U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

KOLEJNY KROK SRK W KIERUNKU PRZEMIAN❗️ 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowy podmiot w procesie transformacji, współuczestniczy przy tworzeniu Białej Księgi Transformacji, opracowywanej przez Bank Światowy World Bank. To „instrukcja obsługi”📒dla sprawnych działań w kierunku przemian regionów węglowych⚒️ ➡️Spotkanie odbyło się w siedzibie Ministerstwo Przemysłu, w ramach Misji Banku Światowego. Celem było przeprowadzenie dyskusji i uzyskanie wkładu od kluczowych interesariuszy procesów transformacji na potrzeby Białej Księgi Transformacji. 🟢O dotychczasowych sukcesach transformacji regionu z udziałem SRK, bieżącej działalności spółki, ale także barierach prawnych i oczekiwaniach w tym procesie opowiadał prezes SRK Jarosław Wieszołek. 📖 Białą Księgę Transformacji przygotowuje powołany 26 lutego zespół przy Ministerstwie Przemysłu, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu, Banku Światowego oraz środowiska naukowego. Wstępnie wnioski mają zostać zaprezentowane podczas XVII European Economic Congress (Europejskiego Kongresu Gospodarczego) w Katowice - oficjalny profil miasta, podczas Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”, związanej z polską prezydencją w Radzie UE (Council of the European Union). 2025-03-27 13:23:08

KOLEJNA FAZA GASZENIA HAŁDY ZA NAMI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/KOLEJNA FAZA GASZENIA HAŁDY ZA NAMI

KOLEJNA FAZA GASZENIA HAŁDY ZA NAMI

20 Lutego 2025

Naprawianie zwałowiska pokopalnianych odpadów Wrzosy I w Pszowie trwa. Zakończono kolejny etap prac zabezpieczających. Ułożona została gliniana okrywa powstrzymująca ogień. Wyhamowano też zapał motocyklistów, którzy z płonącej hałdy urządzili sobie tor.

 

Działania trwały od połowy listopada. W kolejnych newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, położono warstwę izolacyjną na powierzchni blisko 3700 m kw. Powstrzymuje ona wydobywanie się gazów pożarowych. Zmniejszono też nachylenie skarpy narażonej na podmuchy wiatru.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco monitoruje sytuację na hałdzie. Wykonywane są też pomiary stężeń gazów. Pozostajemy przy tym w stałym kontakcie z władzami Pszowa, pobliskich Rydułtów oraz starostwa powiatowego.

- Naprawiamy błędy po Kompanii Węglowej, od której otrzymaliśmy hałdę Wrzosy w Pszowie. Kończymy postępowanie na opracowanie dokumentacji i chcemy w tym roku rozpisać postępowanie przetargowe na ostateczną rekultywację tej hałdy. Mieszkańcy Pszowa i pobliskich Rydułtów żyją w sąsiedztwie dwóch hałd, a nie jest to sąsiedztwo łatwe - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Prowadzone przez SRK działania poprawiają sytuację, ale jedynym sposobem na całkowite ugaszenie hałdy Wrzosy I jest jej kompleksowa rekultywacja. SRK zamierza uzyskać na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W związku z intensywnymi zjawiskami pożarowymi na hałdzie SRK wykonała roboty zabezpieczające jesienią 2023 roku oraz wiosną 2024 roku.

                    KOLEJNA FAZA GASZENIA ZA NAMI | Fot. SRK S.A./S.Ciepły     KOLEJNA FAZA GASZENIA ZA NAMI | Fot. SRK S.A./S.Ciepły

MOTOCYKLE STOP!

Zatrzymaliśmy nie tylko pożar. Wspólne patrole SRK z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wyhamowały zapędy motocrossowców, którzy notorycznie łamali zakaz wstępu na zwałowisko. Robiąc z hałdy tor przeszkód niszczyli powierzchnię zwałowiska, uszkadzając ją i wzmagając pożar. Wyrządzali tym szkody spółce, ale przede wszystkim pobliskim mieszkańcom, którzy musieli się zmagać z dymem i nieprzyjemnym zapachem.

Przy wjazdach na hałdę SRK postawiła tablice informacyjne oraz pełnoprawne znaki drogowe: Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, a także motocykli.

- Przebywanie na hałdzie grozi surowym mandatem. Taryfy ulgowej nie ma, bo to zachowania niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Jest to teren objęty zakazem wstępu. Apelujemy do wszystkich, by nie wchodzić i nie wjeżdżać na hałdę. Wszystkie osoby, które dostrzegają na niej „nieproszonych gości” prosimy o zawiadomienie odpowiednich służb - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.

TONY KŁOPOTÓW

Zwałowisko odpadów pogórniczych Wrzosy I obejmuje ponad 20 ha. Zalega na nim blisko 6 mln ton kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 roku trafiła ona wraz z przejmowanym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgromadzone na terenie zwałowiska odpady powydobywcze charakteryzują się znaczną zawartością części palnych, biorących udział w procesie samonagrzewania się i samozapalania, co w konsekwencji doprowadziło do powstawania stref wysokiej aktywności termicznej.

WCZEŚNIEJSZE MATERIAŁY DOTYCZĄCE DZIAŁAŃ SRK NA HAŁDZIE WRZOSY I W PSZOWIE:

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry