O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA - WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Odchodzenie od wysoko emisyjnej energii na rzecz technologii przyjaznych dla środowiska to złożony i kosztowny proces. O jego wpływie na lokalne społeczności, a także potencjalnych rozwiązaniach wspierających najbardziej wrażliwe regiony mówiono podczas spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W wydarzeniu zorganizowanym przez Portalsamorządowy.pl Grupa PTWP uczestniczyli m.in. prezes SRK Jarosław Wieszołek, Dyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu Joanna Pauly, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Małgorzata Staś, prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk i kierownik zespołu klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego dr Kamil Lipiński. Moderatorem dyskusji była redaktor naczelna Portalu Samorządowego Aneta Kaczmarek. Spotkanie poprzedziła prezentacja raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat wrażliwości powiatów górniczych na transformację energetyczną.
- Tylko w tym roku oferujemy 600 ha do ponownego zagospodarowania. To tereny o wartości 500 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli od nas nabyć 450 ha, a górnicze gminy liczyć na donację rzędu 150 ha - wylicza Jarosław Wieszołek, prezes SRK. - Trzeba więc mieć świadomość roli, jaką odgrywają pokopalniane nieruchomości w procesie transformacji. Spółka jest partnerem do działania i motorem przemian, a nie jak to było jeszcze niedawno, hamulcowym transformacji - dodaje.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, ale najbardziej aktywnym w procesie transformacji terenów pogórniczych i kopalnianych. Daje bardzo mocne, gospodarczo i społecznie, prorozwojowe impulsy, które dodatkowo sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy.
Ogromnych możliwości dostarczają lokalnym samorządom środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki nim przed terenami przekazywanymi gminom przez SRK otwierają się drogi do współudziału w transformacji. To szanse m.in. na tworzenie miejsc pracy, rekultywację i rewitalizację zdegradowanych terenów, likwidację negatywnych skutków zamykania kopalń.
Dla transformacji ważnym atutem może być także „podziemna energia”. SRK prowadzi, głównie z samorządami, rozmowy dotyczące wykorzystania wód pokopalnianych. Podpisała już w tej sprawie listy intencyjne ze spółkami: Dalkia Polska Energia (ciepłownictwo sieci w Rudzie Śląskiej) i Katowickie Inwestycje (ciepłownictwo miejskie) oraz Muzeum Śląskim w Katowicach (ogrzewanie obiektu). Zawarta została umowa na dostarczanie wody dla Jaworzna.
- Ważne jest, żeby samorządy mogły korzystać z pokopalnianych wód będących dziś „odpadem” i wykorzystywać je w celach energetycznych. Dodatkowo część wód, które wydobywamy, nadaje się do ponownego wykorzystywania, również w celach bytowych - podkreśla prezes SRK.
Założenia polityki energetycznej do 2040 r. kreślą ramy transformacji, która zasadza się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym oraz dobrej jakość powietrza. Gra idzie o modernizację gospodarki, gwarancje bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie nowych miejsc pracy. Trzeba przy tym zapewnić sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych.