💦🔥GASIMY PROBLEM SPRZED LAT Rekultywacja płonącej hałdy Wrzosy I w Pszów - profil miasta staje się faktem. Procedury są już na ostatniej prostej. Jeszcze w tym roku SRK ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją zwałowiska po Kompanii Węglowej. ✅Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest właśnie kompleksowa rekultywacja. 📑SRK złożyła w marcu 2024 roku wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W czerwcu 2024 roku wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 roku zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. 📋W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. 🚧Prace powinny ruszyć w 2026 roku. ⚠️Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? 👉🏻Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie przygotowaliśmy szczegółowy tekst o losach Hałdy Wrzosy❕ 2025-05-20 10:00:02
💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21
WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08
CO PO GÓRNICTWIE? DEBATA W SENACIE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Możliwości magazynowania energii cieplnej i elektrycznej poprzez zmianę przeznaczenia niedokończonych inwestycji i likwidowanych szybów oraz infrastruktury pogórniczej - o tych problemach dyskutowano podczas posiedzenia Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branży górniczej i ciepłowniczej, instytucji zaangażowanych w rozwój przemysłu oraz finansujących projekty dotyczące transformacji energetycznej. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. reprezentowali Mariusz Jończyk - Wiceprezes Zarządu ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń oraz Andrzej Płonka - Wiceprezes Zarządu ds. Likwidacji Kopalń i Gospodarki Majątkiem.
- Rozmawiamy na temat innowacyjnych rozwiązań, które w dobie transformacji mogą naszej gospodarce przynieść zupełnie nowe rozstrzygnięcia - poinformowała Joanna Sekuła, przewodnicząca senackiego zespołu.
Jej zdaniem, powiązanie rozwoju branży górniczej z wdrażaniem nowych technologii przyniesie ogromne korzyści pomimo zaprzestania wydobycia, a infrastruktura górnicza może zostać dobrze wykorzystana do realizacji celów energetycznych w innych obszarach. Podczas debaty omówiono możliwości techniczne, potrzeby i źródła finansowania, a także kwestię barier prawnych.
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest zobligowana do tego, żeby m.in. przywracać tereny pogórnicze gospodarce i lokalnym społecznościowym. Takie zakresy, o których była dzisiaj mowa także wpisują się w bieżącą działalność spółki. Częściowo spółka pewne działania już podejmowała i podejmuje w tej chwili. Między innymi w zakresie wykorzystania podstawowego zasobu - wody. Współpracujemy i podejmujemy dialog z gminami co do wykorzystania wody do celów spożywczych, jak i do procesów technologicznych. Jest to możliwe także dlatego, że woda, którą spółka pompuje w toku odwadniania kopalń jest w dużej mierze wodą słodką - powiedział Mariusz Jończyk, wiceprezes SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych i Odwadniania Kopalń.
Jak dodał spółka dysponuje 28 szybami, które obecnie są wykorzystywane głównie do celów odwadniania i zabezpieczania czynnych kopalń. W toku zmian, które będą następowały w zakresie wydobycia, zmieniać się będą również modele funkcjonowania pompowni.
- Ta ewaluacja w zakresie przekształcania, zmian modelu odpompowywania wody będzie związana z uwalnianiem pewnych zasobów, do wykorzystania między innymi na cele regulacji w zakresie energii elektrycznej i możliwości wykorzystania na takie cele, o których była dzisiaj mowa, czyli magazyny energii - dodał Jończyk.
Zmieniające się struktury zakładów górniczych będą miały wpływ na głębokość szybów, z uwagi na naturalne procesy podnoszenia się zwierciadła wody. To z kolei może tworzyć pewne ograniczenia w procesach zagospodarowania ich na potrzeby magazynów energii. SRK będzie prowadziła rozmowy w tej sprawie.
- Będziemy określać które szyby ewentualnie będą mogły być wykorzystane, w jakim okresie i to będziemy deklarować. Oczywiście bardzo ważna będzie współpraca też z urzędami górniczymi - te szyby podlegają przepisom prawa geologiczno-górniczego - i z budowlańcami, bo będą musiały być podjęte decyzje ekspertów odnośnie wytrzymałości wież szybowych i całych tych urządzeń. To są bardzo duże ciężary. (…) Jesteśmy otwarci na współpracę, będziemy współpracować, określać, aby wszystko co możliwe zostało wykorzystane do dalszych potrzeb dla społeczności śląskiej i nie tylko - powiedział Andrzej Płonka, wiceprezes SRK ds. ds. Likwidacji Kopalń i Gospodarki Majątkiem.
Na posiedzeniu zespołu spotkali się ci, którzy mają opracowane innowacyjne technologie, z tymi, którzy mają szanse je wdrożyć, czyli przedstawicielami: Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Węglokoksu, Kopalni Bobrek, Kopalni Soli Kłodawa, i przedstawicielami instytucji, które takie projekty mogą rozwijać i finansować: Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Ochrony Środowiska i Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.
Więcej informacji w komunikacie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.