U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08

Obchody Barbórki w SRK | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Obchody Barbórki w SRK/Barbórka 2019_CZOK/Barbórka 2019 - część oficjalna/Barbórka 2019 - wystepy artystyczne/Obiad jubilacki - Biuro Zarządu SRK 2019

Obchody Barbórki w SRK

4 Grudnia 2019

Tegoroczne obchody Barbórki organizowane przez Biuro Zarządu SRK SA rozpoczęły się 3 grudnia, od mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, blisko siedziby największego oddziału spółki, czyli Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń. Nie był to jednak początek uroczystości, gdyż w części oddziałów SRK rozpoczęto je od spotkań, które zaczęto od 22 listopada 2019.

Po mszy jej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi złożyli kwiaty  przed figurą św. Barbary. Następnie część z nich wzięła udział w  krótkim spotkaniu  w siedzibie CZOK.

Kolejnym etapem, była przeprowadzona w siedzibie Opery Śląskiej w Bytomiu uroczysta akademia. Zgromadziło się na niej około 400 osób - kierownictwo spółki i zaproszeni przez nie goście oraz przedstawiciele załogi.

Po przywitanie gości w holu Opery i zajęciu przez nich miejsc na sali na scenę weszły poczty sztandarowe, a orkiestra górnicza odegrała hymny - narodowy i górniczy.

Wystąpienia, przemówienia, listy gratulacyjne

Rozpoczął prezes Janusz Gałkowski, prosząc o chwilę ciszy ku pamięci górników, którzy zginęli na stanowiskach pracy w mijającym roku. Zabierając głos, podkreślał  rolę spółki, której różnorodne zadania wymagają od pracowników wiedzy i fachowości z wielu dziedzin, niekoniecznie związanych z górnictwem. A ponadto koordynacji tych rozlicznych działań oraz prowadzenia ich w duchu współpracy.

List z życzeniami do prezydenta RP, Andrzeja Dudy odczytała jego doradczyni,   Agnieszka Lenartowicz-Łysik.  Gratulacje, życzenia od premiera Mateusza Morawickiego, przypominającego rolę węgla i pracy przy jego wydobywania, odczytał poseł Wojciech Szarama. Posłanka Ewa Malik przekazała słowa, jakie do uczestników akademii skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pisał o docenianiu trudnej roli, spełnianej przez górników zjeżdżający do kopalni, gdzie ich zadanie polega nie na wydobywaniu węgla, lecz kończeniu działalności zakładu. Potrzebie zrozumienia jak jest to niezbędne, by w miejscu kopalni mogła powstawać inna, nowa rzeczywistość gospodarcza. 

Zabierając głos Adam Gawęda - sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego koncentrował się także na przyszłości. Mówił m.in. o wpływie tego, co robi SRK dla zabezpieczenia kopalń prowadzących wydobycie i dla przygotowaniu terenów pod gospodarcza przyszłość regionu i Polski. Jak podkreślił występował we własnym imieniu, a także z życzeniami od ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina.

Rolę węgla podkreślał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście odczytanym przez  senator Dorotę Tobiszowską. Życzenia związane ze spółką od przewodniczącego NSZZ Solidarnośc Piotra Dudy przedstawił przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność, Jarosław Grzesik. Dodał do nich życzenia od siebie - satysfakcji z pracy, w tym satysfakcji finansowej.

Po omówieniu przez prowadzącego akademię pozostałych życzeń i gratulacji przekazanych na ręce prezesa Gałkowskiego, nastąpiły wyróżnienia.

Odznaczenia dla zasłużonych

Dwudziestu pracownikom spółki wręczono stopnie górnicze nadane przez Ministra Energii. Wśród nich, tytuł Generalnego Dyrektora Górniczego I stopnia otrzymał wiceprezes Zarządu SRK ds. likwidacji kopalń, Stanisław Konsek.  Piętnastu osobom wręczono honorowe odznaki „Zasłużony dla górnictwa RP”.  Pozostałe stopnie górnicze (w sumie 38) oraz odznaki (razem 66) zostaną wręczone podczas spotkania przewidzianego na 9 grudnia br. oraz w trakcie akademii, spotkań organizowanych przez kopalnie.

Tytułem „Bezpieczny oddział” nadawanym przez Wyższych Urząd Górniczy uhonorowano pompownie stacjonarna „Siemianowice”, należąca do CZOK-u. 

W imieniu wszystkich odznaczonych podziękowania złożył Zbigniew Laskowski - naczelny inżynier kopalń Wieczorek I i Wieczorek II.

Program artystyczny

W trwającym blisko godzinę programie przygotowanym przez Operę śląska wystąpili soliści : Anna Borucka, Anna Wiśniewska - Schoppa, Maciej Komandera, Stanisław Kuflyuk, Andrzej Lampert, a także chór, balet oraz orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse - Colombier. Szczególny aplauz zgromadzonych budziły występy kolorowego, żywego baletu Opery.

Zamknięcie imprezy stanowił elegancki poczęstunek dla uczestników akademii.

Na zakończewnie akademii - elegancki poczęstunek

 

 

 

 

 

Relacje w mediach:  Portal nettg.pl

http://nettg.pl/news/162213/gornictwo-w-czasie-akademii-barborkowej-srk-uhonorowano-pracownikow

Aktualności TVP3 Katowice 3.12.2019 

https://katowice.tvp.pl/45610111/3122019-godz-2130  od 11'34"

Obiady jubilackie

Stały element obchodów barbórkowych stanowią organizowane w kopalniach i oddziałach obiady jubilackie, czyli spotkania, w trakcie których dekorowani są pracownicty z długim stażem pracy. Taka uroczystość dla pracowników Biura Zarzadu SRK SA została przeprowadzona w poniedziałek, 9 grudnia 2019. Trzydzieści cztery osoby, głównie panie, otrzymały w tym dniu odznaczenia za 25 i 35 lat pracy, stopnie górnicze nadawane przez pracodawcę oraz medale "Zasłużony dla górnictwa RP".  

 

Kategoria: powiązane pliki [4]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
jpg Życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy 0.96MB Plik: Życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy
jpg Życzenia od premiera Mateusza Morawieckiego 1.18MB Plik: Życzenia od premiera Mateusza Morawieckiego
docx Życzenia od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 1.2MB Plik: Życzenia od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
jpg Życzenia od przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Piotra Dudy 512.79KB Plik: Życzenia od przewodniczącego KK NSZZ Solidarność Piotra Dudy

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry