💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21
WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08
🟢"SZYB" ZAŚWIECIŁ🟢 Zielone światło otrzymał napis 🅂🅉🅈🄱! To neon pochodzący z dawnej kopalni Wieczorek, który SRK przekazała fundacji Silesia neon. Po renowacji znów zaświecił, tym razem w Bytomiu i ozdobił Bolko Loft słynnego architekta. ⚒️Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne, dlatego takie projekty cieszą najbardziej! 💪🏻 ℹ️❇️Ta czasowa instalacja z jednej strony ma przypominać o przemysłowym dziedzictwie i charakterze regionu, a z drugiej skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? 👉🏻W styczniu tego roku napis został zdemontowany z budynku dawnego zakładu, a za sprawą nowego właściciela, Fundacji Silesia NEON, odzyskał dawny blask. Teraz został zainstalowany, jednak nie w Katowicach, a na ścianie Bolko Loft w Miasto Bytom - mieszkania słynnego bytomskiego architekta Przemo Łukasika (założyciela pracowni Medusa Group), zaadaptowanego w dawnej lampowni Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu. 2025-05-05 10:00:03
SRK wspiera rozwój Suszca | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
W Jastrzębiu Zdroju podpisane zostało 4 października 2019 r. porozumienie o współpracy przy rewitalizacji i rozwoju terenów Kopalni Węgla Kamiennego „Krupiński” w Suszcu. W realizacji tego projektu uczestniczyć będą: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, JSW Innowacje, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz gmina Suszec. W podpisaniu porozumienia uczestniczył Adam Gawęda, wiceminister energii.
- Rewitalizacja i rozwój terenów pogórniczych jest wyzwaniem, o którym nie tylko mówimy, ale go realizujemy - powiedział wiceminister Gawęda.- Najlepszym tego przykładem jest podpisane Porozumienie. Gmina Suszec znajdzie nowe kierunki rozwoju. I co ważne, planowane tam inwestycje nie są zamknięte, ale stanowią bodziec proinnowacyjny dla kolejnych przedsięwzięć. Tak , jak „Program dla Śląska”, który jest projektem otwartym, a ostatnie dwa lata pokazały, że bardzo dobrze realizowanym. Kolejne czekają na inwestorów
Wiceminister Gawęda podkreślił dotychczasowe dokonania i rolę w kolejnych przedsięwzięciach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zaznaczył jednak, że potrzebni są inwestorzy.
Jednym z podstawowych celów Porozumienia jest stworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy i pobudzanie aktywności gospodarczej na obszarach poprzemysłowym. Cele te są tożsame z zadaniami postawionymi do realizacji w momencie powoływania Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- Wykorzystamy swoje wieloletnie doświadczenia przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania terenu, dokonamy też w Suszcu podziałów geodezyjnych zgodnie z przyjętymi założeniami podpisanego Porozumienia - podkreślił Janusz Gałkowski, prezes SRK. - Współpraca przy prowadzeniu działań rewitalizacyjnych pozwoli zainicjować rozwój terenów po KWK „Krupiński” w Suszcu. Służyć też będzie pozyskaniu inwestorów w obszarze planowanej strefy ekonomicznej.
- W bieżącym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń na prace likwidacyjne na terenie kopalni wyda ok. 14 mln zł - powiedział Adam Wałach, dyrektor KWK Krupiński. - Zlikwidowano już 30 obiektów, a do końca roku wyburzymy kolejnych 38. W przyszłym roku zlikwidowane zostaną trzy szyby.
Obecnie na terenach kopalni „Krupiński” działają Jastrzębskie Zakłady Remontowe - spółka z grupy kapitałowej JSW, która - w ramach rewitalizacji - wdraża program JZR Rozwój. Na terenie byłej kopalni „Krupiński” powstanie nowoczesne zaplecze produkcyjno - remontowe. Wybudowane zostaną nowe obiekty przemysłowe wraz z nowoczesnym zapleczem technologicznym umożliwiającym wytwarzanie urządzeń górniczych na rzecz JSW.
Trafnie cele podpisanego Porozumienia określił Włodzimierz Hereźniak, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej: - Górnictwo może być społecznie odpowiedzialne, gdyż w okresie najbliższych 2-3 lat prace w gminie Suszec na terenach byłej kopalni „Krupiński znajdzie ok. 900 osób.
Podpisanie porozumienia dotyczącego terenów po kopalni Krupiński