Z POTRZEBY SERCA Ratownicy górniczy SRK pomogli w budowie nowej placówki Hospicjum Cordis w Mysłowicach. Jako wolontariusze, w godzinach wolnych od pracy, zakasali rękawy i pracowali przy porządkowaniu terenu okalającego budynek. W ten sposób, z potrzeby serca, odpowiedzieli na apel hospicjum. 🔨Prace remontowe w zniszczonym budynku po dawnej szkole podstawowej przy ulicy Kościelnej 7 w Mysłowicach trwają od ponad roku. Obejmują między innymi odbudowę dachu, wymianę okien i drzwi oraz wszystkich instalacji. Wnętrza są dostosowywane do potrzeb funkcjonowania placówki. Nie do poznania zmienił się też wygląd samego budynku oraz jego otoczenia. – 𝘗𝘰𝘮𝘰𝘤 𝘭𝘶𝘥𝘻𝘪 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘯𝘢𝘫𝘸𝘢ż𝘯𝘪𝘦𝘫𝘴𝘻𝘢, 𝘣𝘰 ś𝘸𝘪𝘢𝘥𝘤𝘻𝘺 𝘰 𝘵𝘺𝘮, ż𝘦 𝘸𝘳𝘢ż𝘭𝘪𝘸𝘰ść 𝘸 𝘪𝘤𝘩 𝘴𝘦𝘳𝘤𝘢𝘤𝘩 𝘯𝘪𝘦 𝘻𝘢𝘯𝘪𝘬𝘢, ż𝘦 𝘮𝘪𝘮𝘰 𝘵𝘳𝘶𝘥𝘯𝘺𝘤𝘩 𝘤𝘻𝘢𝘴ó𝘸, 𝘨𝘥𝘻𝘪𝘦 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘤𝘺 𝘤𝘻𝘦𝘨𝘰ś 𝘰𝘥 𝘬𝘰𝘨𝘰ś 𝘤𝘩𝘤ą 𝘪 ż𝘺𝘤𝘪𝘦 𝘱ę𝘥𝘻𝘪, 𝘵𝘰 𝘴ą 𝘭𝘶𝘥𝘻𝘪𝘦, 𝘬𝘵ó𝘳𝘻𝘺 𝘳𝘰𝘻𝘶𝘮𝘪𝘦𝘫ą, ż𝘦 𝘵𝘳𝘻𝘦𝘣𝘢 𝘰𝘥𝘥𝘢ć 𝘬𝘢𝘸𝘢ł 𝘴𝘸𝘰𝘫𝘦𝘨𝘰 𝘸𝘰𝘭𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘤𝘻𝘢𝘴𝘶, 𝘴𝘪łę 𝘳ą𝘬, ż𝘦𝘣𝘺 𝘸𝘴𝘱𝘰𝘮ó𝘤. 𝘐 𝘵𝘰 𝘴𝘪ę 𝘭𝘪𝘤𝘻𝘺 𝘯𝘢𝘫𝘣𝘢𝘳𝘥𝘻𝘪𝘦𝘫 – stwierdziła dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa „Hospicjum Cordis”. 🏣W dawnej szkole powstaje Centrum Opieki Wytchnieniowej „Konsek Cordis na Brzezince”. Umożliwi ono rozszerzenie działalności hospicjum i roztoczenie opieki nad większą liczbą osób z niepełnosprawnościami, ludźmi starszymi i niesamodzielnymi. Ponadto w tej nowej placówce powstaną klub seniora oraz sala pobytu dziennego dla osób starszych. 🎥 Realizacja: SRK/M. Tomalik 2024-11-22 14:17:47
WRACAMY DO PSZOWA 👉🏻Na zlecenie SRK trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę Wrzosy I. Na miejscu od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który wykona w newralgicznych rejonach hałdy, specjalną warstwę izolacyjną. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych i ognia. Prace te potrwają do końca stycznia 2025 roku. ℹ️Jak informowaliśmy, docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. ⚠️Wciąż problem są motocykliści, nagminnie lekceważący zakaz wstępu ⛔️! Jeżdżąc po hałdzie, niszczą wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagają pożary w jej kolejnych częściach. PRZYPOMINAMY: 🔺jest to teren objęty zakazem wstępu❗️; 🔺za jego łamanie grozi surowy mandat; 🔺miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni; 🚨Każdy przypadek łamania zakazu wstępu na hałdę prosimy niezwłoczne zgłaszać na policję!🚔 2024-11-21 11:05:55
TERENY DLA ROZWOJU - Z SRK DO GMIN 5️⃣0️⃣ hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń❗️ 👉🏻Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn. 📈SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. 🔝Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco. Szczegóły na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-11-14 09:46:03
45 LAT PO KATASTROFIE W KOPALNI DYMITROW | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
10 października 1979 roku w dawnej kopalni Dymitrow (Centrum) w Bytomiu życie straciło 34 górników. To była najtragiczniejsza katastrofa spowodowana wybuchem pyłu węglowego w polskim górnictwie. Dziś uczczono ich pamięć.
Znicze i wieńce złożono przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, odsłoniętą w barbórkę 4 grudnia 1980 roku z inicjatywy załogi kopalni. Wyryte zostały na niej imiona i nazwiska wszystkich 34 ofiar tej katastrofy, którym uczestnicy obchodów oddali hołd.
Udział w wydarzeniu wzięli m.in. członkowie zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wiceprezydent Bytomia Michał Bieda, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, poczty sztandarowe, przedstawiciele strony społecznej i pracownicy SRK.
NIEBEZPIECZNA KOPALNIA
Katastrofa w kopalni „Dymitrow” z 10 października 1979 roku była jedną z największych w historii powojennej Polski i najtragiczniejszym zdarzeniem spowodowanym wybuchem pyłu węglowego w kraju. O 18:55 na poziomie 774 m doszło do eksplozji, która pochłonęła życie 34 górników. Najmłodszy miał zaledwie 22 lata, najstarszy - 50. Wśród nich 17 osób dozoru oraz pracownicy o długoletnim stażu pracy i najwyższych zawodowych kwalifikacjach. Według śledczych tragedia była spowodowana błędami przy prowadzonych robotach strzałowych.
Niedługo później, 28 listopada 1982 roku, doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia. Na skutek bardzo silnego wybuchu gazów pożarowych, który objął również bazę ratowniczą, zginęło 18 osób.
Ze względu na trudne warunki w kopalni, spowodowane sytuacją geologiczną, w kopalni jeszcze przez wiele lat dochodziło do licznych zagrożeń metanowych, pożarów i tąpań. Zdarzenia te przez lata pochłonęły życie ponad 20 osób.
HISTORIA ZAKŁADU
Kopalnia Centrum powstała pod koniec XIX wieku i początkowo nosiła nazwę Vereinigte Karsten-Centrum. W 1945 roku zmieniono ją na Karsten-Zentrum, a w 1950 przemianowano na Dymitrow. Nazwa Centrum powróciła w maju 1990 roku, o czym zdecydowali górnicy podczas przeprowadzonego referendum. Przez lata kopalnia zmieniała struktury i nazwy, aż w 2005 roku została scalona z kopalnią Bobrek. 10 lat później zapadła decyzja o rozdzieleniu zakładu i likwidacji części Centrum, która trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Proces likwidacji zakończono 31 grudnia 2023 roku.
Część niezbędnej infrastruktury funkcjonuje obecnie jako Pompownia Stacjonarna Centrum, pozostając w strukturach SRK (Centralny Zakład Odwadniania Kopalń). Pompy są zlokalizowane na poziomach 250 i 774 m. Centrum pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu rejonu niecki bytomskiej.