczny, ale też będzie go można na nowo zagospodarować - powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

W wydarzeniu oprócz mieszkańców dzielnic Nowy Bytom i Wirek i prezesa SRK, uczestniczyli także m.in.: Arkadiusz Bąk - z ramienia wykonawcy robót rekultywacyjnych, Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej oraz eksperci - dr inż. Zenon Różański z Politechniki Śląskiej i dyrektor Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych prof. dr hab. Marta Pogrzeba.

Eksperci, z naukowego punktu widzenia, przybliżyli mieszkańcom konieczność oraz słuszność prowadzonej rekultywacji. W ich opinii to właśnie wybrana metoda rozbiórki zapożarowanej hałdy, wystudzenia materiału i ponownego ukształtowania terenu jest jedyną, która po pierwsze powstrzyma dalsze rozprzestrzenianie się podziemnego pożaru, a po drugie gwarantuje najszybsze zażegnanie zagrożenia. Podkreślali również, że zadymienie i nieprzyjemny zapach, choć są uciążliwe, to występują tymczasowo. Pozostawienie zapożarowania lub wybór innej - bardziej czasochłonnej - metody groziłby dalszym zwiększaniem się ognisk pożaru, a tym samym drastycznym zwiększaniem emisji do atmosfery związków, pochodzących z wnętrza hałdy.

Jak już informowaliśmy, od początku 2024 roku trwają intensywne prace rekultywacyjne na hałdzie Pokój w Rudzie Śląskiej. To rozległe tereny, na których miejscowe kopalnie składowały odpady. Nie jest to łatwa i „bezbolesna” operacja, bo przeprowadzana jest na zwałowiskach położonych w centrum miasta. W pobliżu hałdy mieści się wiele domów, są bloki mieszkalne i garaże. Niestety prowadzone roboty wiążą się z mocno odczuwanymi przez mieszkańców uciążliwościami, takimi jak nieprzyjemny zapach oraz pył.

Nie ma jednak innego sposobu na skuteczne pozbycie się ognisk ognia na hałdzie, a to warunek konieczny do prowadzenia prac zmieniających niebezpieczny teren w miejsce przyjazne okolicy. W efekcie bezużyteczny dotąd obszar zostanie przywrócony lokalnej gospodarce, a mieszkańcy zyskają tereny zielone.

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf LIKWIDACJA ZAPOŻAROWANIA I REKULTYWACJA HAŁDY POKÓJ 3.35MB Plik: LIKWIDACJA ZAPOŻAROWANIA I REKULTYWACJA HAŁDY POKÓJ

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry