U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

💦🔥GASIMY PROBLEM SPRZED LAT Rekultywacja płonącej hałdy Wrzosy I w Pszów - profil miasta staje się faktem. Procedury są już na ostatniej prostej. Jeszcze w tym roku SRK ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją zwałowiska po Kompanii Węglowej. ✅Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest właśnie kompleksowa rekultywacja. 📑SRK złożyła w marcu 2024 roku wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W czerwcu 2024 roku wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 roku zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. 📋W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. 🚧🪏Prace powinny ruszyć w 2026 roku. ⚠️Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? 👉🏻Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie przygotowaliśmy szczegółowy tekst o losach Hałdy Wrzosy❕ 2025-05-20 10:00:02

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA - WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA - WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA - WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI

17 Marca 2025

Odchodzenie od wysoko emisyjnej energii na rzecz technologii przyjaznych dla środowiska to złożony i kosztowny proces. O jego wpływie na lokalne społeczności, a także potencjalnych rozwiązaniach wspierających najbardziej wrażliwe regiony mówiono podczas spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Portalsamorządowy.pl Grupa PTWP uczestniczyli m.in. prezes SRK Jarosław WieszołekDyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich i Spraw Zagranicznych w Ministerstwie Przemysłu Joanna Pauly, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Małgorzata Staś, prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk i kierownik zespołu klimatu i energii Polskiego Instytutu Ekonomicznego dr Kamil Lipiński. Moderatorem dyskusji była redaktor naczelna Portalu Samorządowego Aneta Kaczmarek. Spotkanie poprzedziła prezentacja raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat wrażliwości powiatów górniczych na transformację energetyczną.

- Tylko w tym roku oferujemy 600 ha do ponownego zagospodarowania. To tereny o wartości 500 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli od nas nabyć 450 ha, a górnicze gminy liczyć na donację rzędu 150 ha - wylicza Jarosław Wieszołek, prezes SRK. - Trzeba więc mieć świadomość roli, jaką odgrywają pokopalniane nieruchomości w procesie transformacji. Spółka jest partnerem do działania i motorem przemian, a nie jak to było jeszcze niedawno, hamulcowym transformacji - dodaje.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest najmniejszym przedsiębiorcą górniczym w regionie, ale najbardziej aktywnym w procesie transformacji terenów pogórniczych i kopalnianych. Daje bardzo mocne, gospodarczo i społecznie, prorozwojowe impulsy, które dodatkowo sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy.

Ogromnych możliwości dostarczają lokalnym samorządom środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki nim przed terenami przekazywanymi gminom przez SRK otwierają się drogi do współudziału w transformacji. To szanse m.in. na tworzenie miejsc pracy, rekultywację i rewitalizację zdegradowanych terenów, likwidację negatywnych skutków zamykania kopalń.

Dla transformacji ważnym atutem może być także „podziemna energia”. SRK prowadzi, głównie z samorządami, rozmowy dotyczące wykorzystania wód pokopalnianych. Podpisała już w tej sprawie listy intencyjne ze spółkami: Dalkia Polska Energia (ciepłownictwo sieci w Rudzie Śląskiej) i Katowickie Inwestycje (ciepłownictwo miejskie) oraz Muzeum Śląskim w Katowicach (ogrzewanie obiektu). Zawarta została umowa na dostarczanie wody dla Jaworzna.

- Ważne jest, żeby samorządy mogły korzystać z pokopalnianych wód będących dziś „odpadem” i wykorzystywać je w celach energetycznych. Dodatkowo część wód, które wydobywamy, nadaje się do ponownego wykorzystywania, również w celach bytowych - podkreśla prezes SRK.

Założenia polityki energetycznej do 2040 r. kreślą ramy transformacji, która zasadza się na trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym oraz dobrej jakość powietrza. Gra idzie o modernizację gospodarki, gwarancje bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie nowych miejsc pracy. Trzeba przy tym zapewnić sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry