TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12
👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00
Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59
Dziesięć lat temu na ruchu Śląsk kopalni Wujek nastąpiła katastrofa | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
18 września 2009 roku około godziny 10.10 na ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do wybuchu i zapalenia metanu na poziomie 1050 metrów. Pod ziemią zginęło trzynastu górników, siedmiu kolejnych zmarło w szpitalach. Trzydziestu czterech zostało poszkodowanych, z czego 25 ciężko. Łącznie w strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby.
18 września 2019 w 10. rocznicę katastrofy, w kopalni Śląsk (obecnie oddział KWK Śląsk SRK SA) odbyły się krótkie uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.
O godz. 9.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach odprawiona została msza w intencji ofiar. Natomiast o 10.30 pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, znajdującym się na terenie kopalni, zapalono znicze, złożono kwiaty.
W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin, bliscy, przyjaciele, koledzy z pracy ofiar i poszkodowanych, przedstawiciele kurii katowickiej oraz proboszcz parafii z Kochłowic. Dzięki współpracy z nim oraz z władzami Rudy Śląskiej przyszłoroczne uroczystości odbędą się juz w nowym miejscu - obok kochłowickiego kościoła.
Juz za dwa lata większość budynków kopalnianych ma być wyburzona, szyby będą zasypane, wieże szybowe usunięte. Pomnik znalazłby się wówczas na terenie zrekultywowanym, wystawionym na sprzedaż, w tej części najprawdopodobniej na cele przemysłowe. Mogło by to utrudnić dostęp do pomnika. Ponadto przy kościele w centrum dzielnicy będzie znacznie lepiej eksponowany.
Obecni byli przedstawiciele władz wybieralnych, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu wojewódzkiego w Katowicach, reprezentacja Wyższego i Okręgowego Urzędu Górniczego, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej i kierownictwa kopalni Wujek, związkowcy, ratownicy...
Po powitaniu przybyłych, prezes SRK SA Janusz Gałkowski odczytał list przesłany przez Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zaś poseł Jan Polaczek list od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożeny Borys-Szopy. (listy obojga ministrów w plikach do pobrania)
Złożenie kwiatów pod pomnikiem i wspólna modlitwa zakończyły tę krótką uroczystość.
Galeria zdjęć: Zdjęcia: Macierj Dorosiński, Trybuna Górnicza
(zdjęcia: Jan Czypionka / PGG)
Format | Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|
list_min. Tchórzewskiego.pdf | 30.34KB | Plik: list_min. Tchórzewskiego.pdf | |
jpg | list min. Borys-Szopy.jpg | 4.21MB | Plik: list min. Borys-Szopy.jpg |