WRACAMY DO PSZOWA 👉🏻Na zlecenie SRK trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę Wrzosy I. Na miejscu od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który wykona w newralgicznych rejonach hałdy, specjalną warstwę izolacyjną. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych i ognia. Prace te potrwają do końca stycznia 2025 roku. ℹ️Jak informowaliśmy, docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. ⚠️Wciąż problem są motocykliści, nagminnie lekceważący zakaz wstępu ⛔️! Jeżdżąc po hałdzie, niszczą wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagają pożary w jej kolejnych częściach. PRZYPOMINAMY: 🔺jest to teren objęty zakazem wstępu❗️; 🔺za jego łamanie grozi surowy mandat; 🔺miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni; 🚨Każdy przypadek łamania zakazu wstępu na hałdę prosimy niezwłoczne zgłaszać na policję!🚔 2024-11-21 11:05:55
TERENY DLA ROZWOJU - Z SRK DO GMIN 5️⃣0️⃣ hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń❗️ 👉🏻Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn. 📈SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. 🔝Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco. Szczegóły na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-11-14 09:46:03
🚧 NIE CZEKAMY, DZIAŁAMY! Rozpoczęły się kolejne prace zabezpieczające na zapożarowanej hałdzie Wrzosy I w Pszowie. ⚠️Niebezpieczeństwo lekceważą jednak motocykliści, którzy w poszukiwaniu wrażeń zamieniają zwałowisko w tor, niszcząc przy tym wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagając pożar. Przypominamy - obowiązuje zakaz wstępu na hałdę! 🗓️We wtorek, 12 listopada teren przekazano firmie działającej na zlecenie spółki. W newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, ułożona zostanie warstwa izolacyjna. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych. Docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. 🏍️ MOTOCYKLE NA HAŁDZIE - PROBLEM I ZAGROŻENIE 🚫Problemem wciąż pozostają motocrossowcy, którzy zapożarowaną hałdę zamienili w tor przeszkód. Regularnie pojawiające się grupy rozjeżdżają powierzchnię zwałowiska, uszkadzając ją. Do powstałych pęknięć dostaje się powietrze, co wzmaga pożar. 👉🏻To, co nieodpowiedzialne i nierozważne jest również niebezpieczne, bo miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni. Nie pomagają oznakowania terenu, które są notorycznie lekceważone i niszczone. Mieszkańcy także regularnie zgłaszają obecność jednośladów na hałdzie. ❗️Przypominamy, że jest to teren objęty zakazem wstępu❗️ 📢Kilkukrotnie podczas patrolowania hałdy natrafiano również na rowerzystów, grupki młodzieży, a nawet na spacerującego rodzica z dziećmi. Dlatego ponownie apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, bo paląca się hałda to nie atrakcja, a zagrożenie. 🚨Dlatego prosimy o niezwłoczne zgłaszanie na policję każdego przypadku łamania zakazu wstępu na hałdę! Pełna informacja na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu. 2024-11-12 13:43:37
BĘDĄ KOLEJNE TERENY DLA PSZOWA | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
To projekt na miarę kompleksowej transformacji regionu. Na terenie dawnej kopalni Anna w Pszowie powstaje nowoczesny kompleks gospodarczo-edukacyjno-społeczny. Realizacja jest możliwa dzięki udziałowi Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
W czwartek 25 kwietnia Prezes SRK Jarosław Wieszołek oraz Wiceprezes Mariusz Jończyk spotkali się z nowym Burmistrzem Pszowa Piotrem Kowolem. Tematem rozmowy była współpraca w zakresie darowizn pokopalnianych terenów i obiektów. SRK przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 hektarów terenów o wartości 5 mln złotych. W planie są kolejne.
- Spółka realizuje politykę wspierania jednostek samorządu terytorialnego jako donator terenów, które mają być tą dźwignią umożliwiającą rozwój terenów pogórniczych. Jesteśmy po bardzo dobrym spotkaniu z nowym burmistrzem Pszowa. Spotkanie, które pozwoliło ustalić obszary zagospodarowania, zakreślić ramy przyszłego porozumienia - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
W tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przekazanie miastu części terenu w rejonie ulic R. Traugutta i Kusocińskiego. To 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK „Anna”. Dodatkowo 17,5 ha SRK sprzeda prywatnym inwestorom, co wzmocni rozwój gospodarczy miasta. Celem jest spójna wizja dla całego pokopalnianego obszaru.
- Chciałbym, aby współpraca ze wszystkimi spółkami skarbu państwa była tak dobra, jak z SRK. Kopalnia "Anna" była tym, co miastu pozwalało żyć, więc teraz miasto musi też oddać "Annie" to, co od niej otrzymało. To jest taka myśl na przyszłość, że nie możemy zapomnieć o tym, z czego powstajemy i tę historię musimy kultywować. ParkAny to dla miasta strategiczna inwestycja i strategiczny pomysł. Pozwoli miastu na rozwój, na sukcesywne rozwijanie oferty inwestycyjnej, społecznej i turystycznej - tłumaczy Piotr Kowol, burmistrz Pszowa.
W 2018 roku Pszów stał się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem 23 działki (~7,5 ha), 10 budynków i 17 budowli. Zespół zabudowań wieży szybowej Chrobry I z budynkiem nadszybia i maszyny wyciągowej oraz budynkiem stacji ratowniczej po kopalni Anna w Pszowie stanowią najbardziej okazały projekt niemieckiego architekta. Z kolei w 2020 roku SRK przekazała do miasta kolejne 2,5 hektara.
Pszów już realizuje pierwszą część projektu zagospodarowania terenów i obiektów po byłej kopalni Anna. Na ukończeniu jest rewitalizacja budynku łaźni kobiecej przy szybie Jan, gdzie powstaje biblioteka publiczna. Teraz trwają prace nad realizacją drugiej części inwestycji. Ta zakłada stworzenie w zabytkowej zabudowie kompleksu m.in. żłobka, przestrzeni dla przedsiębiorców, wystaw edukacyjnych, ścieżek edukacyjnych i przestrzeni integracji społecznej.