U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🟢"SZYB" ZAŚWIECIŁ🟢 Zielone światło otrzymał napis 🅂🅉🅈🄱! To neon pochodzący z dawnej kopalni Wieczorek, który SRK przekazała fundacji Silesia neon. Po renowacji znów zaświecił, tym razem w Bytomiu i ozdobił Bolko Loft słynnego architekta. ⚒️Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne, dlatego takie projekty cieszą najbardziej! 💪🏻 ℹ️❇️Ta czasowa instalacja z jednej strony ma przypominać o przemysłowym dziedzictwie i charakterze regionu, a z drugiej skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? 👉🏻W styczniu tego roku napis został zdemontowany z budynku dawnego zakładu, a za sprawą nowego właściciela, Fundacji Silesia NEON, odzyskał dawny blask. Teraz został zainstalowany, jednak nie w Katowicach, a na ścianie Bolko Loft w Miasto Bytom - mieszkania słynnego bytomskiego architekta Przemo Łukasika (założyciela pracowni Medusa Group), zaadaptowanego w dawnej lampowni Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu. 2025-05-05 10:00:03

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🇵🇱🇵🇱🇵🇱2 maja Dzień Flagi RP 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Biało-czerwoną możecie dostrzec na naszych wieżach szybowych. 📸Rozpoznajecie, które to miejsca? Napiszcie w komentarzu lub zróbcie własne zdjęcie i wklejcie pod postem – wspólnie uczcijmy dzień NASZEJ flagi! #dzieńflagi #świętoflagi #BiałoCzerwona 2025-05-02 11:16:02

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

💥SRK: PÓŁ MILIARDA DLA ROZWOJU!📈 🔊Ogromna wartość dla transformacji regionu‼️ W grze 500 ha o łącznej wartości blisko 0,5 mld zł, które w tym roku przeznacza na sprzedaż Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 👉🏻To szansa na inwestycje, które znacząco pobudzą rozwój regionu. ➡️Już wkrótce na rynek trafią przede wszystkim duże tereny z ogromną wartością inwestycyjną między innymi w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha). 💬 - 𝘑𝘦𝘴𝘵𝘦𝘴́𝘮𝘺 𝘻́𝘳𝘰́𝘥ł𝘦𝘮 𝘵𝘦𝘳𝘦𝘯𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘥 𝘯𝘰𝘸𝘦 𝘪𝘯𝘸𝘦𝘴𝘵𝘺𝘤𝘫𝘦. 𝘕𝘪𝘦 𝘮𝘰́𝘸𝘪𝘮𝘺, 𝘵𝘺𝘭𝘬𝘰 𝘳𝘰𝘣𝘪𝘮𝘺. 𝘙𝘦𝘢𝘭𝘪𝘻𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘬𝘰𝘯𝘬𝘳𝘦𝘵𝘯𝘦 𝘥𝘻𝘪𝘢ł𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘸 𝘬𝘪𝘦𝘳𝘶𝘯𝘬𝘶 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘪𝘢𝘯. 𝘚𝘬𝘶𝘵𝘦𝘤𝘻𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘫𝘦̨𝘭𝘪𝘴́𝘮𝘺 𝘳𝘰𝘭𝘦̨ 𝘢𝘯𝘪𝘮𝘢𝘵𝘰𝘳𝘢 𝘥𝘰𝘣𝘳𝘦𝘫 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘪. 𝘕𝘢𝘴𝘻𝘺𝘮 𝘢𝘵𝘶𝘵𝘦𝘮 𝘫𝘦𝘴𝘵 25-𝘭𝘦𝘵𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘰𝘴́𝘸𝘪𝘢𝘥𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦𝘨𝘰 𝘯𝘪𝘦 𝘮𝘢𝘫𝘢̨ 𝘪𝘯𝘯𝘪 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘴𝘪𝘦̨𝘣𝘪𝘰𝘳𝘤𝘺 𝘨𝘰́𝘳𝘯𝘪𝘤𝘻𝘺. 𝘗𝘳𝘢𝘤𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘵𝘦𝘻̇ 𝘯𝘢𝘥 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘢̨ 𝘥𝘶𝘻̇𝘺𝘤𝘩 𝘰𝘣𝘴𝘻𝘢𝘳𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘺𝘴ł𝘰𝘸𝘺𝘤𝘩 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘻 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢𝘻̇ 𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢̨, 𝘤𝘰 𝘶𝘮𝘰𝘻̇𝘭𝘪𝘸𝘪 𝘳𝘰𝘻𝘸𝘰́𝘫 𝘨𝘰𝘴𝘱𝘰𝘥𝘢𝘳𝘤𝘻𝘺 𝘮𝘪𝘢𝘴𝘵 𝘪 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘰𝘯𝘶, 𝘸𝘺𝘨𝘦𝘯𝘦𝘳𝘶𝘫𝘦 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘢 𝘱𝘳𝘢𝘤𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘸𝘳𝘰́𝘤𝘪 𝘯𝘪𝘦𝘶𝘻̇𝘺𝘵𝘬𝘪 𝘥𝘰 𝘻̇𝘺𝘤𝘪𝘢 - 𝘵ł𝘶𝘮𝘢𝘤𝘻𝘺 𝙅𝙖𝙧𝙤𝙨ł𝙖𝙬 𝙒𝙞𝙚𝙨𝙯𝙤ł𝙚𝙠, 𝙥𝙧𝙚𝙯𝙚𝙨 𝙎𝙍𝙆. #transformacja #SprawiedliwaTransformacja #srk #kierunekprzemian 2025-04-30 15:57:46

KIERUNEK PRZEMIAN SRK NA ANTENIE TVP3 | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/KIERUNEK PRZEMIAN SRK NA ANTENIE TVP3

KIERUNEK PRZEMIAN SRK NA ANTENIE TVP3

17 Stycznia 2025

- W roku 2025 chcemy zagospodarować w drodze darowizn i sprzedaży 600 ha o wartości blisko pół miliarda złotych -  powiedział prezes SRK Jarosław Wieszołek w programie "Protokół rozbieżności" na antenie TVP3 Katowice. - Nowe otwarcie spółki, to decyzja o tym, żeby te cenne aktywa udostępnić przedsiębiorcom i samorządom - dodał.

 *Materiał tekstowy: Dziennik Zachodni (D. Wygas) || Rozmowa dostępna na stronie TVP3 Katowice

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zmienia strategię: koniec z rolą "hamulcowego". "Mamy do przekazania 600 ha o wartości pół miliarda złotych"

Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przechodzi transformację. Z nowym prezesem, Jarosławem Wieszołkiem, Spółka odchodzi od dotychczasowej, jak sam prezes określił, „zachowawczej” polityki i otwiera się na współpracę z samorządami i przedsiębiorcami. O nowej strategii, planach na przyszłość i zmianach wizerunkowych z prezesem Wieszołkiem rozmawiał redaktor Marcin Zasada w programie „Protokół Rozbieżności” na antenie TVP Katowice.
Nowe logo - symbol zmian

Pierwszym tematem rozmowy było nowe logo SRK. Prezes Wieszołek wyjaśnił, że odzwierciedla ono nową wizję Spółki: Nasze logo jest nowoczesne, są tam barwy górnicze, kolor. Nowe logo jest oparte na sygnecie, które pokazuje jaka jest historia nieruchomości do nas trafiają”.

25 lat działalności i nowy rozdział pod nowym kierownictwem

W tym roku SRK obchodzi 25-lecie działalności. Prezes Wieszołek przypomniał, że Spółka zajmuje się „zabezpieczeniem sąsiednich zakładów górniczych, czyli odwadnianiem, a także restrukturyzacją majątkową”. Marcin Zasada podkreślił, że Jarosław Wieszołek objął stanowisko prezesa dopiero 2 kwietnia 2024 roku, co oznacza, że nie jest odpowiedzialny za wcześniejsze działania SRK. Prezes skomentował to słowami:

„Okres przed moimi rządami był, w mojej ocenie, zachowawczy. Moja działalność ma polegać na udostępnieniu zasobów, które mamy, przedsiębiorcom i samorządom. Chcemy zagospodarować blisko 600 hektarów o wartości pół miliarda złotych”.

KIERUNEK PRZEMIAN SRK NA ANTENIE TVP3 | Źródło: Protokół rozbieżności TVP3 Katowice (15.01.2025)KIERUNEK PRZEMIAN SRK NA ANTENIE TVP3 | Źródło: Protokół rozbieżności TVP3 Katowice (15.01.2025)
źródło: Protokół rozbieżności TVP3 Katowice (15.01.2025)

Od „hamulcowego” do partnera - konkretne działania

Marcin Zasada nawiązał do krytycznych głosów, które określały SRK jako „hamulcowego” w procesie zagospodarowywania terenów pokopalnianych, a nawet „króla nieruchomości na Śląsku”. Prezes Wieszołek stanowczo odrzucił te zarzuty, przedstawiając konkretne plany i działania:

„Mamy 3000 hektarów, a połowa jest gotowa na inwestycje, budowę nieruchomości. ¼ nieruchomości, które są w naszych zasobach, są w trakcie rekultywacji. Działamy, aby te nieruchomości mogły trafić do obrotu, aby były dźwignią do rozwoju regionu”.

Prezes poinformował o planowanym przekazaniu 150 hektarów z 600 do samorządów, podając konkretne przykłady:

„To są wnioski m.in. miasta Sosnowiec - drugi etap Kazimierza Juliusza. Na realizację projektu ‘Kazimierz Odnowa’ przekazaliśmy miastu teren, podpisaliśmy list intencyjny i na tej podstawie chcemy przekazać 40 ha. W Bytomiu 12 hektarów na budowę akceleratora w kopalni Centrum i będzie teraz centrum przedsiębiorczości”.

Wieszołek odniósł się również do zarzutów o utrudnianie dostępu do terenów SRK samorządom:

„Wydaje mi się, że to wynikało z braku zrozumienia naszych poprzedników. Wystarczyło spełnić wymagania, aby być gminą górniczą, po drugie realizować cel publiczny bądź przeznaczyć tę nieruchomość na cel pobudzenia gospodarczego”.

Jako dowód zmiany podejścia podał przykłady współpracy w Katowicach (hub gamingowo-technologiczny z 200 mln euro dofinansowania unijnego) i Bytomiu (projekt o wartości 20 mln euro).

Współpraca z inwestorami i kwestie pomocy publicznej

Redaktor Zasada zapytał o możliwość współpracy z inwestorami prywatnymi. Prezes odpowiedział twierdząco: „Jak popatrzymy na Rudę Śląską jako SRK, mamy 360 ha. A jesteśmy z samorządem umówieni na wspólne postępowanie przetargowe na terenach po kopalni Polska-Wirek. A więc można współpracować, takich przykładów jest bardzo dużo. Podpisaliśmy porozumienie z Węglokoksem-Kraj, aby w Piekarach przeprowadzić postępowanie przetargowe, aby zrealizować to, co dogadaliśmy”.

Odnosząc się do obaw Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczących pomocy publicznej, Wieszołek stwierdził:

„Nie podzielam tych obaw, regulacje dotyczące pomocy publicznej obowiązują od wielu lat. Samorząd w myśl przepisów unijnych jest przedsiębiorcą, na samorządzie te obowiązki ciążą. Dzisiaj realizujemy to, co jest w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, a przed nami nowelizacja.”

Zaangażowanie w projekty regionalne - Muzeum Śląskie

SRK aktywnie uczestniczy również w projektach o znaczeniu regionalnym, takich jak Muzeum Śląskie, gdzie Spółka odpowiada za wypompowanie 101 milionów metrów sześciennych wody, która może być wykorzystana m.in. do ogrzewania muzeum.

Źródło: Dziennik Zachodni; D. Wygas; Spółka Restrukturyzacji Kopalń zmienia strategię: koniec z rolą "hamulcowego". "Mamy do przekazania 600 ha o wartości pół miliarda złotych"https://dziennikzachodni.pl/spolka-restrukturyzacji-kopaln-zmienia-strategie-koniec-z-rola-hamulcowego-mamy-do-przekazania-600-ha-o-wartosci-pol-miliarda-zlotych/ar/c1p2-27173857; [dostęp: 17.01.2025 r.].

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry