U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

BYŁA KOPALNIA, BĘDZIE EKO-PARK | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/BYŁA KOPALNIA, BĘDZIE EKO-PARK

BYŁA KOPALNIA, BĘDZIE EKO-PARK

8 Sierpnia 2024

Ekologiczny park edukacyjny powstaje w miejscu dawnej kopalni Anna w Pszowie. Tereny przekazała miastu Spółka Restrukturyzacji Kopalń. To kolejny krok w kierunku transformacji regionu.

 

 

Nabierają tempa prace przy budowie Parku Ryszard w Pszowie. Za sprawą miejskiej inwestycji przy ul. Bohaterów Westerplatte powstaje nowoczesna przestrzeń dla mieszkańców. To ekologiczny, ogólnodostępny park edukacyjny ze ścieżkami spacerowymi i rowerowym torem przeszkód. Wszystko w miejscu, gdzie dawniej znajdował się szyb wentylacyjny Ryszard II KWK Anna. Otwarcie parku dla mieszkańców planowane jest w przyszłym roku.

To jeszcze jedno, po bibliotece powstającej w byłej maszynowni szybu Jan, poprzemysłowe miejsce zmieniające swą funkcję i wizerunek pogórniczego miasta.

- Docelowo chcemy połączyć to miejsce ścieżką pieszo-rowerową z innymi rewitalizowanymi obiektami byłej kopalni Anna. Zyskamy w ten sposób duży i ciekawy obszar dla rekreacji i zwiedzania, zwłaszcza przez miłośników terenów postindustrialnych - mówi Piotr Kowol, burmistrz Pszowa.

Działania te są możliwe dzięki Spółce Restrukturyzacji Kopalń, która przekazała nieodpłatnie gminie do tej pory blisko 10 hektarów terenów o wartości 5 mln złotych.

Przypomnijmy. W 2018 r., za sprawą SRK gmina stała się właścicielem m.in. wieży szybowej Jan (z napisem Anna) i łaźni kobiecej oraz zabytkowych zabudowań zaprojektowanych przez jednego z najsłynniejszych architektów XIX i XX wieku Hansa Poelziga. Razem 23 działki (ok. 7,5 ha), 10 budynków i 17 budowli. Zespół zabudowań wieży szybowej Chrobry I z budynkiem nadszybia i maszyny wyciągowej oraz budynkiem stacji ratowniczej po kopalni Anna w Pszowie stanowią najbardziej okazały projekt niemieckiego architekta. Natomiast w 2020 r. SRK przekazała miastu kolejne 2,5 hektara.

- Spółka realizuje politykę wspierania jednostek samorządu terytorialnego, jako donator terenów, które mają być tą dźwignią umożliwiającą rozwój terenów pogórniczych -  podkreśla Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

W tym roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń planuje przekazanie miastu tereny w rejonie ulic Traugutta i Kusocińskiego. To 11,5 ha w bezpośrednim sąsiedztwie byłej KWK Anna. Dodatkowo 17,5 ha SRK sprzeda prywatnym inwestorom, co wzmocni rozwój gospodarczy miasta. Celem jest spójna wizja dla całego pokopalnianego obszaru. Wszystko w spójności z koncepcją powstającego na terenie dawnej kopalni Anna nowoczesnego kompleksu gospodarczo-edukacyjno-społecznego ParkAny.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry