🤝🏼HISTORYCZNE PRZEKAZANIE🏠🏬 To pierwsza komunalizacja nieruchomości na taką skalę! ➡️Ponad 5 tysięcy mieszkań w prawie 1000 budynków przekaże do Miasto Bytom Spółka Restrukturyzacji Kopalń. ✅W obecności premiera Donald Tusk podpisano w tej sprawie list intencyjny. Tym samym SRK wypełnia złożone przez szefa rządu deklaracje o zwrocie w działalności Spółki. 👉🏻Zmiany dotyczące nowej jakości w gospodarowaniu pogórniczymi nieruchomościami i mieszkaniami, które były zapowiadane przez Prezesa Rady Ministrów, stają się faktem. Podmiotem, który odgrywa główną rolę w tym procesie, jest właśnie SRK. ☑️Przełomowym można zatem nazwać podpisanie listu intencyjnego z Bytomiem, na mocy którego miasto przejmuje od Spółki wszystkie jej pokopalniane zasoby mieszkaniowe, pozostające w granicach administracyjnych gminy. To 5352 lokali w 923 budynkach. 💬Szef rządu poinformował również, że Bytom do końca przyszłego roku otrzyma 200 mln zł na wsparcie rewitalizacji. Dodał, że w pierwszej kolejności miasto otrzyma 10 mln zł na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. 🏬Gospodarze miasta mają ambitne plany w zakresie mieszkań, które otrzymają od Spółki. Nadzór nad nieruchomościami, jak mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, przejmie gminna jednostka – Bytomskie Mieszkania. To umożliwi lokatorom prawo do wykupu mieszkań z bonifikatą, a stawka czynszowa ustanowiona będzie jak za lokal komunalny. ℹ️Więcej informacji, zdjęcia oraz cytaty uczestników konferencji, znajdziecie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu pod postem↙️. 2025-05-26 15:04:19
🎉👏🏻Oto kolejny namacalny przykład, że SRK jest animatorem transformacji w regionie‼️ 👉🏻 Zabytkowe zabudowania szybu Franciszek, które w kwietniu 2024 roku przekazaliśmy w darowiźnie miastu RUDA Śląska od dziś służą mieszkańcom jako Lokalne Centrum Tradycji! ✅To kolejny sukces i efekt współpracy spółki z samorządami. 🤩Cieszymy się, że takie miejsca powstają, a przy udziale SRK, dawne pokopalniane tereny mogą znów służyć lokalnym społecznościom! #transformacja #srk #SprawiedliwaTransformacja 2025-05-24 15:53:03
💦🔥GASIMY PROBLEM SPRZED LAT Rekultywacja płonącej hałdy Wrzosy I w Pszów - profil miasta staje się faktem. Procedury są już na ostatniej prostej. Jeszcze w tym roku SRK ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją zwałowiska po Kompanii Węglowej. ✅Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest właśnie kompleksowa rekultywacja. 📑SRK złożyła w marcu 2024 roku wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W czerwcu 2024 roku wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 roku zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. 📋W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. 🚧Prace powinny ruszyć w 2026 roku. ⚠️Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? 👉🏻Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie przygotowaliśmy szczegółowy tekst o losach Hałdy Wrzosy❕ 2025-05-20 10:00:02
Jaka praca bez węgla - ankieta Banku Światowego | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Wprawdzie obecna sytuacja z zaopatrzeniem w paliwa kopalne wymusza zmiany w programie transformacji energetycznej, wpływa na decyzje o przedłużeniu wydobycia i korzystania z węgla, jednak transformacja ta nas w końcu nie ominie. Jej wdrażanie oznacza poważny problem społeczny w rejonach typowo górniczych.
W ramach prowadzonej na zlecenie Banku Światowego analizy rynku pracy Górnego i Dolnego Śląska oraz Wielkopolski, czyli regionów, których już dotyka ten problem, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń SA w grudniu 2021 do pracowników trafiła ankieta dotycząca ich stosunku do ewentualnej zmiany kariery zawodowej. Pytano m.in. o aspiracje, akceptowanie zmiany pracy i stosunek do kierunków takiej zmiany, do możliwych ofert oraz o wyobrażenia dotyczące wymagań związanych z nowym zatrudnieniem.
Na tej podstawie opracowywane są wnioski w skali regionalnej, dotyczące ewentualnego przekwalifikowania, bądź relokacji osób, których mogą dotknąć zachodzące zmiany.
- Przestawiamy wstępne wyniki. Na ich podstawie powstanie raport dla firm, w których przeprowadzana była ta ankieta oraz dla władz regionalnych. Chodzi o sprawy ogólnie znane, ale w tym wypadku wnioski są uporządkowane, podbudowane badaniami - mówił w imieniu trzyosobowej grupy zajmującej się kwestiami zatrudnienia, Luc Christiaensen z Banku Światowego
Podczas prezentacji przeprowadzonej w siedzibie SRK w środę 1 czerwca 2022 wskazano generalnie, że w porównaniu z innymi regionami rynek pracy na Górnym Śląsku jest stosunkowo prężny. Poza kilkoma gminami silnie uzależnionymi od górnictwa, są tu też obecne inne gałęzie przemysłu.
Przekazano, że kierownictwo każdej z wizytowanych firm otrzyma wyniki szczegółowe dotyczące jej sytuacji oraz opracowanie ogólne, odnoszące się do całego regionu.
Generalnie wspólnym dla górnictwa jest chęć zatrudnionych do kontynuowania pracy w firmie, słabe zainteresowanie zmianami, a jeśli już, to przy pracy w sektorze zbliżonym, stosunkowo wysoka samoocena z uwagi na specyficzne umiejętności…
Przy czym SRK ze względu na swoją specyfikę wyraźnie odróżnia się od prowadzących wydobycie czynnych zakładów górniczych. Dotyczy to struktury zatrudnienia, dłuższych niż w wypadku osób zatrudnionych w czynnych kopalniach dojazdów do pracy, jak też wyższego od średniej stopnia lojalności w stosunku do pracodawcy.
Kończąc spotkanie, prezes Janusz Smoliło krótko przedstawił gościom kierunek, w jakim chce postępować spółka, zajmując się nowymi zadaniami, a przez to wpływając na rzeczywistą restrukturyzację i tworzenie nowych miejsc pracy w regionie. (j)