Z POTRZEBY SERCA Ratownicy górniczy SRK pomogli w budowie nowej placówki Hospicjum Cordis w Mysłowicach. Jako wolontariusze, w godzinach wolnych od pracy, zakasali rękawy i pracowali przy porządkowaniu terenu okalającego budynek. W ten sposób, z potrzeby serca, odpowiedzieli na apel hospicjum. 🔨Prace remontowe w zniszczonym budynku po dawnej szkole podstawowej przy ulicy Kościelnej 7 w Mysłowicach trwają od ponad roku. Obejmują między innymi odbudowę dachu, wymianę okien i drzwi oraz wszystkich instalacji. Wnętrza są dostosowywane do potrzeb funkcjonowania placówki. Nie do poznania zmienił się też wygląd samego budynku oraz jego otoczenia. – 𝘗𝘰𝘮𝘰𝘤 𝘭𝘶𝘥𝘻𝘪 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘯𝘢𝘫𝘸𝘢ż𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘢, 𝘣𝘰 ś𝘸𝘪𝘢𝘥𝘤𝘻𝘺 𝘰 𝘵𝘺𝘮, ż𝘦 𝘸𝘳𝘢ż𝘭𝘪𝘸𝘰ść 𝘸 𝘪𝘤𝘩 𝘴𝘦𝘳𝘤𝘢𝘤𝘩 𝘯𝘪𝘦 𝘻𝘢𝘯𝘪𝘬𝘢, ż𝘦 𝘮𝘪𝘮𝘰 𝘵𝘳𝘶𝘥𝘯𝘺𝘤𝘩 𝘤𝘻𝘢𝘴ó𝘸, 𝘨𝘥𝘻𝘪𝘦 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘤𝘺 𝘤𝘻𝘦𝘨𝘰ś 𝘰𝘥 𝘬𝘰𝘨𝘰ś 𝘤𝘩𝘤ą 𝘪 ż𝘺𝘤𝘪𝘦 𝘱ę𝘥𝘻𝘪, 𝘵𝘰 𝘴ą 𝘭𝘶𝘥𝘻𝘪𝘦, 𝘬𝘵ó𝘳𝘻𝘺 𝘳𝘰𝘻𝘶𝘮𝘪𝘦𝘫ą, ż𝘦 𝘵𝘳𝘻𝘦𝘣𝘢 𝘰𝘥𝘥𝘢ć 𝘬𝘢𝘸𝘢ł 𝘴𝘸𝘰𝘫𝘦𝘨𝘰 𝘸𝘰𝘭𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘤𝘻𝘢𝘴𝘶, 𝘴𝘪łę 𝘳ą𝘬, ż𝘦𝘣𝘺 𝘸𝘴𝘱𝘰𝘮ó𝘤. 𝘐 𝘵𝘰 𝘴𝘪ę 𝘭𝘪𝘤𝘻𝘺 𝘯𝘢𝘫𝘣𝘢𝘳𝘥𝘻𝘪𝘦𝘫 – stwierdziła dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa „Hospicjum Cordis”. 🏣W dawnej szkole powstaje Centrum Opieki Wytchnieniowej „Konsek Cordis na Brzezince”. Umożliwi ono rozszerzenie działalności hospicjum i roztoczenie opieki nad większą liczbą osób z niepełnosprawnościami, ludźmi starszymi i niesamodzielnymi. Ponadto w tej nowej placówce powstaną klub seniora oraz sala pobytu dziennego dla osób starszych. 🎥 Realizacja: SRK/M. Tomalik 2024-11-22 14:17:47
WRACAMY DO PSZOWA 👉🏻Na zlecenie SRK trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę Wrzosy I. Na miejscu od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który wykona w newralgicznych rejonach hałdy, specjalną warstwę izolacyjną. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych i ognia. Prace te potrwają do końca stycznia 2025 roku. ℹ️Jak informowaliśmy, docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. ⚠️Wciąż problem są motocykliści, nagminnie lekceważący zakaz wstępu ⛔️! Jeżdżąc po hałdzie, niszczą wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagają pożary w jej kolejnych częściach. PRZYPOMINAMY: 🔺jest to teren objęty zakazem wstępu❗️; 🔺za jego łamanie grozi surowy mandat; 🔺miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni; 🚨Każdy przypadek łamania zakazu wstępu na hałdę prosimy niezwłoczne zgłaszać na policję!🚔 2024-11-21 11:05:55
TERENY DLA ROZWOJU - Z SRK DO GMIN 5️⃣0️⃣ hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń❗️ 👉🏻Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn. 📈SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. 🔝Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco. Szczegóły na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-11-14 09:46:03
Obiekty pod ochroną | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
W kopalni „Wieczorek” w Katowicach 13 września przebywała delegacja uczestnicząca w szóstej Międzynarodowej Konferencji Naukowej BIG STUFF - Konserwacja dużych obiektów przemysłowych w zmieniającym się otoczeniu.
Konferencje organizowane są cyklicznie od 2004 roku, na których spotykają się eksperci zajmujący się ochroną dużych obiektów i zespołów przemysłowych. Po raz pierwszy tak prestiżowe spotkanie odbyło się w Polsce, a uczestniczyli w nim przedstawiciele z kilkunastu krajów świata m.in. członkowie Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego afiliowanego przy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury czy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków.
- Wymieniając się naszymi doświadczeniami chcemy, by nasi polscy koledzy ustrzegli się błędów, jakie my popełniliśmy w Szkocji - powiedział dr Miles Oglethorpe. - Często są to już błędy, które nie można naprawić. W ten sposób bezpowrotnie tracimy cenne obiekty przemysłowe.
- Zdając sobie z tego sprawę w misji Spółki Restrukturyzacji Kopalń podkreśliliśmy ważność zabezpieczenia przed zniszczeniem obiektów stanowiących dziedzictwo kulturowe i przemysłowe - powiedział Andrzej Płonka dyrektor kopalni Wieczorek. - Prawdopodobnie to na terenie naszego zakładu górniczego powstanie Centrum Informatyczno-Przemysłowe. Byłby to doskonały przykład przywrócenia do życia likwidowanej kopalni, ale już w innej formie.
O niemieckich przykładach restrukturyzacji górnictwa mówił prof. Stefan Bruggerhoff.
- Obiektom przemysłowym w miarę możliwości trzeba dawać w zmieniającej się rzeczywistości nowe role i zdania - mówił. - Tylko wtedy przedłużymy ich żywotność. Tworzenie muzeów jest ostatecznością.
Ten punkt widzenia podzielał dr Piotr Gerber z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.
- Nawet poszczególnym przedmiotom, a nie tylko obiektom należy przypisywać nowe, użyteczne role - mówił. - Spójrzmy chociażby na osiedle w Giszowcu. To historyczny obiekt na skalę światową, a jednocześnie zamieszkiwany przez setki rodzin.