WRACAMY DO PSZOWA 👉🏻Na zlecenie SRK trwają doraźne prace zabezpieczające zapożarowaną hałdę Wrzosy I. Na miejscu od kilku dni pracuje ciężki sprzęt, który wykona w newralgicznych rejonach hałdy, specjalną warstwę izolacyjną. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych i ognia. Prace te potrwają do końca stycznia 2025 roku. ℹ️Jak informowaliśmy, docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. ⚠️Wciąż problem są motocykliści, nagminnie lekceważący zakaz wstępu ⛔️! Jeżdżąc po hałdzie, niszczą wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagają pożary w jej kolejnych częściach. PRZYPOMINAMY: 🔺jest to teren objęty zakazem wstępu❗️; 🔺za jego łamanie grozi surowy mandat; 🔺miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni; 🚨Każdy przypadek łamania zakazu wstępu na hałdę prosimy niezwłoczne zgłaszać na policję!🚔 2024-11-21 11:05:55
TERENY DLA ROZWOJU - Z SRK DO GMIN 5️⃣0️⃣ hektarów o wartości blisko 45 milionów złotych. Tyle, tylko w tym roku, otrzymają samorządy od Spółki Restrukturyzacji Kopalń❗️ 👉🏻Kiedy w kwietniu nowy prezes „wyjął z zamrażarki” cenne gospodarczo i społecznie aktywa, na gminy zeszła lawina darowizn. 📈SRK wspomaga w ten sposób gminy, darując im cenne pogórnicze tereny. W procesie transformacji regionu to właśnie spółka odgrywa kluczową rolę. W tym celu współpracuje z lokalnymi samorządami, tak, by na nowo zagospodarować pogórnicze tereny. 🔝Co ważne, wszystkie wnioski od gmin deklarujących chęć przejęcia pogórniczego majątku, są realizowane na bieżąco. Szczegóły na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-11-14 09:46:03
🚧 NIE CZEKAMY, DZIAŁAMY! Rozpoczęły się kolejne prace zabezpieczające na zapożarowanej hałdzie Wrzosy I w Pszowie. ⚠️Niebezpieczeństwo lekceważą jednak motocykliści, którzy w poszukiwaniu wrażeń zamieniają zwałowisko w tor, niszcząc przy tym wykonane wcześniej okrywy izolacyjne i wzmagając pożar. Przypominamy - obowiązuje zakaz wstępu na hałdę! 🗓️We wtorek, 12 listopada teren przekazano firmie działającej na zlecenie spółki. W newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, ułożona zostanie warstwa izolacyjna. Ma ona powstrzymać wydobywanie się gazów pożarowych. Docelowo hałda Wrzosy zostanie objęta kompleksową rekultywacją. To jedyny sposób na skuteczne jej ugaszenie. Procedura jest w toku. 🏍️ MOTOCYKLE NA HAŁDZIE - PROBLEM I ZAGROŻENIE 🚫Problemem wciąż pozostają motocrossowcy, którzy zapożarowaną hałdę zamienili w tor przeszkód. Regularnie pojawiające się grupy rozjeżdżają powierzchnię zwałowiska, uszkadzając ją. Do powstałych pęknięć dostaje się powietrze, co wzmaga pożar. 👉🏻To, co nieodpowiedzialne i nierozważne jest również niebezpieczne, bo miejscami temperatura hałdy przekracza 500 stopni. Nie pomagają oznakowania terenu, które są notorycznie lekceważone i niszczone. Mieszkańcy także regularnie zgłaszają obecność jednośladów na hałdzie. ❗️Przypominamy, że jest to teren objęty zakazem wstępu❗️ 📢Kilkukrotnie podczas patrolowania hałdy natrafiano również na rowerzystów, grupki młodzieży, a nawet na spacerującego rodzica z dziećmi. Dlatego ponownie apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, bo paląca się hałda to nie atrakcja, a zagrożenie. 🚨Dlatego prosimy o niezwłoczne zgłaszanie na policję każdego przypadku łamania zakazu wstępu na hałdę! Pełna informacja na stronie internetowej SRK. Link w komentarzu. 2024-11-12 13:43:37
NIE ZWALNIAMY TEMPA | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń, wspierając rozwój Goczałkowic-Zdroju, przekazała w formie darowizny tereny o powierzchni półtora hektara. Dzięki temu gmina może rozbudować ważną dla mieszkańców infrastrukturę.
Bezpłatne przekazanie dotyczy 8 działek. To łącznie 1,5 ha o wartości przeszło 230 tys. zł. Znajduje się tam również przepompownia ścieków, obsługująca teren zamieszkały przez 1200 osób, gdzie zlokalizowanych jest 340 punktów odbioru ścieków. Dzięki darowiźnie gmina Goczałkowice-Zdrój będzie mogła dążyć do budowy instalacji fotowoltaicznej, która miałaby zasilać przepompownię.
- Cieszę się, że możemy sfinalizować nasze wieloletnie starania o uregulowanie statusu tych nieruchomości. To pozwoli nam m.in. na aplikowanie o środki zewnętrzne i modernizację przepompowni „Dębowa”, na terenie Kolonii Brzozowej - mówi Gabriela Placha, wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój.
To kolejny ruch SRK wpisujący się w strategię uwalniania terenów pogórniczych.
- Jak obiecaliśmy, tak robimy i realizujemy przyjęte cele. Sukcesywnie przekazujemy gminom pozostający w gestii SRK pogórniczy majątek. Po prostu oddajemy go lokalnym społecznościom. Jako donator terenów, obiektów i infrastruktury pogórniczej jesteśmy zdeterminowani, by konsekwentnie wspierać lokalne samorządy - zapewnia Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
Darowizna Spółki Restrukturyzacji Kopalń dla Goczałkowic-Zdroju, to ważny ruch w kierunku rozwoju gminy słynącej z uzdrowiska, które każdego roku odwiedza nawet 10 tys. kuracjuszy z całego kraju. W Goczałkowicach leczone są choroby narządu ruchu, naczyń obwodowych, laryngologiczne. Prowadzona jest też rehabilitacja osób z cukrzycą i oferowane są zabiegi krioterapeutyczne.
Od solanek do uzdrowiska
Uzdrowiskowa historia Goczałkowic-Zdroju sięga XIX wieku, kiedy to w poszukiwaniu pokładów soli natrafiono na bogate złoża solanki jodowo-bromowej. Odkrycie to zaowocowało wybudowaniem pierwszych obiektów, jak m.in. Starego Domu Zdrojowego, małych łazienek i pijalni wód leczniczych. Goczałkowice-Zdrój, to jedno z dwóch uzdrowisk w województwie śląskim. Status taki posiada również Ustroń.