SRK KLUCZEM DO TRANSFORMACJI REGIONU 🆕 Blisko trzy tysiące hektarów, gdzie mogą powstać nowe inwestycje. Spółka Restrukturyzacji Kopalń odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji regionu. Tę pozycję buduje i umacnia od kwietnia, kiedy nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa. To właśnie kierunek przemian w jakim zmierza SRK. - 𝘞 𝘰𝘥𝘳óż𝘯𝘪𝘦𝘯𝘪𝘶 𝘰𝘥 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘯𝘪𝘤𝘩 𝘸ł𝘢𝘥𝘻 𝘚𝘙𝘒, 𝘯𝘪𝘦 „𝘬𝘰𝘯𝘴𝘦𝘳𝘸𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺” 𝘱𝘰𝘨ó𝘳𝘯𝘪𝘤𝘻𝘦𝘨𝘰 𝘮𝘢𝘫ą𝘵𝘬𝘶, 𝘢𝘭𝘦 𝘰𝘵𝘸𝘪𝘦𝘳𝘢𝘮𝘺 𝘨𝘰 𝘯𝘢 𝘪𝘯𝘸𝘦𝘴𝘵𝘺𝘤𝘫𝘦. 𝘋𝘻𝘪𝘢ł𝘢𝘮𝘺 𝘯𝘢 𝘳𝘻𝘦𝘤𝘻 𝘳𝘰𝘻𝘸𝘰𝘫𝘶 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘰𝘯𝘶 𝘪 𝘥𝘭𝘢 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘢𝘸𝘺 ż𝘺𝘤𝘪𝘢 𝘮𝘪𝘦𝘴𝘻𝘬𝘢ń𝘤ó𝘸. 𝘜𝘸𝘢ż𝘢𝘮𝘺, ż𝘦 𝘸𝘴𝘻𝘺𝘴𝘵𝘬𝘪𝘦 𝘯𝘢𝘴𝘻𝘦 𝘢𝘬𝘵𝘺𝘸𝘢, 𝘻𝘸ł𝘢𝘴𝘻𝘤𝘻𝘢 𝘯𝘪𝘦𝘳𝘶𝘤𝘩𝘰𝘮𝘰ś𝘤𝘪, 𝘬𝘵ó𝘳𝘦 𝘮𝘰𝘨ą 𝘻𝘯𝘢𝘭𝘦źć 𝘯𝘰𝘸𝘺𝘤𝘩 𝘶ż𝘺𝘵𝘬𝘰𝘸𝘯𝘪𝘬ó𝘸, 𝘱𝘰𝘸𝘪𝘯𝘯𝘺 𝘵𝘳𝘢𝘧𝘪ć 𝘥𝘰 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢ż𝘺 - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 📈O dynamice tych przedsięwzięć najlepiej świadczy fakt, że przez ostatnich 10 miesięcy SRK sprzedała pod działalność komercyjną 40 hektarów atrakcyjnych działek za niemal 41 mln zł netto. A to oznacza inwestycje i nowe miejsca pracy. 👉🏻Pełna treść rozmowy z Prezesem SRK jest dostępna na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu ⤵️ ℹ️Materiał pojawił się również w ostatnim wydaniu miesięcznika Europerspektywy, który jest już dostepny w wersji elektronicznej. 2024-12-02 12:22:26
SRK RATUJE TEREN PRZY BUKOWEJ ♻️Rekultywujemy teren przy ul. Bukowej w RUDA Śląska. Celem prac jest likwidacja zapożarowania i zabezpieczenie pobliskich terenów. To kolejne miejsce na mapie regionu, gdzie SRK naprawia szkody wyrządzone przez przemysł. 👷🏻🚧 Prowadzone roboty wiążą się z chwilowymi niedogodnościami dla mieszkańców, ale już w przyszłym roku odczują wyraźną poprawę sytuacji. SRK jest użytkownikiem wieczystym obszaru objętego specjalistycznymi robotami, którego właścicielem jest Skarb Państwa. ☑️ Na początek przyległe tereny zabezpieczono przed rozprzestrzenianiem się zjawisk pożarowych. Powstały specjalne „ekrany izolacyjne”. Zgodnie z technologią przyjętą w projekcie, powierzchnia likwidowanych ognisk pożarowych jest w pierwszej kolejności obniżana przy użyciu spycharek. Zagrzany materiał podlega odpowiedniemu schładzaniu. Usuwanie go ze stref zapożarowanych prowadzone jest do głębokości, na której występują bezpieczne temperatury, tj. około 30 st. C. 🔜 Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2025 roku. Gaszenie oraz rekultywacja techniczna i biologiczna terenu pozwoli zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko oraz poprawić warunki życia mieszkańców i użytkowników sąsiadujących z rekultywowaną działką. 📷zdj. SRK/B. Pabiszczak 2024-11-29 13:23:37
15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Upamiętniono ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 15 lat. W kopalni Wujek Ruch Śląsk przez wybuch i zapalenie się metanu zginęło 20 górników, a 36 zostało rannych. To była jedna z największych katastrof górniczych w Polsce.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji tragicznie zmarłych górników i ich najbliższych. Następnie uczestnicy przeszli do pobliskiego Parku Pamięci, gdzie od 2023 roku znajduje się pomnik upamiętniający poległych górników KWK Wujek Ruch Śląsk. Złożono wieńce oraz ustawiono 20 zniczy, symbolizujących ofiary tej tragedii.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Dyrektor Generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska, Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, dyrekcja oddziałów SRK: Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, a także przedstawiciele załogi i rodziny ofiar katastrofy.
18 września 2009 roku krajem wstrząsnęła informacja o wypadku w kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej. 10 minut po godzinie 10-tej przeszło kilometr pod ziemią, podczas urabiania ściany kombajnem, wybuchł metan. Rozpoczęła się dramatyczna akcja ratownicza.
Część załogi o własnych siłach wyjechało na powierzchnię. Pozostali czekali na ratunek. Wypadek okazał się tragiczny w skutkach. Lekarze stwierdzili zgon 12 górników jeszcze pod ziemią. Kilku kolejnych zmarło w drodze do szpitali lub w szpitalach. W sumie zginęło 20 górników. Ostatni zmarł 3 października w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. 36 osób zostało rannych - wielu ciężko poparzonych.
W toku śledztwa ustalono, że doszło nie tylko do zapalenia się, ale również do wybuchu metanu. Gaz zgromadził się w przestrzeni po eksploatacji węgla i w wyniku ruchu górotworu uwolnił się do wyrobiska. Tam doszło do jego samozapłonu i wybuchu. Wszystko trwało około półtorej sekundy. Śledczy wykazali m.in. błędy i naruszanie przepisów w kopalni, za które odpowiedzialność przypisywano kilkudziesięciu osobom. Ostatecznie dowodów na ich winę nie znaleziono, a śledztwo umorzono.
POMNIK OFIAR W NOWEJ LOKALIZACJI
Po decyzji o zamknięciu Kopalnia Śląsk w 2018 roku trafiła w struktury SRK S.A. Likwidację zakończono 31 grudnia 2021 roku. Obecnie pełni funkcję pompowni, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie zakłady górnicze.
Po likwidacji kopalni zdecydowano o przeniesieniu pomnika upamiętniającego poległych górników KWK Wujek Ruch Śląsk, odsłoniętego w 2011 roku. W lipcu 2023 roku monument sprzed budynku dyrekcji kopalni trafił do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.