Brak wpisów.

Dziesięć lat temu na ruchu Śląsk kopalni Wujek nastąpiła katastrofa | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Dziesięć lat temu na ruchu Śląsk kopalni Wujek nastąpiła katastrofa

Dziesięć lat temu na ruchu Śląsk kopalni Wujek nastąpiła katastrofa

18 Września 2019

18 września 2009 roku około godziny 10.10 na ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do wybuchu i zapalenia metanu na poziomie 1050 metrów. Pod ziemią zginęło trzynastu górników, siedmiu kolejnych zmarło w szpitalach. Trzydziestu czterech zostało poszkodowanych, z czego 25 ciężko. Łącznie w strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby.

Uroczystości zostały rozpoczęte pzez mszę świętą w koscviele pw. Trójcy Przejajświętszej

18 września 2019 w 10. rocznicę katastrofy, w kopalni Śląsk  (obecnie oddział KWK Śląsk SRK SA) odbyły się krótkie uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.
O godz. 9.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach odprawiona została msza w intencji ofiar. Natomiast o 10.30 pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, znajdującym się na terenie kopalni, zapalono znicze, złożono kwiaty. 
W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin, bliscy, przyjaciele, koledzy z pracy ofiar i poszkodowanych, przedstawiciele kurii katowickiej oraz proboszcz parafii z Kochłowic. Dzięki współpracy z nim oraz z władzami Rudy Śląskiej przyszłoroczne uroczystości odbędą się juz w nowym miejscu - obok kochłowickiego kościoła.

Juz za dwa lata większość budynków kopalnianych ma być wyburzona, szyby będą zasypane, wieże szybowe usunięte. Pomnik znalazłby się wówczas na terenie zrekultywowanym, wystawionym na sprzedaż, w tej części najprawdopodobniej na cele przemysłowe. Mogło by to utrudnić dostęp do pomnika. Ponadto przy kościele w centrum dzielnicy będzie znacznie lepiej eksponowany.      

Obecni byli przedstawiciele władz wybieralnych, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu wojewódzkiego w Katowicach, reprezentacja Wyższego i Okręgowego Urzędu Górniczego, przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej i kierownictwa kopalni Wujek, związkowcy, ratownicy...

Po powitaniu przybyłych, prezes SRK SA Janusz Gałkowski odczytał list przesłany przez Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, zaś poseł Jan Polaczek list od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożeny Borys-Szopy. (listy obojga ministrów w plikach do pobrania)

Złożenie kwiatów pod pomnikiem i wspólna modlitwa zakończyły tę krótką uroczystość. 

Galeria zdjęć: Zdjęcia: Macierj Dorosiński, Trybuna Górnicza

(zdjęcia: Jan Czypionka / PGG)

Przedstawiciele górnictwa

Kategoria: powiązane pliki [2]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf list_min. Tchórzewskiego.pdf 30.34KB Plik: list_min. Tchórzewskiego.pdf
jpg list min. Borys-Szopy.jpg 4.21MB Plik: list min. Borys-Szopy.jpg

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry