💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21
WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08
🟢"SZYB" ZAŚWIECIŁ🟢 Zielone światło otrzymał napis 🅂🅉🅈🄱! To neon pochodzący z dawnej kopalni Wieczorek, który SRK przekazała fundacji Silesia neon. Po renowacji znów zaświecił, tym razem w Bytomiu i ozdobił Bolko Loft słynnego architekta. ⚒️Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne, dlatego takie projekty cieszą najbardziej! 💪🏻 ℹ️❇️Ta czasowa instalacja z jednej strony ma przypominać o przemysłowym dziedzictwie i charakterze regionu, a z drugiej skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? 👉🏻W styczniu tego roku napis został zdemontowany z budynku dawnego zakładu, a za sprawą nowego właściciela, Fundacji Silesia NEON, odzyskał dawny blask. Teraz został zainstalowany, jednak nie w Katowicach, a na ścianie Bolko Loft w Miasto Bytom - mieszkania słynnego bytomskiego architekta Przemo Łukasika (założyciela pracowni Medusa Group), zaadaptowanego w dawnej lampowni Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu. 2025-05-05 10:00:03
„Makoszowy” - dawna kopalnia i koksownia. Jak najlepiej wykorzystać ich walory | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Zgodnie z zapisami podpisanej w ubiegłym roku umowy zespół powołany przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA i JSW Koks SA - jako właścicieli terenów po kopalni i koksowni „Makoszowy”, a także gminę Zabrze i Katowicką Specjalna Strefę Ekonomiczna SA przygotował „Koncepcję Zagospodarowania KWK „Makoszowy” i Koksowni „Makoszowy” w Zabrzu”. Powstał jednolity dokument, zakładający wspólne działania dla znalezienia pomysłu, a wraz z nim inwestorów dla terenu, obejmującego ponad 68 ha.
Sporządzono inwentaryzację działek, obiektów znajdujących się tam, dołączono plany likwidacji i zachowania poszczególnych budynków. Założeniem podstawowym, określonym jeszcze podczas ubiegłorocznych spotkań, jest niedzielenie terenu na małe części, lecz - najlepiej - zbycie go jako całości. Pozwoli to najlepiej wykorzystać jego walory związane tak z położeniem, jak też bardzo dobrym skomunikowaniem kolejowym i drogowym.
10 sierpnia 2020 koncepcja ta została przyjęta i potwierdzona podpisami stron podczas spotkania w siedzibie UM w Zabrzu. Zgodzono się na możliwość utworzenia spółki celowej (lub innej formy prawnej), jeśli byłoby to przydatne dla zrealizowania założeń. Ustalono też, iż nakreślony podział geodezyjny stanowi jedynie propozycję wstępną, która - zależnie od potrzeb - może być zmieniona zgodnie z potrzebami, czy też oczekiwaniami potencjalnego przyszłego inwestora, lub inwestorów.
- Koncepcja to na razie tylko papier, na podstawie którego, angażując się w pełni, zdołamy przetworzyć jej zapisy w realny harmonogram kolejnych działań - podkreślał koordynujący pracę zespołu prof. dr hab. inż. Marian Turek .
Zdaniem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, mimo wszelkich trudności istnieją olbrzymie szanse na sukces tego przedsięwzięcia. Przytaczała przykłady już zrealizowanych, bądź realizowanych projektów w kierowanym przez nią mieście - efekty skutecznej współpracy z KSSE.
Na tę samą kwestię zwracał uwagę prezes Zarządu KSSE, Janusz Michałek, podkreślając jak bardzo potrzebna i skuteczna okazuje się współpraca z samorządami. - Życzmy sobie sukcesów, choć na pewno dojście do nich nie będzie łatwe - proponowała p.o. prezesa Zarządu JSW Koks Iwona Gajdzik-Szot .
Zgadzając się w pełni z tym optymistycznym podejściem prezes Zarządu SRK SA, Janusz Gałkowski przypomniał, że wprawdzie nikt jeszcze w historii nie zdołał przewidzieć trafnie co będzie się działo za sto lat, to jednak trzeba cały czas intensywnie pracować nad tą przyszłością. Nad tworzeniem pozytywnych warunków dla przemian, które stale zachodzą. Informował że na etapie wstępnym są już prowadzone rozmowy dotyczące dalszych losów terenu po kopalni i koksowni, co pozwala na pozytywne myślenie o nich.
Uczestnicy postanowili co kilka tygodni przeprowadzać spotkania robocze, w mniejszym składzie, oceniające postęp przeprowadzanych działań.