Brak wpisów.

SRK przekazała teren i obiekty dawnej kopalni Brzeszcze-Wschód | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/SRK przekazała teren i obiekty dawnej kopalni Brzeszcze-Wschód/Brzeszcze-Wschód przekazanie

SRK przekazała teren i obiekty dawnej kopalni Brzeszcze-Wschód

2 Czerwca 2022


- Udostępniając gminom w trybie darowizny tereny przygotowane dla przyszłych inwestorów, cieszymy się widząc, że gmina ma już gotową koncepcję przyszłego wykorzystania takiego obszaru. I to nie tylko jako pomysł, lecz gotowe opracowanie wstępne. Życzymy jak najszybszego zrealizowania waszych zamiarów - mówił wiceprezes Zarządu SRK SA Piotr Bojarski, podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Brzeszczach.


Po Katowicach, Mysłowicach, Pszowie, Rydułtowach, Sosnowcu… Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała 2 czerwca 2022 władzom tej właśnie gminy tereny oraz wybrane obiekty dawnej kopalni węgla kamiennego Brzeszcze-Wschód.
Wcześniej, w tym samym dniu w kancelarii notarialnej w Oświęcimiu wiceprezes Bojarski, dyrektor Dariusz Wójcik oraz burmistrz Brzeszcz Radosław Szot podpisali akt notarialny w tej sprawie. Łącznie gmina zyskała prawie 65 tys. m2 gruntu o wartości rynkowej blisko 11,2 mln złotych. Znajdują się tam 22 budynki i budowle wycenione na 7,36 mln złotych. Wartość maszyn i urządzeń oszacowano na 790,5 tys. złotych.
Pozostają obiekty
Z najważniejszych obiektów dawnej kopalni zostają:
- szybowa wieża wyciągowa szybu Andrzej III,
- budynek nadszybia szybu Andrzej III,
- budynek maszyny wyciągowej szybu Andrzej III
- budynek rozdzielni wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Przekazaniu podlegają również nieruchomości, które - zgodnie z infortmacja podana przez gminę zostaną przeznaczone na realizację infrastruktury osiedlowej, komunikacyjnej oraz na zaplecze rekreacyjno-sportowe (plac zabaw) dla zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie.
Prezes Bojarski wręczył burmistrzowi Szotowi symboliczny klucz do dawnej kopalni, a w zasadzie jej części, która po zakończeniu wydobycia była zagospodarowywana przez SRK.
Podobne obiekty to jednak nie tylko wartość materialna, lecz także nieprzeliczalna na pieniądze wartość historyczna, związana z regionem i jego przeszłością. Zbudowany w okresie Austro-Węgier zakład górniczy, był w okresie międzywojennym pierwszą w całości polską kopalnią węgla kamiennego. W czasie okupacji w kopalni pracowali więźniowe KL Auschwitz, przenoszeni na czas pracy do podobozu Jawischowitz.
By ten obszar nadal żył
- Miasto Brzeszcze wyrosło wokół kopalni i mieszkańcy nie wyobrażają sobie, że tej kopalni mogło by zabraknąć - mówiła, prezentując koncepcję zagospodarowania, Magdalena Jasek, zajmująca się kwestiami promocji i rozwoju w UG w Brzeszczach. - Ale już teraz trzeba myśleć o tym co będzie, o przygotowaniu przyszłości.
Opracowana tam koncepcja obejmuje trzy strefy - strefę zabudowy historycznej, strefę przedsiębiorczości oraz obszary przyrodnicze. W założeniu wszystkie trzy mają być samowystarczalne energetycznie - dzięki fotowoltaice, hodowaniu roślinności energetycznej, a także instalacji ko generacyjnej, uruchomionej na terenie byłej kopalni przez spółkę Tauron Nowe Technologie.
- Widzieliśmy zagospodarowane tereny pogórnicze za granicą. Jesteśmy świadomi, że realizacja zamiarów to zadanie na kilkanaście do kilkudziesięciu lat. Ale wiemy też, że jest to możliwe do wdrożenia - podkreślał burmistrz Szot. I korzystając z obecności na spotkaniu wicemarszałka woj. małopolskiego Józefa Gawrona, podjął kwestię wsparcia tych zadań ze środków unijnych przeznaczonych na rewitalizację terenów pogórniczych. Część pieniędzy gmina chce pozyskać składając wnioski w konkursach na środki rozwojowe.
Po zakończeniu spotkania część jego uczestników wyjechała by obejrzeć przejęte przez gminę tereny i obiekty. (j)

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry