Brak wpisów.

„Makoszowy” - dawna kopalnia i koksownia. Jak najlepiej wykorzystać ich walory   | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/„Makoszowy” - dawna kopalnia i koksownia. Jak najlepiej wykorzystać ich walory  

„Makoszowy” - dawna kopalnia i koksownia. Jak najlepiej wykorzystać ich walory  

10 Sierpnia 2020

Zgodnie z zapisami podpisanej w ubiegłym roku umowy zespół powołany przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA i JSW Koks SA - jako właścicieli terenów po kopalni i koksowni „Makoszowy”, a także gminę Zabrze i Katowicką Specjalna Strefę Ekonomiczna SA przygotował „Koncepcję Zagospodarowania KWK „Makoszowy” i Koksowni „Makoszowy” w Zabrzu”. Powstał jednolity dokument, zakładający wspólne działania dla znalezienia pomysłu, a wraz z nim inwestorów dla terenu, obejmującego ponad 68 ha.

Sporządzono inwentaryzację działek, obiektów znajdujących się tam, dołączono plany likwidacji i zachowania poszczególnych budynków. Założeniem podstawowym, określonym jeszcze podczas ubiegłorocznych spotkań, jest niedzielenie terenu na małe części, lecz - najlepiej - zbycie go jako całości. Pozwoli to najlepiej wykorzystać jego walory związane tak z położeniem, jak też bardzo dobrym skomunikowaniem kolejowym i drogowym.

10 sierpnia 2020 koncepcja ta została przyjęta i potwierdzona podpisami stron podczas spotkania w siedzibie UM w Zabrzu. Zgodzono się na możliwość utworzenia spółki celowej (lub innej formy prawnej), jeśli byłoby to przydatne  dla zrealizowania założeń. Ustalono też, iż nakreślony podział geodezyjny stanowi jedynie propozycję wstępną, która - zależnie od potrzeb - może być zmieniona zgodnie z potrzebami, czy też oczekiwaniami potencjalnego przyszłego inwestora, lub inwestorów.

- Koncepcja to na razie tylko papier, na podstawie którego, angażując się w pełni, zdołamy przetworzyć jej zapisy w realny harmonogram kolejnych działań - podkreślał koordynujący pracę zespołu prof. dr hab. inż. Marian Turek .

Zdaniem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, mimo wszelkich trudności istnieją olbrzymie szanse na sukces tego przedsięwzięcia. Przytaczała przykłady już zrealizowanych, bądź realizowanych projektów w kierowanym przez nią mieście - efekty skutecznej współpracy z KSSE.

Na tę samą kwestię zwracał uwagę prezes Zarządu KSSE, Janusz Michałek, podkreślając jak bardzo potrzebna i skuteczna okazuje się współpraca z samorządami.  - Życzmy sobie sukcesów, choć na pewno dojście do nich nie będzie łatwe -  proponowała p.o. prezesa Zarządu JSW Koks Iwona Gajdzik-Szot .

Zgadzając się w pełni z tym optymistycznym podejściem prezes Zarządu SRK SA, Janusz Gałkowski  przypomniał, że wprawdzie nikt jeszcze w historii nie zdołał przewidzieć trafnie co będzie się działo za sto lat, to jednak trzeba cały czas intensywnie pracować nad tą przyszłością. Nad tworzeniem pozytywnych warunków dla przemian, które stale zachodzą.  Informował że na etapie wstępnym są już prowadzone rozmowy dotyczące dalszych losów terenu po kopalni i koksowni, co pozwala na pozytywne myślenie o nich.

Uczestnicy postanowili  co kilka tygodni przeprowadzać spotkania robocze, w mniejszym składzie, oceniające postęp przeprowadzanych działań.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry