👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00
Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59
KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08
Nie tylko 1 procent, lecz także stała pomoc | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Fundacja Rodzin Górniczych jako organizacja pożytku publicznego od 2004 roku - Nr KRS 0000127003, dziękuje za dotychczasowe zaufanie i przekazane w odpisach wsparcie w postaci 1% podatku. Taka sama akcja odbywa si.e także w roku bieżącym (deklaracje podatkowe za 2019) .
Fundacja wspiera będące w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej rodziny górnicze. Stypendia są wsparciem dla uczącej się dzieci i młodzieży. Fundacja pomaga też poprzez dofinansowania wyjazdów i zabiegów rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, zabiegów operacyjnych, wyjazdów edukacyjno-wypoczynkowych dla sierot.
W 2019 roku dzięki wsparciu przede wszystkim środowiska górniczego fundacja przekazała ponad 200 zapomóg na łączną kwotę prawie 365 tys. zł, pomagając w sfinansowaniu leczenia, rehabilitacji i zakupów sprzętów medycznych i rehabilitacyjnych. Wypłacono ponad 140 podopiecznym stypendia o wartości ponad 460 tys. zł. Dofinansowane zostały też pobyty rehabilitacyjne oraz dla dzieci i młodzieży wyjazdy w okresie ferii zimowych i letnich.
- Naszą pomoc kierujemy do rodzin poszkodowanych w tragediach górniczych, starając się im pomóc w codziennym bycie i w ułożeniu przyszłości. Zarówno wdowy, obarczone często ponad miarę trudem utrzymania rodziny, jak i poszkodowani w wypadkach w pracy górnicy, a także niepełnosprawni nasi podopieczni wymagają, aby otoczyć ich opieką i pomóc. Jesteśmy w najtrudniejszych chwilach - po wypadku, w chorobie - mówi prezes FRG, Ryszard Wyględacz
Aby przekazać 1% na Fundację Rodzin Górniczych wystarczy wejść na stronę Fundacji https://fundacjafrg.pl gdzie dostępny jest bezpłatny program do rozliczania PIT, który automatycznie przekazuje 1% podatku na rzecz tej fundacji lub jej podopiecznych. Pomoc można przekazać na cele statutowe Fundacji lub na wybranego podopiecznego, któremu przekazane zostaną zebrane środki. Fundacja pomaga wielu dorosłym i dzieciom, którzy wymagają wsparcia w leczeniu, rehabilitacji czy też sfinansowaniu zabiegów medycznych nie objętych finansowaniem NFZ.
Można też wypełnić odpowiednie pola w swoim arkuszu PIT. W przypadku formularza PIT-37 w rubryce 132 należy wpisać Nr KRS 0000127003. Osoby osiągające wyłącznie dochody z tytułu renty bądź emerytury wypełniają tylko jednostronicowe oświadczenie o przekazaniu 1% podatku - formularz PIT-OP.
Aby Urząd Skarbowy udostępnił Państwa imię, nazwisko i adres do wiadomości Fundacji należy zaznaczyć w formularzu - Wyrażam zgodę.
Wsparcie na działalność statutową Fundacji Rodzin Górniczych można również przekazać poprzez darowiznę na konto bankowe: PKO BP 41 1020 2313 0000 3802 0349 5611, lub organizując zbiórki publiczne podczas festynów, konferencji, itp.
Na spotkaniu zarządu SRK z organizacjami związkowymi, 15 stycznia 2020 zaproponowano, aby pracownicy, którzy chcieliby udzielić pomocy Fundacji mogli to zrobić przez złożenie deklaracji składki na Fundację Rodzin Górniczych. Składka będzie potrącana miesięcznie z wynagrodzenia pracownika. Formularze deklaracji przesłano e-mailami pracownikom, są też dostępne pośrednictwem służb zatrudnieniowo - płacowych. Złożone deklaracje podpisane przez pracowników należy przekazać do osób, które w oddziałach naliczają wynagrodzenia.
Format | Nazwa pliku | Rozmiar | Pobierz |
---|---|---|---|
png | Fundacja Rodzin Górniczych apeluje | 1.26MB | Plik: Fundacja Rodzin Górniczych apeluje |