Brak wpisów.

PIELĘGNUJĄC GÓRNICZE TRADYCJE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/PIELĘGNUJĄC GÓRNICZE TRADYCJE

PIELĘGNUJĄC GÓRNICZE TRADYCJE

29 Stycznia 2024

Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. W 2023 roku przekazała darowizny w postaci ruchomości na rzecz 8 instytucji i gmin górniczych.

 

SRK wsparła m.in. działalność Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przekazując elementy wyposażenia budynku maszyny wyciągowej, natomiast dawny wóz urobkowy trafił do Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Bytom. Z kolei na rzecz 34 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu przekazano lokomotywę LD-21 oraz koło linowe Szybu Jas IV z Oddziału Jas-Mos-Jastrzębie III, które stanęły na utworzonym na terenie bytomskiej jednostki wojskowej Skwerze Górniczym Szyb Grzegorz. Dodatkowo na rzecz Muzeum Śląskiego w Katowicach SRK przekazała 140 pamiątek, wśród których były m.in. ubrania robocze, kaski i haki z łaźni łańcuszkowych.

ŚLADAMI HISTORII

Darowizny w postaci pamiątek służą kolejnym pokoleniom. Przykładem może być figura św. Barbary ze zlikwidowanego w 2022 roku oddziału SRK - KWK Piekary I. Jej historia sięga lat 70. minionego stulecia. Najpierw patronowała górnikom z kopalni „Wieczorek” w Katowicach. Po zakończeniu wydobycia została przeniesiona do kopalni Piekary, gdzie w specjalnie przygotowanej podziemnej kaplicy św. Barbara czuwała nad górnikami zjeżdżającymi na szychtę. Znajdowała się tam aż do końca 2022 roku, czyli do czasu likwidacji oddziału KWK „Piekary I”.To jednak nie koniec historii tej figury górniczej patronki. Piekarska Barbórka została przekazana Parafii św. Anny w Katowicach-Nikiszowcu. Po blisko półwieczu wróciła „do domu”. Stanęła w specjalnie przygotowanej kaplicy, poświęconej górniczej historii robotniczej dzielnicy oraz pobliskiej kopalni „Wieczorek”.
*Materiał wideo zrealizowano w grudniu 2022 roku.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry