⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12
SRK przekazała teren i obiekty dawnej kopalni Brzeszcze-Wschód | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
- Udostępniając gminom w trybie darowizny tereny przygotowane dla przyszłych inwestorów, cieszymy się widząc, że gmina ma już gotową koncepcję przyszłego wykorzystania takiego obszaru. I to nie tylko jako pomysł, lecz gotowe opracowanie wstępne. Życzymy jak najszybszego zrealizowania waszych zamiarów - mówił wiceprezes Zarządu SRK SA Piotr Bojarski, podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Brzeszczach.
Po Katowicach, Mysłowicach, Pszowie, Rydułtowach, Sosnowcu… Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała 2 czerwca 2022 władzom tej właśnie gminy tereny oraz wybrane obiekty dawnej kopalni węgla kamiennego Brzeszcze-Wschód.
Wcześniej, w tym samym dniu w kancelarii notarialnej w Oświęcimiu wiceprezes Bojarski, dyrektor Dariusz Wójcik oraz burmistrz Brzeszcz Radosław Szot podpisali akt notarialny w tej sprawie. Łącznie gmina zyskała prawie 65 tys. m2 gruntu o wartości rynkowej blisko 11,2 mln złotych. Znajdują się tam 22 budynki i budowle wycenione na 7,36 mln złotych. Wartość maszyn i urządzeń oszacowano na 790,5 tys. złotych.
Pozostają obiekty
Z najważniejszych obiektów dawnej kopalni zostają:
- szybowa wieża wyciągowa szybu Andrzej III,
- budynek nadszybia szybu Andrzej III,
- budynek maszyny wyciągowej szybu Andrzej III
- budynek rozdzielni wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Przekazaniu podlegają również nieruchomości, które - zgodnie z infortmacja podana przez gminę zostaną przeznaczone na realizację infrastruktury osiedlowej, komunikacyjnej oraz na zaplecze rekreacyjno-sportowe (plac zabaw) dla zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie.
Prezes Bojarski wręczył burmistrzowi Szotowi symboliczny klucz do dawnej kopalni, a w zasadzie jej części, która po zakończeniu wydobycia była zagospodarowywana przez SRK.
Podobne obiekty to jednak nie tylko wartość materialna, lecz także nieprzeliczalna na pieniądze wartość historyczna, związana z regionem i jego przeszłością. Zbudowany w okresie Austro-Węgier zakład górniczy, był w okresie międzywojennym pierwszą w całości polską kopalnią węgla kamiennego. W czasie okupacji w kopalni pracowali więźniowe KL Auschwitz, przenoszeni na czas pracy do podobozu Jawischowitz.
By ten obszar nadal żył
- Miasto Brzeszcze wyrosło wokół kopalni i mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że tej kopalni mogło by zabraknąć - mówiła, prezentując koncepcję zagospodarowania, Magdalena Jasek, zajmująca się kwestiami promocji i rozwoju w UG w Brzeszczach. - Ale już teraz trzeba myśleć o tym co będzie, o przygotowaniu przyszłości.
Opracowana tam koncepcja obejmuje trzy strefy - strefę zabudowy historycznej, strefę przedsiębiorczości oraz obszary przyrodnicze. W założeniu wszystkie trzy mają być samowystarczalne energetycznie - dzięki fotowoltaice, hodowaniu roślinności energetycznej, a także instalacji ko generacyjnej, uruchomionej na terenie byłej kopalni przez spółkę Tauron Nowe Technologie.
- Widzieliśmy zagospodarowane tereny pogórnicze za granicą. Jesteśmy świadomi, że realizacja zamiarów to zadanie na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Ale wiemy też, że jest to możliwe do wdrożenia - podkreślał burmistrz Szot. I korzystając z obecności na spotkaniu wicemarszałka woj. małopolskiego Józefa Gawrona, podjął kwestię wsparcia tych zadań ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację terenów pogórniczych. Część pieniędzy gmina chce pozyskać składając wnioski w konkursach na środki rozwojowe.
Po zakończeniu spotkania część jego uczestników wyjechała by obejrzeć przejęte przez gminę tereny i obiekty. (j)