U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🇪🇺Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy European Economic Congress, czyli największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu bierze udział w tym ważnym wydarzeniu❕ ✅Od 23 do 25 kwietnia Katowice - oficjalny profil miasta i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będą stolicą ważnych gospodarczo debat i platformą do wymiany doświadczeń. 📣Przypominamy też, że Prezes SRK wystąpi w roli eksperta. O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie trzeciego dnia kongresu prezes Jarosław Wieszołek w ramach panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA 👉🏻| Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | 🎥Transmisja online na stronie organizatora. Spotkajmy się na #EEC2025! Ministerstwo Przemysłu Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego Wojewoda Śląski GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2025-04-23 11:13:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14

15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK

15. ROCZNICA KATASTROFY W KOPALNI WUJEK-ŚLĄSK

17 Września 2024

Upamiętniono ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 15 lat. W kopalni Wujek Ruch Śląsk przez wybuch i zapalenie się metanu zginęło 20 górników, a 36 zostało rannych. To była jedna z największych katastrof górniczych w Polsce.

 

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji tragicznie zmarłych górników i ich najbliższych. Następnie uczestnicy przeszli do pobliskiego Parku Pamięci, gdzie od 2023 roku znajduje się pomnik upamiętniający poległych górników KWK Wujek Ruch Śląsk. Złożono wieńce oraz ustawiono 20 zniczy, symbolizujących ofiary tej tragedii.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Dyrektor Generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska, Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, dyrekcja oddziałów SRK: Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, a także przedstawiciele załogi i rodziny ofiar katastrofy. 

WINNY: METAN

18 września 2009 roku krajem wstrząsnęła informacja o wypadku w kopalni Śląsk w Rudzie Śląskiej. 10 minut po godzinie 10-tej przeszło kilometr pod ziemią, podczas urabiania ściany kombajnem, wybuchł metan. Rozpoczęła się dramatyczna akcja ratownicza.

Część załogi o własnych siłach wyjechało na powierzchnię. Pozostali czekali na ratunek. Wypadek okazał się tragiczny w skutkach. Lekarze stwierdzili zgon 12 górników jeszcze pod ziemią. Kilku kolejnych zmarło w drodze do szpitali lub w szpitalach. W sumie zginęło 20 górników. Ostatni zmarł 3 października w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. 36 osób zostało rannych - wielu ciężko poparzonych.

W toku śledztwa ustalono, że doszło nie tylko do zapalenia się, ale również do wybuchu metanu. Gaz zgromadził się w przestrzeni po eksploatacji węgla i w wyniku ruchu górotworu uwolnił się do wyrobiska. Tam doszło do jego samozapłonu i wybuchu. Wszystko trwało około półtorej sekundy. Śledczy wykazali m.in. błędy i naruszanie przepisów w kopalni, za które odpowiedzialność przypisywano kilkudziesięciu osobom. Ostatecznie dowodów na ich winę nie znaleziono, a śledztwo umorzono.

POMNIK OFIAR W NOWEJ LOKALIZACJI

Po decyzji o zamknięciu Kopalnia Śląsk w 2018 roku trafiła w struktury SRK S.A. Likwidację zakończono 31 grudnia 2021 roku. Obecnie pełni funkcję pompowni, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie zakłady górnicze.

Po likwidacji kopalni zdecydowano o przeniesieniu pomnika upamiętniającego poległych górników KWK Wujek Ruch Śląsk, odsłoniętego w 2011 roku. W lipcu 2023 roku monument sprzed budynku dyrekcji kopalni trafił do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry