🚧 NIE CZEKAMY, DZIAŁAMY! Rozpoczęły się kolejne prace zabezpieczające na zapożarowanej hałdzie Wrzosy I w Pszowie. ⚠️Niebezpieczeństwo lekceważą jednak motocykliści, którzy w poszukiwaniu wrażeń zamieniają zwałowisko w tor, niszcząc przy tym wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagając pożar. Przypominamy - obowiązuje zakaz wstępu na hałdę! 🗓️We wtorek, 12 listopada teren przekazano firmie działającej na zlecenie spółki. W newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, ułożona zostanie warstwa izolacyjna. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych. Docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. 🏍️ MOTOCYKLE NA HAŁDZIE - PROBLEM I ZAGROŻENIE 🚫Problemem wciąż pozostają motocrossowcy, którzy zapożarowaną hałdę zamienili w tor przeszkód. Regularnie pojawiające się grupy rozjeżdżają powierzchnię zwałowiska, uszkadzając ją. Do powstałych pęknięć dostaje się powietrze, co wzmaga pożar. 👉🏻To, co nieodpowiedzialne i nierozważne jest również niebezpieczne, bo miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni. Nie pomagają oznakowania terenu, które są notorycznie lekceważone i niszczone. Mieszkańcy także regularnie zgłaszają obecność jednośladów na hałdzie. ❗️Przypominamy, że jest to teren objęty zakazem wstępu❗️ 📢Kilkukrotnie podczas patrolowania hałdy natrafiano również na rowerzystów, grupki młodzieży, a nawet na spacerującego rodzica z dziećmi. Dlatego ponownie apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, bo paląca się hałda to nie atrakcja, a zagrożenie. 🚨Dlatego prosimy o niezwłoczne zgłaszanie na policję każdego przypadku łamania zakazu wstępu na hałdę! Pełna informacja na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu. 2024-11-12 13:43:37
TERENY DLA ROZWOJU 🔁SRK jest kluczowym podmiotem w procesie transformacji regionu. Poprzemysłowe tereny, którymi dysponuje spółka, mają ogromny potencjał. Dla pobudzenia rozwoju gospodarczego oferujemy do sprzedaży kolejne nieruchomości. 💶Od początku roku do października SRK sprzedała ponad 4️⃣3️⃣hektary za 41 mln zł netto❗️To nieruchomości przeznaczone pod działalność komercyjną. 👉🏻W najbliższych tygodniach nowych nabywców w Gliwice, Miasto Jaworzno, Miasto Świętochłowice, RUDA Śląska i Miasto Jastrzębie-Zdrój znajdzie kolejnych blisko 70 hektarów nieruchomości za niemal 50 mln złotych netto. 📢W puli trwających przetargów jest następnych 1️⃣5️⃣0️⃣ha. Największy obszar stanowią działki w stolicy aglomeracji śląskiej. Mowa o terenach po byłej kopalni Boże Dary w Katowice - oficjalny profil miasta. To teren atrakcyjny inwestycyjnie, który już przyciąga wielu przedsiębiorców. 🌐Więcej na temat przetargów znajdziecie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2024-11-07 09:00:06
🇬🇷Z GRECJI DO SRK 🏛️Naukowcy z Narodowej Politechniki w Atenach (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο - National Technical University of Athens) przyjechali do Polski, aby podsumować innowacyjny projekt LIFE BRINE-MINING , pozwalający na zredukowanie zasolenia wód kopalnianych. Odwiedzili też SRK. 👩🏼🏫 Profesor Maria Loizidou z Narodowej Politechniki w Atenach, która koordynuje cały projekt, w ramach wizyty w Polsce przyjechała również do SRK i spotkała się z Mariuszem Jończykiem, wiceprezesem SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych, Odwadniania Kopalń i Zamówień. Omówiono potencjalne możliwości wykorzystania wyników projektu i demonstracyjnego systemu w infrastrukturze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. ℹ️Głównym celem działań greckich naukowców było opracowanie i przetestowanie technologii ograniczającej zasolenie rzek. W efekcie pozwalałoby to na produkcję soli mineralnych z wód kopalnianych oraz produkcję czystej wody z wody zasolonej. Wyliczenia pokazują, że wdrożenie instalacji jest kosztowne, ale przynosi istotne zyski środowiskowe. 2024-10-25 13:00:40
Aktualności | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
7,5 ha o wartości ponad 14,2 mln złotych w dzielnicy Nikiszowiec przekazała nieodpłatnie miastu Katowice Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Kompleks działek znajduje się w rejonie ulic Szopienickiej i Transportowców.
Upamiętniono ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 15 lat. W kopalni Wujek Ruch Śląsk przez wybuch i zapalenie się metanu zginęło 20 górników, a 36 zostało rannych. To była jedna z największych katastrof górniczych w Polsce.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń, wspierając rozwój Goczałkowic-Zdroju, przekazała w formie darowizny tereny o powierzchni półtora hektara. Dzięki temu gmina może rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę.
Zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pogórnicze pamiątki z byłej kopalni KWK Pokój w Rudzie Śląskiej.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń zdecydowanie przyspieszyła procesy uwalniania pokopalnianych terenów. W ofercie sprzedaży jest coraz więcej atrakcyjnych nieruchomości z szansą na nową przyszłość i gospodarczy rozwój.
To była jedna z największych górniczych katastrof w powojennej Polsce. 66 lat temu, 28 sierpnia 1958 roku, w pożarze w kopalni Makoszowy w Zabrzu zginęło 72 górników. W rocznicę tragedii uczczono ich pamięć.