O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
Trzeba rozsądnie gospodarować | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
- Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu budynki zakładowe należały do kopalń, kopalnie fedrowały, czynsze były niskie, w razie problemów można było liczyć na ich pomoc … Gdy kopalnie przestały być właścicielami, sytuacja uległa zmianie: za wszystko trzeba płacić, czynsze przesuwają się coraz bliżej poziomu rynkowego. Właściciele nie dostają żadnych dotacji na utrzymanie budynków - mówi Janusz Hylewski, zastępca dyrektora oddziału - Administracji Zasobów Mieszkaniowych SRK SA.
Taka sama sytuacja dotyczy mieszkań w domach należących w całości do SRK, jak też mieszkań w budynkach należących do wspólnot. Domów SRK-owskich jest 318, w nich ponad 2.600 mieszkań. Mieszkań w domach „wspólnotowych” SRK ma prawie 14 tysięcy.
Administracja SRK dysponuje takimi środkami, jakie wypracuje. Wspólnoty podobnie, przy czym ich zdolność do zaciągania kredytów jest mniejsza. Lepiej radzą sobie powołane w nowszych (co i tak oznacza kilkudziesięcioletnich) domach, gdzie wcześniej wykonano podstawowe prace modernizacyjne. Gorzej te w domach starszych, wymagających podstawowych remontów. Ich sytuacja i sytuacja ich mieszkańców jest najtrudniejsza, gdyż zakres prac, rosnące ceny materiałów i usług może przekraczać wielkość środków uzyskiwanych z funduszy remontowych. Innych źródeł nie ma.
Przy czym tam gdzie właścicielami budynków są wspólnoty, o zakresie prac i środkach na nie, czyli obciążeniu wszystkich mieszkań w budynku, decyduje większość współwłaścicieli.
Długa lista zadań
Możliwości finansowe wyznaczają kolejność robót. Najpierw wykonywać trzeba to co niezbędne dla utrzymania substancji budynków. Dlatego na liście zadań już wykonanych w tym roku i planowanych do jego końca znajdują się przede wszystkim dachy, i kominy. Dochodzą remonty klatek schodowych w budynkach wielorodzinnych, termomodernizacje towarzyszące zmianom sposobu ogrzewania, czyli odchodzenia od pieców węglowych, wymiany okien, drzwi, instalacji elektrycznych, pionów wod-kan, wodomierzy…. Lista jest długa, część prac nie wygląda spektakularnie, lecz wpływa na stan budynków, warunki mieszkania w nich.
Krok po kroku
Szukając dodatkowych sposobów na przyspieszenie przemian SRK postanowiła wesprzeć wykonywane przez samych mieszkańców wymiany ogrzewania z węglowego na gazowe. Do 170 gospodarstw domowych skierowano oferty wsparcia takich działań kwotą 5 tys. zł na gospodarstwo. Niezależnie od korzystania z innych programów - wojewódzkich, czy gminnych. Prace trzeba wykazać, udowodnić zakupy, a rozliczane będą w kolejnych czynszach.
Program skierowano do mieszkańców z budynków należących do SRK, w których instalacje umożliwiają przeprowadzenie takiej wymiany. Trwa zbieranie deklaracji. W kolejnym ruchu, zależnym od zainteresowania i środków, planowany jest krok kolejny - akcja adresowana do lokatorów mieszkań należących do spółki, niezależnie od własności budynku.
- Szukamy rozwiązań, z jakich da się skorzystać dla obniżyć koszty prac przy poprawianiu, zmienianiu stanu domów i ich otoczenia. Bo przecież za każde roboty w końcowym rozliczeniu płacą zawsze ci, którzy w danym budynku mieszkają - podsumowuje dyr. Hylewski.