U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🇬🇷Z GRECJI DO SRK 🏛️Naukowcy z Narodowej Politechniki w Atenach (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο - National Technical University of Athens) przyjechali do Polski, aby podsumować innowacyjny projekt LIFE BRINE-MINING , pozwalający na zredukowanie zasolenia wód kopalnianych. Odwiedzili też SRK. 👩🏼‍🏫 Profesor Maria Loizidou z Narodowej Politechniki w Atenach, która koordynuje cały projekt, w ramach wizyty w Polsce przyjechała również do SRK i spotkała się z Mariuszem Jończykiem, wiceprezesem SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych, Odwadniania Kopalń i Zamówień. Omówiono potencjalne możliwości wykorzystania wyników projektu i demonstracyjnego systemu w infrastrukturze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. ℹ️Głównym celem działań greckich naukowców było opracowanie i przetestowanie technologii ograniczającej zasolenie rzek. W efekcie pozwalałoby to na produkcję soli mineralnych z wód kopalnianych oraz produkcję czystej wody z wody zasolonej. Wyliczenia pokazują, że wdrożenie instalacji jest kosztowne, ale przynosi istotne zyski środowiskowe. 2024-10-25 13:00:40

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️KOPALNIE ŹRÓDŁEM CIEPŁA🔅 👉🏻Kolejny krok w kierunku regionalnej transformacji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. i Dalkia Polska Energia S.A. - wiodący dostawca usług energetycznych w naszej aglomeracji - zadeklarowały wolę współpracy w zakresie energetycznego wykorzystania wód dołowych. 📃List intencyjny w tej sprawie ✍🏼podpisali Prezes SRK Jarosław Wieszołek i Wiceprezes SRK Mariusz Jończyk oraz prezes Dalkia Polska Energia Konrad Borowski. Porozumienie dotyczy instalacji pomp ciepła wykorzystujących energię cieplną dołowych 💦wód kopalnianych. To pozwoliłoby na pozyskanie alternatywnego źródła ciepła dla Katowice - oficjalny profil miasta, Sosnowiec łączy i RUDA Śląska. 🔏Szczegóły projektu zostały objęte klauzulą poufności. 2024-10-23 15:42:14

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🏢🏡TU MOGĄ POWSTAĆ MIESZKANIA, CZYLI MOC ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK ⏫ Spółka Restrukturyzacji Kopalń zdynamizowała swoje działanie i uwalnia pozostający w jej gestii pokopalniany majątek. Część nieruchomości może być wykorzystana pod budownictwo mieszkaniowe. To istotne kreowanie transformacyjnych przemian oraz lepszej przyszłości i rozwoju regionu. ❝𝐙𝐧𝐚𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐬𝐩𝐢𝐞𝐬𝐳𝐲𝐥𝐢ś𝐦𝐲 𝐮𝐰𝐚𝐥𝐧𝐢𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞𝐫𝐮𝐜𝐡𝐨𝐦𝐨ś𝐜𝐢 𝐩𝐨𝐤𝐨𝐩𝐚𝐥𝐧𝐢𝐚𝐧𝐲𝐜𝐡. 𝐂𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢 𝐧𝐚𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐞 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐦 𝐨 𝐭𝐨, 𝐛𝐲 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐦𝐚𝐠𝐚ć 𝐫𝐨𝐳𝐰ó𝐣 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐮 𝐢 𝐝𝐲𝐧𝐚𝐦𝐢𝐳𝐨𝐰𝐚ć 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐬𝐲 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞. 𝐓𝐨 𝐬𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐚 𝐮𝐫𝐮𝐜𝐡𝐚𝐦𝐢𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐜𝐣𝐢, 𝐭𝐰𝐨𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐧𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐦𝐢𝐞𝐣𝐬𝐜 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐲, 𝐚 𝐭𝐚𝐤ż𝐞 𝐛𝐮𝐝𝐨𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐮 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞𝐦𝐮❞ – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 🔳 Dysponujemy licznymi nieruchomościami na terenie całej GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, pozwalającymi na realizację funkcji mieszkaniowych. Wynika to z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, a także stanu zagospodarowania, bądź sąsiedztwa tych działek. 🔝Na sprzedaż czeka kolejnych prawie 100 nieruchomości o łącznej pow. 33 ha. Najwięcej w Miasto Zabrze, RUDA Śląska i Miasto Bytom. 👉🏻 Od stycznia do sierpnia tego roku SRK sprzedała 8 nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową o wartości ponad 14 mln zł. 📢Stale zabiegamy o zwiększanie atrakcyjności terenów przeznaczonych dla przyszłych inwestorów. Tak dzieje się np. w Miasto Piekary Śląskie przy ul. Gen. Jerzego Ziętka, gdzie dla terenu po byłej KWK Piekary uchwalono nowy plan miejscowy przewidujący jego funkcję mieszkaniową. Spółka dysponuje tam kilkoma działkami o pow. 4,9 ha. Chcemy je sprzedawać wraz z innym podmiotem branży górniczej, oferując teren o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów. 🟢Aktualne postępowania przetargowe, terminy oraz ceny wywoławcze w linku w komentarzu pod postem. 2024-10-18 09:15:31

15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK

15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK

17 Września 2024

Upamiętniono ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 15 lat. W kopalni Wujek Ruch Śląsk przez wybuch i zapalenie się metanu zginęło 20 górników, a 36 zostało rannych. To była jedna z największych katastrof górniczych w Polsce.

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji tragicznie zmarłych górników i ich najbliższych. Następnie uczestnicy przeszli do pobliskiego Parku Pamięci, gdzie od 2023 roku znajduje się pomnik upamiętniający poległych górników KWK Wujek Ruch Śląsk. Złożono wieńce oraz ustawiono 20 zniczy, symbolizujących ofiary tej tragedii.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Dyrektor Generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska, Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, dyrekcja oddziałów SRK: Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, a także przedstawiciele załogi i rodziny ofiar katastrofy. 

WINNY: METAN

18 września 2009 roku krajem wstrząsnęła informacja o wypadku w kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej. 10 minut po godzinie 10-tej przeszło kilometr pod ziemią, podczas urabiania ściany kombajnem, wybuchł metan. Rozpoczęła się dramatyczna akcja ratownicza.

Część załogi o własnych siłach wyjechało na powierzchnię. Pozostali czekali na ratunek. Wypadek okazał się tragiczny w skutkach. Lekarze stwierdzili zgon 12 górników jeszcze pod ziemią. Kilku kolejnych zmarło w drodze do szpitali lub w szpitalach. W sumie zginęło 20 górników. Ostatni zmarł 3 października w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. 36 osób zostało rannych - wielu ciężko poparzonych.

W toku śledztwa ustalono, że doszło nie tylko do zapalenia się, ale również do wybuchu metanu. Gaz zgromadził się w przestrzeni po eksploatacji węgla i w wyniku ruchu górotworu uwolnił się do wyrobiska. Tam doszło do jego samozapłonu i wybuchu. Wszystko trwało około półtorej sekundy. Śledczy wykazali m.in. błędy i naruszanie przepisów w kopalni, za które odpowiedzialność przypisywano kilkudziesięciu osobom. Ostatecznie dowodów na ich winę nie znaleziono, a śledztwo umorzono.

POMNIK OFIAR W NOWEJ LOKALIZACJI

Po decyzji o zamknięciu Kopalnia Śląsk w 2018 roku trafiła w struktury SRK S.A. Likwidację zakończono 31 grudnia 2021 roku. Obecnie pełni funkcję pompowni, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie zakłady górnicze.

Po likwidacji kopalni zdecydowano o przeniesieniu pomnika upamiętniającego poległych górników KWK Wujek Ruch Śląsk, odsłoniętego w 2011 roku. W lipcu 2023 roku monument sprzed budynku dyrekcji kopalni trafił do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry