Obchody Barbórki w SRK | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Obchody Barbórki w SRK/Barbórka 2019_CZOK/Barbórka 2019 - część oficjalna/Barbórka 2019 - wystepy artystyczne/Obiad jubilacki - Biuro Zarządu SRK 2019

Obchody Barbórki w SRK

4 Grudnia 2019

Tegoroczne obchody Barbórki organizowane przez Biuro Zarządu SRK SA rozpoczęły się 3 grudnia, od mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, blisko siedziby największego oddziału spółki, czyli Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Nie był to jednak początek uroczystości, gdyż w części oddziałów SRK rozpoczęto je od spotkań, które zaczęto od 22 listopada 2019.

Po mszy jej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi złożyli kwiaty  przed figurą św. Barbary. Następnie część z nich wzięła udział w  krótkim spotkaniu  w siedzibie CZOK.

Kolejnym etapem, była przeprowadzona w siedzibie Opery Śląskiej w Bytomiu uroczysta akademia. Zgromadziło się na niej około 400 osób - kierownictwo spółki i zaproszeni przez nie goście oraz przedstawiciele załogi.

Po przywitanie gości w holu Opery i zajęciu przez nich miejsc na sali na scenę weszły poczty sztandarowe, a orkiestra górnicza odegrała hymny - narodowy i górniczy.

Wystąpienia, przemówienia, listy gratulacyjne

Rozpoczął prezes Janusz Gałkowski, prosząc o chwilę ciszy ku pamięci górników, którzy zginęli na stanowiskach pracy w mijającym roku. Zabierając głos, podkreślał  rolę spółki, której różnorodne zadania wymagają od pracowników wiedzy i fachowości z wielu dziedzin, niekoniecznie związanych z górnictwem. A ponadto koordynacji tych rozlicznych działań oraz prowadzenia ich w duchu współpracy.

List z życzeniami do prezydenta RP, Andrzeja Dudy odczytała jego doradczyni,   Agnieszka Lenartowicz-Łysik.  Gratulacje, życzenia od premiera Mateusza Morawickiego, przypominającego rolę węgla i pracy przy jego wydobywania, odczytał poseł Wojciech Szarama. Posłanka Ewa Malik przekazała słowa, jakie do uczestników akademii skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pisał o docenianiu trudnej roli, spełnianej przez górników zjeżdżający do kopalni, gdzie ich zadanie polega nie na wydobywaniu węgla, lecz kończeniu działalności zakładu. Potrzebie zrozumienia jak jest to niezbędne, by w miejscu kopalni mogła powstawać inna, nowa rzeczywistość gospodarcza. 

Zabierając głos Adam Gawęda - sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego koncentrował się także na przyszłości. Mówił m.in. o wpływie tego, co robi SRK dla zabezpieczenia kopalń prowadzących wydobycie i dla przygotowaniu terenów pod gospodarcza przyszłość regionu i Polski. Jak podkreślił występował we własnym imieniu, a także z życzeniami od ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina.

Rolę węgla podkreślał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście odczytanym przez  senator Dorotę Tobiszowską. Życzenia związane ze spółką od przewodniczącego NSZZ Solidarnośc Piotra Dudy przedstawił przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik. Dodał do nich życzenia od siebie - satysfakcji z pracy, w tym satysfakcji finansowej.

Po omówieniu przez prowadzącego akademię pozostałych życzeń i gratulacji przekazanych na ręce prezesa Gałkowskiego, nastąpiły wyróżnienia.

Odznaczenia dla zasłużonych

Dwudziestu pracownikom spółki wręczono stopnie górnicze nadane przez Ministra Energii. Wśród nich, tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego I stopnia otrzymał wiceprezes Zarządu SRK ds. likwidacji kopalń, Stanisław Konsek.  Piętnastu osobom wręczono honorowe odznaki „Zasłużony dla górnictwa RP”.  Pozostałe stopnie górnicze (w sumie 38) oraz odznaki (razem 66) zostaną wręczone podczas spotkania przewidzianego na 9 grudnia br. oraz w trakcie akademii, spotkań organizowanych przez kopalnie.

Tytułem „Bezpieczny oddział” nadawanym przez Wyższych Urząd Górniczy uhonorowano pompownie stacjonarna „Siemianowice”, należąca do CZOK-u. 

W imieniu wszystkich odznaczonych podziękowania złożył Zbigniew Laskowski - naczelny inżynier kopalń Wieczorek I i Wieczorek II.

Program artystyczny

W trwającym blisko godzinę programie przygotowanym przez Operę śląska wystąpili soliści : Anna Borucka, Anna Wiśniewska - Schoppa, Maciej Komandera, Stanisław Kuflyuk, Andrzej Lampert, a także chór, balet oraz orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse - Colombier. Szczególny aplauz zgromadzonych budziły występy kolorowego, żywego baletu Opery.

Zamknięcie imprezy stanowił elegancki poczęstunek dla uczestników akademii.

Na zakończewnie akademii - elegancki poczęstunek

 

 

 

 

 

Relacje w mediach:  Portal nettg.pl

http://nettg.pl/news/162213/gornictwo-w-czasie-akademii-barborkowej-srk-uhonorowano-pracownikow

Aktualności TVP3 Katowice 3.12.2019 

https://katowice.tvp.pl/45610111/3122019-godz-2130  od 11'34"

Obiady jubilackie

Stały element obchodów barbórkowych stanowią organizowane w kopalniach i oddziałach obiady jubilackie, czyli spotkania, w trakcie których dekorowani są pracownicty z długim stażem pracy. Taka uroczystość dla pracowników Biura Zarzadu SRK SA została przeprowadzona w poniedziałek, 9 grudnia 2019. Trzydzieści cztery osoby, głównie panie, otrzymały w tym dniu odznaczenia za 25 i 35 lat pracy, stopnie górnicze nadawane przez pracodawcę oraz medale "Zasłużony dla górnictwa RP".  

 

Kategoria: powiązane pliki [4]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
jpg Życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy 0.96MB Plik: Życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy
jpg Życzenia od premiera Mateusza Morawieckiego 1.18MB Plik: Życzenia od premiera Mateusza Morawieckiego
docx Życzenia od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 1.2MB Plik: Życzenia od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
jpg Życzenia od przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Piotra Dudy 512.79KB Plik: Życzenia od przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Piotra Dudy

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry