🆙 Dzięki darowiźnie 1,5 hektara terenu od SRK, Goczałkowice-Zdrój mogą rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę wodno-ściekową. 🎥 Zapraszamy do obejrzenie wideorelacji z tego wydarzenia! 2024-09-12 19:03:00
NIE ZWALNIAMY TEMPA! 📈Spółka Restrukturyzacji Kopalń, wspierając rozwój Goczałkowic-Zdroju, przekazała w formie darowizny tereny o powierzchni półtora hektara. Dzięki temu gmina może rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę, o czym poinformowali dziś na 🎙konferencji prasowej Gabriela Placha - Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój oraz Jarosław Wieszołek - prezes SRK. ▶️Bezpłatne przekazanie dotyczy 8 działek. To łącznie 1,5 ha o wartości przeszło 230 tys. zł. Znajduje się tam przepompownia ścieków, obsługująca teren zamieszkały przez 1200 osób, gdzie zlokalizowanych jest 340 punktów odbioru ścieków. 💦Dzięki darowiźnie gmina Goczałkowice-Zdrój będzie mogła dążyć do budowy instalacji fotowoltaicznej, która miałaby zasilać przepompownię. 2024-09-12 16:40:20
SRK PRZEKAZAŁA GÓRNICZE PAMIĄTKI⚒️ Zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni KWK Pokój w RUDA Śląska. ℹ️Przedmioty, które dawniej służyły głównie kopalnianym elektrykom teraz zasiliły zbiory zabrzańskiej placówki. Po wyczyszczeniu i zakonserwowaniu mają być wystawiane w ramach cyklicznych wystaw czasowych. 👉🏻Wśród przekazanych przez SRK pamiątek znalazły się m.in.: hełm stażysty dozoru górniczego, reflektor przemysłowy i przeciwlotniczy, smarownica nożna, półbuty elektroizolacyjne i chwytak do kabli wysokiego napięcia. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Darowizny w postaci pamiątek służą w wielu gminach i instytucjach kolejnym pokoleniom. Ponadto SRK wsparła m.in. działalność Zabytkowa Kopalnia IGNACY w Rybnik.eu - Miasto Rybnik i Muzeum Śląskie w Katowice - oficjalny profil miasta. 📸fot. SRK/M.Tomalik 2024-09-09 13:16:10
Z KOPALŃ NA TURBINY WIATROWE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Kolejni górnicy wyszkolą się w obsłudze i serwisie instalacji lądowych farm wiatrowych. W Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbyło się spotkanie z kandydatami chcącymi wziąć udział w drugiej edycji programu „Wiatr - kopalnia możliwości”.
Program realizuje EDF Renewables Polska wraz z firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy przy współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, która rekrutuje kandydatów. Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników oraz wpisuje się w kierunek zmian polskiego systemu energetycznego w ramach sprawiedliwej transformacji.
Szkolenia przygotowują górników odchodzących z branży do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Pozyskane przez nich kompetencje zapewniają im zawód gwarantujący stabilne zatrudnienie oraz bardzo atrakcyjne warunki pracy i płacy.
„Trzeba już myśleć powoli o możliwości zmiany zatrudnienia. Zielona energia idzie w górę i na pewno będzie potrzeba ludzi do tego, pracowników. Zobaczyłem ogłoszenie i zgłosiłem się, postanowiłem przyjechać na spotkanie. Zainteresowanie jest duże, więc zobaczymy, jak to będzie […]. Byłbym chętny zmienić, jeśli będą takie możliwości finansowe i praca będzie korzystniejsza. W górnictwie funkcjonuję 10 lat i to początki tego czasu, kiedy się trzeba zastanawiać, co będzie i już teraz podejmować decyzje” - mówił dziś Paweł Żmuda, kandydat do II. tury szkoleń.
Program „Wiatr - kopalnia możliwości” gwarantuje kompleksowe podejście do przekwalifikowania górników i otwarcie przed nimi drzwi do branży energetyki wiatrowej. W ramach projektu górnicy mają okazję uczestniczyć w szkoleniu akredytowanym przez Global Wind Organization.
Druga tura szkoleń w ramach programu „Wiatr - kopalnia możliwości” odbędzie się w marcu w siedzibie firmy Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie.
Po raz pierwszy takie szkolenia odbyły się w październiku 2023 roku. Górnicy przeszli kilka szkoleń, m.in. BST Onshore (z zakresu manualnych prac transportowych), Fire Awareness (uczące jak postępować w przypadku pożaru), Working at Heights (bezpieczna praca na wysokościach, co jest kluczowym elementem pracy na turbinach wiatrowych) oraz First Aid, czyli pierwsza pomoc. Dodatkowo uczestnicy podchodzą do egzaminu z obsługi podestów ruchomych wiszących oraz suwnic.
„Skorzystałem z tego programu, który dał mi szansę, żeby mieć możliwość przejścia do innej branży. Wspinam się ogólnie po Tatrach latem, zimą, wyjazdy gdzieś tam w Alpy, także musiałaby to być praca, która by mnie ciągnęła. Zastanawiałem się, czy jest mi to potrzebne, ale na pierwszym spotkaniu wszystko wytłumaczyli i mówię - spróbuję! Program daje świetną możliwość spróbowania. Ktoś się w to wkręci i będzie się rozwijał, bo branża daje taką możliwość. Zaczynasz jako technik, można być menadżerem, później mieć swoją grupę. Dużo było młodych chłopaków tu na spotkaniu, więc ja bym się na ich miejscu nawet nie zastanawiał, bo raczej im ciężko będzie dopracować do 25 lat w górnictwie i skorzystać z przywilejów górniczych, więc mają taką szansę, żeby przekwalifikować się” - tłumaczył Piotr Metlak, uczestnik I. tury szkoleń.
W pierwszym etapie szkolenia (od 16 października do 30 października 2023 roku) uczestniczyło pięciu mężczyzn. Dwóch z nich to pracownicy Spółki, dwóch - przebywających na urlopie górniczym, jeden spoza Spółki, ale związany z sektorem górniczym.
To już kolejny projekt SRK związany z restrukturyzacją zatrudnienia w kierunku OZE. W 2022 roku spółka przystąpiła do pilotażowego programu szkoleniowego dla pracowników sektora górniczego z firmą OLX2 Sp. z o.o., Windhunter Academy Sp. z o.o. oraz Polskim Towarzystwem Energetyki Wiatrowej, który zakładał przeszkolenie 16 osób w dwóch etapach:
I ETAP: 15 maja-10 czerwca 2022 roku (udział wzięło 8 kandydatów, z których 4 to pracownicy Spółki, 3 osoby to byli pracownicy Spółki oraz 1 osoba spoza Spółki, związana z sektorem górniczym)
II ETAP 11 września-7 października 2022 roku (udział wzięło 8 kandydatów, z których 5 osób to pracownicy Spółki, 2 osoby to byli pracownicy Spółki oraz 1 osoba spoza Spółki, związana z sektorem górniczym)