O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
SRK SA prowadzi rozmowy i zawiera kolejne ugody w sprawie podatku od wyrobisk | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Po latach sporów związanych z nadpłatami z tytułu opodatkowania budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA podpisuje ugody z gminami, które w przeszłości egzekwowały ten podatek od spółek górniczych.
Zmieniające się orzecznictwo dotyczące definicji samych budowli, trudności w wycenie wartości budowli zlokalizowanych w podziemnych wyrobiskach górniczych powodowało przedłużanie się postępowań podatkowych i sądowo - administracyjnych. Dla obu stron były to działania czasochłonne i kosztowne.
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku w orzecznictwie umocowywał się pogląd, iż podatek od nieruchomości jest gminom należny. Dlatego aktualnie Spóła deklaruje do opodatkowania sporne budowle.
Nikt nie spodziewał się jednak, że w toku prowadzonych postępowań na skutek Uchwały 7 sędziów NSA z dnia 28.02.2018 r. sądy administracyjne całkowicie zmienią interpretację obowiązujących przepisów. Dotyczyło to przerywania biegu pięcioletniego okresu przedawnienia i wywołało odmienne od poprzednich skutki prawne z mocą wsteczną.
W zasadzie z dnia na dzień przed gminami górniczymi stanął obowiązek zwrotu podatku zapłaconego przez Kampanię Węglową SA, której obiekty przejęła SRK, podatku, wraz z rosnącym oprocentowaniem. Jednorazowa spłata tak dużych kwot oznaczałaby dla części z nich całkowitą zapaść finansową i brak możliwości realizowania jakichkolwiek zadań.
Mając na względzie okoliczności powstania nadpłat, przedstawiciele zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. zaproponowali gminom prowadzenie negocjacji dla opracowania warunków, które z jednej strony zabezpieczą roszczenia finansowe SRK, a z drugiej ustabilizują sytuację finansową miast i gmin, umożliwiając im na racjonalne prognozowanie przyszłych budżetów.
Podstawą jest przeanalizowanie aktualnych możliwości finansowych gmin z uwzględnieniem konieczności zachowania szczególnego rygoru przy planowaniu przyszłych budżetów. W trakcie dwustronnych uzgodnień powstaje harmonogram propozycji zaspokojenia roszczenia finansowego spółki.
Zarząd SRK SA jak i jej organy nadzorcze ze zrozumieniem podchodzą do argumentów przedstawianych przez przedstawicieli gmin. Dzięki konstruktywnym rozmowom udaje się stronom osiągnąć porozumienie co do kwot, naliczenia oprocentowania i szczegółowych zasad spłaty.
Zawarto już kilka takich ugód, przy czym - zgodnie z obowiązującym prawem, sama nadpłata podatku z odsetkami za zwłokę, wyegzekwowana od podatnika nie może podlegać jakimkolwiek negocjacjom. Ustalenia dotyczą ewentualnego rozłożenia na raty spłacania zobowiązań finansowych gmin wobec SRK oraz zasad naliczania oprocentowania w oparciu o obowiązujące przepisy. Dodatkową korzyścią dla gmin jest to, że zawarcie ugody zatrzymuje naliczanie dalszego oprocentowania.