U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️KOPALNIE ŹRÓDŁEM CIEPŁA🔅 👉🏻Kolejny krok w kierunku regionalnej transformacji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. i Dalkia Polska Energia S.A. - wiodący dostawca usług energetycznych w naszej aglomeracji - zadeklarowały wolę współpracy w zakresie energetycznego wykorzystania wód dołowych. 📃List intencyjny w tej sprawie ✍🏼podpisali Prezes SRK Jarosław Wieszołek i Wiceprezes SRK Mariusz Jończyk oraz prezes Dalkia Polska Energia Konrad Borowski. Porozumienie dotyczy instalacji pomp ciepła wykorzystujących energię cieplną dołowych 💦wód kopalnianych. To pozwoliłoby na pozyskanie alternatywnego źródła ciepła dla Katowice - oficjalny profil miasta, Sosnowiec łączy i RUDA Śląska. 🔏Szczegóły projektu zostały objęte klauzulą poufności. 2024-10-23 15:42:14

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🏢🏡TU MOGĄ POWSTAĆ MIESZKANIA, CZYLI MOC ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK ⏫ Spółka Restrukturyzacji Kopalń zdynamizowała swoje działanie i uwalnia pozostający w jej gestii pokopalniany majątek. Część nieruchomości może być wykorzystana pod budownictwo mieszkaniowe. To istotne kreowanie transformacyjnych przemian oraz lepszej przyszłości i rozwoju regionu. ❝𝐙𝐧𝐚𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐬𝐩𝐢𝐞𝐬𝐳𝐲𝐥𝐢ś𝐦𝐲 𝐮𝐰𝐚𝐥𝐧𝐢𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞𝐫𝐮𝐜𝐡𝐨𝐦𝐨ś𝐜𝐢 𝐩𝐨𝐤𝐨𝐩𝐚𝐥𝐧𝐢𝐚𝐧𝐲𝐜𝐡. 𝐂𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢 𝐧𝐚𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐞 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐦 𝐨 𝐭𝐨, 𝐛𝐲 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐦𝐚𝐠𝐚ć 𝐫𝐨𝐳𝐰ó𝐣 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐮 𝐢 𝐝𝐲𝐧𝐚𝐦𝐢𝐳𝐨𝐰𝐚ć 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐬𝐲 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞. 𝐓𝐨 𝐬𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐚 𝐮𝐫𝐮𝐜𝐡𝐚𝐦𝐢𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐜𝐣𝐢, 𝐭𝐰𝐨𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐧𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐦𝐢𝐞𝐣𝐬𝐜 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐲, 𝐚 𝐭𝐚𝐤ż𝐞 𝐛𝐮𝐝𝐨𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐮 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞𝐦𝐮❞ – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 🔳 Dysponujemy licznymi nieruchomościami na terenie całej GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, pozwalającymi na realizację funkcji mieszkaniowych. Wynika to z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, a także stanu zagospodarowania, bądź sąsiedztwa tych działek. 🔝Na sprzedaż czeka kolejnych prawie 100 nieruchomości o łącznej pow. 33 ha. Najwięcej w Miasto Zabrze, RUDA Śląska i Miasto Bytom. 👉🏻 Od stycznia do sierpnia tego roku SRK sprzedała 8 nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową o wartości ponad 14 mln zł. 📢Stale zabiegamy o zwiększanie atrakcyjności terenów przeznaczonych dla przyszłych inwestorów. Tak dzieje się np. w Miasto Piekary Śląskie przy ul. Gen. Jerzego Ziętka, gdzie dla terenu po byłej KWK Piekary uchwalono nowy plan miejscowy przewidujący jego funkcję mieszkaniową. Spółka dysponuje tam kilkoma działkami o pow. 4,9 ha. Chcemy je sprzedawać wraz z innym podmiotem branży górniczej, oferując teren o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów. 🟢Aktualne postępowania przetargowe, terminy oraz ceny wywoławcze w linku w komentarzu pod postem. 2024-10-18 09:15:31

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️45 LAT PO KATASTROFIE W KOPALNI DYMITROW 10 października 1979 roku w dawnej kopalni Dymitrow (Centrum) w Bytomiu życie straciło 34 górników. To była najtragiczniejsza katastrofa spowodowana wybuchem pyłu węglowego w polskim górnictwie. Dziś uczczono ich pamięć. 🕯️Znicze i wieńce złożono przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy, odsłoniętą w barbórkę 4 grudnia 1980 roku z inicjatywy załogi kopalni. Wyryte zostały na niej imiona i nazwiska wszystkich 34 ofiar tej katastrofy, którym uczestnicy obchodów oddali hołd. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. członkowie zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wiceprezydent Miasto Bytom Michał Bieda, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, poczty sztandarowe, przedstawiciele strony społecznej i pracownicy SRK. 📷Pełną relację fotograficzną wraz z historią zakładu znajdziecie na stronie internetowej. Link w komentarzu⤵️ 2024-10-10 09:59:37

CO PO GÓRNICTWIE? DEBATA W SENACIE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/CO PO GÓRNICTWIE? DEBATA W SENACIE

CO PO GÓRNICTWIE? DEBATA W SENACIE

9 Lipca 2024

Możliwości magazynowania energii cieplnej i elektrycznej poprzez zmianę przeznaczenia niedokończonych inwestycji i likwidowanych szybów oraz infrastruktury pogórniczej - o tych problemach dyskutowano podczas posiedzenia Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży górniczej i ciepłowniczej, instytucji zaangażowanych w rozwój przemysłu oraz finansujących projekty dotyczące transformacji energetycznej. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. reprezentowali Mariusz Jończyk - Wiceprezes Zarządu ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń oraz Andrzej Płonka - Wiceprezes Zarządu ds. Likwidacji Kopalń i Gospodarki Majątkiem.

- Rozmawiamy na temat innowacyjnych rozwiązań, które w dobie transformacji mogą naszej gospodarce przynieść zupełnie nowe rozstrzygnięcia - poinformowała Joanna Sekuła, przewodnicząca senackiego zespołu.

Jej zdaniem, powiązanie rozwoju branży górniczej z wdrażaniem nowych technologii przyniesie ogromne korzyści pomimo zaprzestania wydobycia, a infrastruktura górnicza może zostać dobrze wykorzystana do realizacji celów energetycznych w innych obszarach. Podczas debaty omówiono możliwości techniczne, potrzeby i źródła finansowania, a także kwestię barier prawnych.

- Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest zobligowana do tego, żeby m.in. przywracać tereny pogórnicze gospodarce i lokalnym społecznościowym. Takie zakresy, o których była dzisiaj mowa także wpisują się w bieżącą działalność spółki. Częściowo spółka pewne działania już podejmowała i podejmuje w tej chwili. Między innymi w zakresie wykorzystania podstawowego zasobu - wody. Współpracujemy i podejmujemy dialog z gminami co do wykorzystania wody do celów spożywczych, jak i do procesów technologicznych. Jest to możliwe także dlatego, że woda, którą spółka pompuje w toku odwadniania kopalń jest w dużej mierze wodą słodką - powiedział Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń.

Jak dodał spółka dysponuje 28 szybami, które obecnie są wykorzystywane głównie do celów odwadniania i zabezpieczania czynnych kopalń. W toku zmian, które będą następowały w zakresie wydobycia, zmieniać się będą również modele funkcjonowania pompowni.

- Ta ewaluacja w zakresie przekształcania, zmian modelu odpompowywania wody będzie związana z uwalnianiem pewnych zasobów, do wykorzystania między innymi na cele regulacji w zakresie energii elektrycznej i możliwości wykorzystania na takie cele, o których była dzisiaj mowa, czyli magazyny energii - dodał Jończyk.

Zmieniające się struktury zakładów górniczych będą miały wpływ na głębokość szybów, z uwagi na naturalne procesy podnoszenia się zwierciadła wody. To z kolei może tworzyć pewne ograniczenia w procesach zagospodarowania ich na potrzeby magazynów energii. SRK będzie prowadziła rozmowy w tej sprawie.

- Będziemy określać które szyby ewentualnie będą mogły być wykorzystane, w jakim okresie i to będziemy deklarować. Oczywiście bardzo ważna będzie współpraca też z urzędami górniczymi - te szyby podlegają przepisom prawa geologiczno-górniczego - i z budowlańcami, bo będą musiały być podjęte decyzje ekspertów odnośnie wytrzymałości wież szybowych i całych tych urządzeń. To są bardzo duże ciężary. (…) Jesteśmy otwarci na współpracę, będziemy współpracować, określać, aby wszystko co możliwe zostało wykorzystane do dalszych potrzeb dla społeczności śląskiej i nie tylko - powiedział Andrzej Płonka, wiceprezes SRK ds. ds. Likwidacji Kopalń i Gospodarki Majątkiem.

Na posiedzeniu zespołu spotkali się ci, którzy mają opracowane innowacyjne technologie, z tymi, którzy mają szanse je wdrożyć, czyli przedstawicielami: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, Kopalni Bobrek, Kopalni Soli Kłodawa, i przedstawicielami instytucji, które takie projekty mogą rozwijać i finansować: Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Ochrony Środowiska i Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Więcej informacji w komunikacie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry