O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
WAŻNY GŁOS SRK DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń aktywnie uczestniczy i odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji. Dlatego na zaproszenie Komisji Europejskiej Prezes SRK uczestniczył w specjalnym spotkaniu nt. zmian w przemyśle i przemian gospodarczych. W puli 100 mln euro na czystą transformację.
26 lutego 2025 roku Komisja Europejska opublikowała „Pakt dla czystego przemysłu” oraz stanowiący jego część „Plan działania na rzecz przystępnej cenowo energii”. To kluczowe dokumenty określające KIERUNEK PRZEMIAN, jakie Unia Europejska zamierza obrać dla wzmocnienia konkurencyjności europejskiego przemysłu. W ramach Paktu ponad 100 mld euro zostanie przeznaczone na wsparcie czystej produkcji w UE.
Założenia Paktu przedstawiono podczas spotkania, które odbyło się w piątek 14 marca w Katowicach. Wydarzenie było okazją do omówienia szans i barier w tym procesie oraz wymiany doświadczeń.
Istotny głos wybrzmiał ze strony SRK, posiadającej ogromny potencjał i duże doświadczenie w transformowaniu przemysłu górniczego, co zostało zauważone przez polskich przedstawicieli w UE. Wskazali m.in. na działania SRK w zakresie wykorzystania wód kopalnianych dla celów ciepłowniczych, wpisujące się w unijny kierunek ekologicznych przemian przemysłowych.
- Byłoby bardzo istotne, żeby samorząd mógł korzystać z tej wody, która dzisiaj jest odpadem i wykorzystywać ją w celach energetycznych. Oczywiście są inne potrzeby wykorzystania, bo część z tych wód, które wydobywamy, nadaje się do ponownego wykorzystywania, rownież w celach bytowych. Takie dwa projekty, przy współpracy z SRK, są realizowane zarówno przez miasto Katowice, jak i Jaworzno - powiedział Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Na zaproszenie Komisji Europejskiej udział w spotkaniu wzięli m.in. Prezes SRK Jarosław Wieszołek, Dyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu Joanna Pauly oraz przedstawiciele spółek węglowych i hutniczych i instytucji naukowo-badawczych.
Z ramienia Komisji Europejskiej uczestniczyli Dyrektor ds. Zielonej Transformacji i Integracji Systemów Energetycznych Łukasz Koliński, Dyrektor ds. Azji, Handlu Cyfrowego i Usług, Inwestycji i Własności Intelektualnej Joanna Szychowska, Dyrektor ds. Sieci i Zarządzania Jakub Boratyński oraz Główna Doradczyni ds. Dekarbonizacji Przemysłu Marzena Rogalska.
Unijny Pakt dla czystego przemysłu to konkretne działania, dzięki którym dekarbonizacja ma stać się siłą napędową europejskiego przemysłu. Założenia paktu to obniżenie cen energii, tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy i odpowiednich warunków do rozwoju przedsiębiorstw.