O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
WSPÓLNIE O ROZWOJU REGIONU | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Możliwościom zagospodarowania terenów pogórniczych oraz roli Spółki Restrukturyzacji Kopalń w procesie transformacji regionu poświęcone było spotkanie Senackiego Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Udział w wydarzeniu wzięli m.in. prezes SRK Jarosław Wieszołek, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, wojewoda śląski Marek Wójcik oraz senatorowie na czele z przewodniczącą Zespołu Haliną Biedą. Spotkanie odbyło się w poniedziałek 29 lipca.
Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek wygłosił prezentację dotyczącą bieżącej działalności spółki oraz realizowanych kierunkach transformacji regionu. Omówił m.in. kwestie zarządzania nieruchomościami, ochrony środowiska oraz rekomendacji spółki do Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Podczas spotkania rozmawiano o transformacji w kontekście wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i Krajowego Planu Odbudowy, a także o możliwościach zagospodarowania infrastruktury pogórniczej, takiej jak dawne szyby kopalniane, do celów energetycznych, w tym magazynowania energii. Takie rozwiązania, jak wskazywali uczestnicy, wymagają jednak zmian legislacyjnych umożliwiających „wyjęcie” szybów górniczych spod restrykcyjnych przepisów prawa górniczo-geologicznego.
Senacki Zespół ds. Rozwoju Województwa Śląskiego powstał w 2020 roku z inicjatywy wszystkich trzynastu senatorów z województwa śląskiego. Od początku jego przewodniczącą jest senator Halina Bieda. Zespół kontynuuje prace w bieżącej - X kadencji Senatu. Członkowie spotykają się cyklicznie z różnymi podmiotami, z wielu dziedzin i sfer życia. Celem jest wspólne wypracowanie instrumentów umożliwiających sprawną rewitalizację i transformację województwa śląskiego.