⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12
KIERUNEK PRZEMIAN SRK NA ANTENIE TVP3 | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
- W roku 2025 chcemy zagospodarować w drodze darowizn i sprzedaży 600 ha o wartości blisko pół miliarda złotych - powiedział prezes SRK Jarosław Wieszołek w programie "Protokół rozbieżności" na antenie TVP3 Katowice. - Nowe otwarcie spółki, to decyzja o tym, żeby te cenne aktywa udostępnić przedsiębiorcom i samorządom - dodał.
*Materiał tekstowy: Dziennik Zachodni (D. Wygas) || Rozmowa dostępna na stronie TVP3 Katowice
Pierwszym tematem rozmowy było nowe logo SRK. Prezes Wieszołek wyjaśnił, że odzwierciedla ono nową wizję Spółki: Nasze logo jest nowoczesne, są tam barwy górnicze, kolor. Nowe logo jest oparte na sygnecie, które pokazuje jaka jest historia nieruchomości do nas trafiają”.
W tym roku SRK obchodzi 25-lecie działalności. Prezes Wieszołek przypomniał, że Spółka zajmuje się „zabezpieczeniem sąsiednich zakładów górniczych, czyli odwadnianiem, a także restrukturyzacją majątkową”. Marcin Zasada podkreślił, że Jarosław Wieszołek objął stanowisko prezesa dopiero 2 kwietnia 2024 roku, co oznacza, że nie jest odpowiedzialny za wcześniejsze działania SRK. Prezes skomentował to słowami:
„Okres przed moimi rządami był, w mojej ocenie, zachowawczy. Moja działalność ma polegać na udostępnieniu zasobów, które mamy, przedsiębiorcom i samorządom. Chcemy zagospodarować blisko 600 hektarów o wartości pół miliarda złotych”.
źródło: Protokół rozbieżności TVP3 Katowice (15.01.2025)
Marcin Zasada nawiązał do krytycznych głosów, które określały SRK jako „hamulcowego” w procesie zagospodarowywania terenów pokopalnianych, a nawet „króla nieruchomości na Śląsku”. Prezes Wieszołek stanowczo odrzucił te zarzuty, przedstawiając konkretne plany i działania:
„Mamy 3000 hektarów, a połowa jest gotowa na inwestycje, budowę nieruchomości. ¼ nieruchomości, które są w naszych zasobach, są w trakcie rekultywacji. Działamy, aby te nieruchomości mogły trafić do obrotu, aby były dźwignią do rozwoju regionu”.
Prezes poinformował o planowanym przekazaniu 150 hektarów z 600 do samorządów, podając konkretne przykłady:
„To są wnioski m.in. miasta Sosnowiec - drugi etap Kazimierza Juliusza. Na realizację projektu ‘Kazimierz Odnowa’ przekazaliśmy miastu teren, podpisaliśmy list intencyjny i na tej podstawie chcemy przekazać 40 ha. W Bytomiu 12 hektarów na budowę akceleratora w kopalni Centrum i będzie teraz centrum przedsiębiorczości”.
Wieszołek odniósł się również do zarzutów o utrudnianie dostępu do terenów SRK samorządom:
„Wydaje mi się, że to wynikało z braku zrozumienia naszych poprzedników. Wystarczyło spełnić wymagania, aby być gminą górniczą, po drugie realizować cel publiczny bądź przeznaczyć tę nieruchomość na cel pobudzenia gospodarczego”.
Jako dowód zmiany podejścia podał przykłady współpracy w Katowicach (hub gamingowo-technologiczny z 200 mln euro dofinansowania unijnego) i Bytomiu (projekt o wartości 20 mln euro).
Redaktor Zasada zapytał o możliwość współpracy z inwestorami prywatnymi. Prezes odpowiedział twierdząco: „Jak popatrzymy na Rudę Śląską jako SRK, mamy 360 ha. A jesteśmy z samorządem umówieni na wspólne postępowanie przetargowe na terenach po kopalni Polska-Wirek. A więc można współpracować, takich przykładów jest bardzo dużo. Podpisaliśmy porozumienie z Węglokoksem-Kraj, aby w Piekarach przeprowadzić postępowanie przetargowe, aby zrealizować to, co dogadaliśmy”.
Odnosząc się do obaw Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczących pomocy publicznej, Wieszołek stwierdził:
„Nie podzielam tych obaw, regulacje dotyczące pomocy publicznej obowiązują od wielu lat. Samorząd w myśl przepisów unijnych jest przedsiębiorcą, na samorządzie te obowiązki ciążą. Dzisiaj realizujemy to, co jest w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, a przed nami nowelizacja.”
SRK aktywnie uczestniczy również w projektach o znaczeniu regionalnym, takich jak Muzeum Śląskie, gdzie Spółka odpowiada za wypompowanie 101 milionów metrów sześciennych wody, która może być wykorzystana m.in. do ogrzewania muzeum.
Źródło: Dziennik Zachodni; D. Wygas; Spółka Restrukturyzacji Kopalń zmienia strategię: koniec z rolą "hamulcowego". "Mamy do przekazania 600 ha o wartości pół miliarda złotych"; https://dziennikzachodni.pl/spolka-restrukturyzacji-kopaln-zmienia-strategie-koniec-z-rola-hamulcowego-mamy-do-przekazania-600-ha-o-wartosci-pol-miliarda-zlotych/ar/c1p2-27173857; [dostęp: 17.01.2025 r.].