📣 Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziecie świeże podsumowanie 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego European Economic Congress z naszym udziałem. 👉🏻Wideo, zdjęcia i najciekawsze informacje, które mogliśmy przekazać w ramach udziału w panelu ➡️Infrastruktura poprzemysłowa⬅️ ✅Możliwości zagospodarowania gruntów poprzemysłowych, rekultywacja terenów, rola i znaczenie samorządów w procesach zmian, a także o bariery legislacyjne. To kluczowe zagadnienia dyskusji, do której link znajdziecie na stronie 🌐. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach WNP.PL Portal Samorządowy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy Leszek Pietraszek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego #FTWŚ Miasto Jastrzębie-Zdrój #EEC2025 #SprawiedliwaTransformacja #srk #ekg2025 #EEC 2025-04-28 13:00:18
🔁DZIAŁAMY W KIERUNKU TRANSFORMACJI Zakończył się 17. Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress), czyli najważniejsze wydarzenie biznesowe w centralnej Europie. Ostatni dzień debat zamknęła sesja „INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA”, w której wziął udział Jarosław Wieszołek, prezes SRK – kluczowej spółki w procesie transformacji. 💬 „Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) jest najaktywniejsza, jeżeli chodzi o zagospodarowanie terenów pokopalnianych i pogórniczych. I jeżeli używamy słowa TRANSFORMACJA, której celem jest stworzenie nowych miejsc pracy, to ja pragnę przypomnieć, że to na terenach przekazanych przez SRK powstanie HUB gamingowo-technologiczny w Katowice - oficjalny profil miasta i to jest przedsięwzięcie, które będzie zasilone środkami zewnętrznymi wysokości ponad 300 mln złotych. Są inne projekty kluczowe, które bez aktywnej roli SRK nie mogły być realizowane” – powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 👉🏻Prezes SRK podkreślił również, że na liście kluczowych projektów z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również utworzenie akceleratora biznesu w Miasto Bytom i projekt Kazimierz OdNowa realizowany w Sosnowiec łączy. ✅W ramach panelu rozmawiano również o rekultywacji terenów, współpracy z samorządami oraz ich roli w procesach zmian, a także o barierach legislacyjnych. ➡️Moderatorem dyskusji była red. Natalia Rasiewicz WNP.PL Portal Samorządowy. #EEC2025 #transformacja #SRK #FST #SprawiedliwaTransformacja 2025-04-27 15:22:41
🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33
Szyby kopalniane dla Śląskiego Systemu Magazynowania Energii | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Dysponując ponad 3 tysiącami hektarów terenów Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA jest w stanie znaleźć odpowiednie miejsca dla zlokalizowania na nich magazynów energii w postaci zbiorników gromadzących sprężone lub skroplone gazy, używane dla napędzania turbin wytwarzających energię elektryczną. Innym rozwiązaniem mogą być systemy pozwalające na krótkotrwałe wytwarzanie energii przez spuszczanie do szybów kopalnianych opróżnianych pod ziemią skipów-zbiorników z wodą, czy stworzenie wariantu elektrowni szczytowo-pompowej, tyle że bez zbiornika na dolnym jej poziomie.
Istnieje też możliwość wykorzystania części terenów pod rozwiązania OZE - fotowoltaikę, wiatraki. Przy czym generalnie rozwój OZE uzależniony jest od możliwości zmagazynowania wytworzonej energii oraz stworzenia systemów szybkiego uzupełniania jej niedoborów w sposób uniezależniający od utrzymywania w stałej gotowości bloków węglowych, lub gazowych.
W założeniach przewidzianych przez pomysłodawców z KOMAG-u rozwiązania techniczne wykorzystujące istnienie infrastrukturę nieczynnych szybów kopalnianych mają służyć do chwilowego stabilizowania sieci, wspierać rozporoszone systemy energetyki zasilanej przez OZE. Co w jakimś stopniu oznacza zmniejszanie podstawowego problemu związanego z nieprzewidywalnością systemów opartych o słońce i o wiatr.
Przedstawiając możliwości włączenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń w podobne działania prezes Janusz Gałkowski wskazał na wybrane cztery lokalizacje szybów, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane dla podobnych celów - Makoszowy I, Śląsk I, Budryk w kopalni Centrum oraz Gigant w dawnej kopalni Pstrowski.
Rozmawiano o tym podczas spotkania 29 lipca br. w Ministerstwie Aktywów Państwowych w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Ustalenia zakończyły się podpisaniem porozumienia powołującego Komitet Sterujący programu stworzenia Śląskiego Systemu Magazynowania Energii.
Porozumienie podpisali przedstawiciele SRK SA, ITG KOMAG, oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. O poparciu dla pomysłu mówił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, a także przedstawiciele samorządu województwa śląskiego i Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.
(zdjęcie: MAP)
O porozumieniu i magazynach energii m.in.:
strona SRK SA na YouTube: https://www.youtube.com/embed/QPRK1zwHowY
oraz strona Polskiej Agencji Prasowej na youtube, krótka prezentacja założeń porgramu: https://www.youtube.com/watch?v=H6nlmy82gQU
oraz w tekstach pisanych:
https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/slaskie-kopalnie-otworza-sie-na-zielona-energie
https://nettg.pl/gornictwo/179181/podpisano-porozumienie-w-sprawie-slaskiego-systemu-magazynowania