U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

POBUDZIMY GOSPODARCZO SOSNOWIEC | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/POBUDZIMY GOSPODARCZO SOSNOWIEC

POBUDZIMY GOSPODARCZO SOSNOWIEC

9 Października 2024

Tereny po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz znów zatętnią życiem. SRK podpisała w tej sprawie z miastem list intencyjny. To kluczowy ruch w stronę pobudzenia aktywności gospodarczej miasta i transformacji regionu. Nawiązuje do kluczowego dla woj. śląskiego projektu „Kazimierz OdNowa”.

Prawie 40 hektarów. Tyle może otrzymać Sosnowiec w ramach darowizny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Celem jest przeprowadzenie procesu transformacji w dzielnicach Kazimierz i Porąbka oraz zagospodarowanie pogórniczych terenów, nadając im nowe funkcje i przeznaczenie. W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego wzięli udział m.in. prezes SRK Jarosław Wieszołek, wiceprezes SRK Mariusz Jończyk oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

- To przykład wspólnej troski o przyszłość regionu - z poszanowaniem dziedzictwa poprzemysłowego i nowoczesną gospodarką. SRK konsekwentnie pracuje na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w tym kierunku. Powodzenie tych zamierzeń zapewni dalsza współpraca pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a Gminą Sosnowiec. Działamy, by jak najlepiej gospodarować majątkiem Skarbu Państwa umożliwiając rozwój pogórniczych gmin - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

ŻŁOBEK, MUZEUM, MIEJSCE DLA START-UPÓW

Zagospodarowanie tych terenów, jak wskazuje miasto, będzie nawiązywało do projektu Kazimierz OdNowa, realizowanego na terenach po KWK Kazimierz-Juliusz i finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W 2020 roku SRK przekazała miastu na ten cel blisko 3 hektary wraz z zabytkowymi zabudowaniami budynku maszyny wyciągowej i nadszybia oraz charakterystyczną wieżą szybową Kazimierz-I.

- Kazimierz Górniczy wyrósł na węglu, wokół kopalni toczyło się życie całej dzielnicy. Chcemy, aby nadal miejsce, gdzie kiedyś działała KWK Kazimierz-Juliusz wyznaczało rytm dla tej dzielnicy. Stąd nasze plany dotyczące umieszczenia żłobka i przedszkola w budynku dawnej cechowni. Zadbamy również o przestrzeń w której powstanie muzeum, bo pamiętamy o historii. Będzie też miejsce na gastronomię. Dużą rolę w naszych planach odgrywają przedsiębiorcy z myślą o których projektujemy przestrzeń na potrzeby startupów - tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Dzięki świetnej współpracy z SRK czego efektem będzie przekazanie Gminie w sumie 40 hektarów przestrzeni, chcemy wprowadzić kolejne funkcje. Przede wszystkim planujemy budowę nowego osiedla mieszkaniowego, które będzie w dużej mierze samowystarczalne energetycznie. To będzie jeden z największych miejskich projektów, który całkowicie odmieni oblicze Kazimierza Górniczego - dodaje prezydent.

W GRZE KOLEJNE HEKTARY

SRK, wspólnie z gminą, pracuje również nad dalszym zagospodarowaniem prawie 20 hektarów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz w rejonie ulic Grenadierów i Łaziennej. Spółka planuje przeznaczyć na sprzedaż komercyjną blisko 10-hektarowy teren. Pozostała część mogłaby zostać wykorzystana przez gminę między innymi pod budowę ścieżki rowerowej i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości zajętych pod drogę dojazdową do cmentarza.

OSTATNIA ZAGŁĘBIOWSKA KOPALNIA

KWK Kazimierz-Juliusz była najdłużej działającym w Zagłębiu Dąbrowskim, bo od 1938 roku, zakładem wydobywczym. Po tym jak podjęto decyzję zamknięciu kopalni, w 2014 roku trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. 29 maja 2015 roku na powierzchnię wyjechała ostatnia tona węgla. Proces likwidacji zakończył się w 2020 roku.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry