Brak wpisów.

Trzeba rozsądnie gospodarować | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Trzeba rozsądnie gospodarować/AZM_Bytom po remontach

Trzeba rozsądnie gospodarować

17 Sierpnia 2021

- Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu budynki zakładowe należały do kopalń, kopalnie fedrowały, czynsze były niskie, w razie problemów można było liczyć na ich pomoc … Gdy kopalnie przestały być właścicielami, sytuacja uległa zmianie: za wszystko trzeba płacić, czynsze przesuwają się coraz bliżej poziomu rynkowego. Właściciele nie dostają żadnych dotacji na utrzymanie budynków - mówi Janusz Hylewski, zastępca dyrektora oddziału - Administracji Zasobów Mieszkaniowych SRK SA.

Taka sama sytuacja dotyczy mieszkań w domach należących w całości do SRK, jak też mieszkań w budynkach należących do wspólnot. Domów SRK-owskich jest 318, w nich ponad 2.600 mieszkań. Mieszkań w domach „wspólnotowych” SRK ma prawie 14 tysięcy.

Administracja SRK dysponuje takimi środkami, jakie wypracuje. Wspólnoty podobnie, przy czym ich zdolność do zaciągania kredytów jest mniejsza. Lepiej radzą sobie powołane w nowszych (co i tak oznacza kilkudziesięcioletnich)  domach, gdzie wcześniej wykonano podstawowe prace modernizacyjne. Gorzej te w domach starszych, wymagających podstawowych remontów.  Ich sytuacja i sytuacja ich mieszkańców jest najtrudniejsza, gdyż zakres prac, rosnące ceny materiałów i usług może przekraczać wielkość środków uzyskiwanych z funduszy remontowych. Innych źródeł nie ma.   

Przy czym tam gdzie właścicielami budynków są wspólnoty, o zakresie prac i środkach na nie, czyli obciążeniu wszystkich mieszkań w budynku, decyduje większość współwłaścicieli.     

Długa lista zadań

Możliwości finansowe wyznaczają kolejność robót. Najpierw wykonywać trzeba to co niezbędne dla utrzymania substancji budynków.  Dlatego na liście zadań już wykonanych w tym roku i planowanych do jego końca znajdują się przede wszystkim dachy, i kominy. Dochodzą remonty klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych,  termomodernizacje towarzyszące zmianom sposobu ogrzewania, czyli odchodzenia od pieców węglowych, wymiany okien, drzwi, instalacji elektrycznych, pionów wod-kan, wodomierzy…. Lista jest długa, część prac nie wygląda spektakularnie, lecz wpływa na stan budynków, warunki mieszkania w nich.

Krok po kroku

Szukając dodatkowych sposobów na przyspieszenie przemian SRK postanowiła wesprzeć wykonywane przez samych mieszkańców  wymiany ogrzewania z węglowego na gazowe. Do  170 gospodarstw domowych skierowano oferty wsparcia takich działań kwotą 5 tys. zł na gospodarstwo. Niezależnie od korzystania z innych programów - wojewódzkich, czy gminnych. Prace trzeba wykazać, udowodnić zakupy, a  rozliczane będą w kolejnych czynszach.

Program skierowano do mieszkańców z budynków należących do SRK, w których instalacje umożliwiają przeprowadzenie takiej wymiany. Trwa zbieranie deklaracji. W kolejnym ruchu, zależnym od zainteresowania i środków, planowany jest krok kolejny - akcja adresowana do lokatorów mieszkań należących do spółki, niezależnie od własności budynku.

- Szukamy rozwiązań, z jakich da się skorzystać dla obniżyć koszty prac przy poprawianiu, zmienianiu stanu domów i ich otoczenia. Bo przecież za każde roboty w końcowym rozliczeniu płacą zawsze ci, którzy w danym budynku mieszkają - podsumowuje dyr. Hylewski.  

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry