Brak wpisów.

Jaka praca bez węgla - ankieta Banku Światowego | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Jaka praca bez węgla - ankieta Banku Światowego

Jaka praca bez węgla - ankieta Banku Światowego

1 Czerwca 2022

Wprawdzie obecna sytuacja z zaopatrzeniem w paliwa kopalne wymusza zmiany w programie transformacji energetycznej, wpływa na decyzje o przedłużeniu wydobycia i korzystania z węgla, jednak transformacja ta nas w końcu nie ominie. Jej wdrażanie oznacza  poważny problem społeczny w rejonach typowo górniczych.

W ramach prowadzonej na zlecenie Banku Światowego analizy rynku pracy Górnego i Dolnego Śląska oraz Wielkopolski, czyli regionów, których już dotyka ten problem, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA w grudniu 2021 do pracowników trafiła ankieta dotycząca ich stosunku do ewentualnej zmiany kariery zawodowej. Pytano m.in. o aspiracje, akceptowanie zmiany pracy i stosunek do  kierunków takiej zmiany, do możliwych ofert oraz o wyobrażenia dotyczące wymagań związanych z nowym zatrudnieniem.

Na tej podstawie opracowywane są wnioski w skali regionalnej, dotyczące ewentualnego przekwalifikowania, bądź relokacji osób, których mogą dotknąć zachodzące zmiany.

- Przestawiamy wstępne wyniki. Na ich podstawie powstanie raport dla firm, w których przeprowadzana była ta ankieta oraz dla władz regionalnych. Chodzi o sprawy ogólnie znane, ale w tym wypadku wnioski są uporządkowane, podbudowane badaniami - mówił w imieniu trzyosobowej grupy zajmującej się kwestiami zatrudnienia, Luc Christiaensen z Banku Światowego

Podczas prezentacji przeprowadzonej w siedzibie SRK w środę 1 czerwca 2022  wskazano generalnie, że w porównaniu z innymi regionami rynek pracy na Górnym Śląsku jest stosunkowo prężny. Poza kilkoma gminami silnie uzależnionymi od górnictwa, są tu też obecne inne gałęzie przemysłu.

Przekazano, że  kierownictwo każdej z wizytowanych firm otrzyma wyniki szczegółowe dotyczące jej sytuacji oraz opracowanie ogólne, odnoszące się do całego regionu. 

Generalnie wspólnym dla górnictwa jest chęć zatrudnionych do kontynuowania  pracy w firmie, słabe zainteresowanie zmianami, a jeśli już, to przy pracy w sektorze zbliżonym, stosunkowo wysoka samoocena z uwagi na specyficzne umiejętności…

Przy czym SRK ze względu na swoją specyfikę wyraźnie odróżnia się od prowadzących wydobycie czynnych zakładów górniczych. Dotyczy to struktury zatrudnienia, dłuższych niż w wypadku osób zatrudnionych w czynnych kopalniach dojazdów do pracy, jak też wyższego od średniej stopnia  lojalności w stosunku do pracodawcy.

Kończąc spotkanie, prezes Janusz Smoliło krótko przedstawił gościom kierunek, w jakim chce postępować spółka, zajmując się nowymi zadaniami, a przez to wpływając na rzeczywistą restrukturyzację i tworzenie nowych miejsc pracy w regionie. (j)

spotkanie 1 czerwca 2022

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry