🔥GASIMY HAŁDĘ W SERCU MIASTA🏙️ [cz.2] Trwają intensywne prace rekultywacyjne na hałdzie Pokój w RUDA Śląska. To rozległe tereny, na których miejscowe kopalnie składowały odpady. Nie jest to łatwa i „bezbolesna” operacja, bo przeprowadzana jest na zwałowiskach położonych w centrum miasta. 👉🏻Co dokładnie dzieje się teraz na rekultywowanej hałdzie tłumaczy Wykonawca - Arkadiusz Bąk (Arek Od Koparek - CPCS & CSCS NVQ). 🚧Od połowy 2024 roku, wyłoniony przez SRK wykonawca prowadzi na 10-hektarowym terenie hałdy roboty zabezpieczające. Polegają one na wybraniu zapożarowanego materiału do takiej głębokości, gdzie nie występuje podwyższona temperatura. Następnie jest on przewożony do pełnego wystudzenia. Po zmieszaniu z innym materiałem inertnym (obojętnym) trafia z powrotem na hałdę. Całość układana jest warstwami z zachowaniem odpowiedniej izolacji tak, aby w przyszłości uniknąć ponownego samozagrzania się materiału. Rozpoczęcie całej operacji poprzedziły skrupulatne badania. Powstała odpowiednia dokumentacja projektowa, a roboty prowadzone są zgodnie ze sztuką. Na koniec na hałdzie pojawi się zieleń🌳🌳 ⚠️ Najbardziej uciążliwe prace mają potrwać do połowy roku, zakończenie wszystkich działań rekultywacyjnych hałdy Pokój zaplanowano na drugą połowę 2026 roku. ➡️Szczegółowe informacje nt prowadzonej rekultywacji hałdy Pokój znajdziecie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2025-02-05 10:28:09
🔥GASIMY HAŁDĘ W SERCU MIASTA🏙️ Trwają intensywne prace rekultywacyjne na hałdzie Pokój w RUDA Śląska. To rozległe tereny, na których miejscowe kopalnie składowały odpady. Nie jest to łatwa i „bezbolesna” operacja, bo przeprowadzana jest na zwałowiskach położonych w centrum miasta. 👉🏻O prowadzonych działaniach oraz ścisłej współpracy na lini SRK-miasto mówi Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska. 🏘️W pobliżu hałdy mieści się wiele domów, są bloki mieszkalne i garaże. Niestety prowadzone roboty wiążą się z mocno odczuwanymi przez mieszkańców uciążliwościami, takimi jak nieprzyjemny zapach oraz pył. ➡️Nie ma jednak innego sposobu na skuteczne pozbycie się ognisk ognia🔥 na hałdzie, a to warunek konieczny do prowadzenia prac zmieniających niebezpieczny teren w miejsce przyjazne okolicy. W efekcie bezużyteczny dotąd obszar zostanie przywrócony lokalnej gospodarce, a mieszkańcy zyskają tereny zielone🌳. Szczegółowe informacje nt prowadzonej rekultywacji hałdy Pokój znajdziecie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2025-02-04 14:48:22
🤩Takie projekty lubimy najbardziej! Kultowy ℕ𝔼𝕆ℕ „Roździeński”znów zaświeci🟢🟢🟢! 🤝🏼Wspólnie z Fundacją Silesia neon uratowaliśmy kawałek historii dawnej KWK Wieczorek w Katowice - oficjalny profil miasta. Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne! 👉🏻Neonowy napis SZYB ROŹDZIEŃSKI pochodzi z lat 60’. Umieszczono go na dachu jednego z kopalnianych budynków administracyjnych. Oczywiście nazwa odnosiła się do istniejącego obok szybu górniczego. Teraz, po blisko 60 latach, napis odzyska dawny blask – właśnie za sprawą nowego właściciela Fundacji Silesia Neon. Poza odnową są też konkretne plany na przyszłość, ale tego na razie nie możemy zdradzić 🤫. 👁️Zachęcamy do śledzenia profilu Silesia Neon, gdzie wkrótce z pewnością uchylą rąbka tajemnicy 😉 2025-01-24 12:23:14
SRK przekazała teren i obiekty dawnej kopalni Brzeszcze-Wschód | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
- Udostępniając gminom w trybie darowizny tereny przygotowane dla przyszłych inwestorów, cieszymy się widząc, że gmina ma już gotową koncepcję przyszłego wykorzystania takiego obszaru. I to nie tylko jako pomysł, lecz gotowe opracowanie wstępne. Życzymy jak najszybszego zrealizowania waszych zamiarów - mówił wiceprezes Zarządu SRK SA Piotr Bojarski, podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Brzeszczach.
Po Katowicach, Mysłowicach, Pszowie, Rydułtowach, Sosnowcu… Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała 2 czerwca 2022 władzom tej właśnie gminy tereny oraz wybrane obiekty dawnej kopalni węgla kamiennego Brzeszcze-Wschód.
Wcześniej, w tym samym dniu w kancelarii notarialnej w Oświęcimiu wiceprezes Bojarski, dyrektor Dariusz Wójcik oraz burmistrz Brzeszcz Radosław Szot podpisali akt notarialny w tej sprawie. Łącznie gmina zyskała prawie 65 tys. m2 gruntu o wartości rynkowej blisko 11,2 mln złotych. Znajdują się tam 22 budynki i budowle wycenione na 7,36 mln złotych. Wartość maszyn i urządzeń oszacowano na 790,5 tys. złotych.
Pozostają obiekty
Z najważniejszych obiektów dawnej kopalni zostają:
- szybowa wieża wyciągowa szybu Andrzej III,
- budynek nadszybia szybu Andrzej III,
- budynek maszyny wyciągowej szybu Andrzej III
- budynek rozdzielni wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Przekazaniu podlegają również nieruchomości, które - zgodnie z infortmacja podana przez gminę zostaną przeznaczone na realizację infrastruktury osiedlowej, komunikacyjnej oraz na zaplecze rekreacyjno-sportowe (plac zabaw) dla zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie.
Prezes Bojarski wręczył burmistrzowi Szotowi symboliczny klucz do dawnej kopalni, a w zasadzie jej części, która po zakończeniu wydobycia była zagospodarowywana przez SRK.
Podobne obiekty to jednak nie tylko wartość materialna, lecz także nieprzeliczalna na pieniądze wartość historyczna, związana z regionem i jego przeszłością. Zbudowany w okresie Austro-Węgier zakład górniczy, był w okresie międzywojennym pierwszą w całości polską kopalnią węgla kamiennego. W czasie okupacji w kopalni pracowali więźniowe KL Auschwitz, przenoszeni na czas pracy do podobozu Jawischowitz.
By ten obszar nadal żył
- Miasto Brzeszcze wyrosło wokół kopalni i mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że tej kopalni mogło by zabraknąć - mówiła, prezentując koncepcję zagospodarowania, Magdalena Jasek, zajmująca się kwestiami promocji i rozwoju w UG w Brzeszczach. - Ale już teraz trzeba myśleć o tym co będzie, o przygotowaniu przyszłości.
Opracowana tam koncepcja obejmuje trzy strefy - strefę zabudowy historycznej, strefę przedsiębiorczości oraz obszary przyrodnicze. W założeniu wszystkie trzy mają być samowystarczalne energetycznie - dzięki fotowoltaice, hodowaniu roślinności energetycznej, a także instalacji ko generacyjnej, uruchomionej na terenie byłej kopalni przez spółkę Tauron Nowe Technologie.
- Widzieliśmy zagospodarowane tereny pogórnicze za granicą. Jesteśmy świadomi, że realizacja zamiarów to zadanie na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Ale wiemy też, że jest to możliwe do wdrożenia - podkreślał burmistrz Szot. I korzystając z obecności na spotkaniu wicemarszałka woj. małopolskiego Józefa Gawrona, podjął kwestię wsparcia tych zadań ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację terenów pogórniczych. Część pieniędzy gmina chce pozyskać składając wnioski w konkursach na środki rozwojowe.
Po zakończeniu spotkania część jego uczestników wyjechała by obejrzeć przejęte przez gminę tereny i obiekty. (j)