U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

ZABEZPIECZAMY GRUNTY W TRZEBINI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/ZABEZPIECZAMY GRUNTY W TRZEBINI

ZABEZPIECZAMY GRUNTY W TRZEBINI

4 Czerwca 2024

Rozpoczęto odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na osiedlu Trentowiec w Trzebini. To największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy.

 

 

Pracami uzdatniającymi objęty jest obszar 4,65 hektara. Projekt zakłada wykonanie około 220 odwiertów na głębokość od 20 do 80 metrów oraz zatłoczenie do nich około 60 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Pierwsze prace terenowe rozpoczęły się w styczniu bieżącego roku, kiedy wykonano 5 odwiertów kontrolnych. Rejon osiedla Trentowiec wskazał w zespół naukowców, który po wykonaniu badań geotechnicznych i analizie wyników w lutym 2023 roku, rekomendował uzdatnienie tego terenu. Za realizację prac odpowiedzialna jest firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, która zgodnie z umową ma zakończyć prace do maja 2025 roku.

CMENTARZ PARAFIALNY

Równolegle kończą się prace uzdatniające na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, obejmujące obszar 1,4 hektara. Do tej pory firma wykonała tam ponad 200 odwiertów do głębokości od 60 do 80 metrów (czyli do wyrobisk pokładów 208 i 209-210) oraz 9 - do głębokości 10 metrów. Łączna długość wszystkich odwiertów wynosi nieco ponad 8 km, do których zatłoczono w sumie ponad 17,5 tysiąca m3 mieszaniny stabilizującej grunt. Zabezpieczanie terenu cmentarza rozpoczęto w październiku 2023 roku i zgodnie z harmonogramem prace mają potrwać do sierpnia bieżącego roku.

REJON UL. 22 STYCZNIA, SOLSKIEGO I JANA PAWŁA II

Wraz z początkiem maja rozpoczął się drugi etap prac stabilizujących grunt w rejonie ulicy 22 Stycznia, Solskiego i Jana Pawła II w Trzebini. Obejmuje on wykonanie 9 odwiertów. Wcześniej, w ramach pierwszego etapu wykonano 8 otworów na głębokość od 20 do70 m. W sumie pracami zabezpieczającymi objęty jest obszar prawie 1,5 ha.

WYKONANE PRACE STABILIZUJĄCE

Od początku 2023 roku na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini na zlecenie SRK S.A zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni około 9 ha, czyli tyle co niemal 13 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Łączna długość wykonanych odwiertów to 3,5 kilometra. Zatłoczono tam około 10 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace objęły m.in.:

  • rejon w sąsiedztwie osiedla Gaj
  • rejon parkingu, placu zabaw i budynku wielorodzinnego przy ul. Grunwaldzkiej 97A
  • rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczej 2,3,4,5,8
  • rejon Szkoły Podstawowej nr 5 i boiska sportowego przy ul. Sobieskiego 25
  • rejon zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Jana Pawła II 7,14 i 16
  • rejon nasypu kolejowego torowiska do Elektrowni Siersza (na odcinku 1,6 km)

Wraz z końcem maja zakończyły się natomiast prace w rejonie ulic Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego. Na obszarze blisko 1,5 hektara wywiercono 9 otworów o łącznej długości prawie 250 m i zatłoczono prawie 1 tys. m3 zaczynu.

Ponadto, w ramach działań przeciwdziałających zapadliskom SRK zamontowała i uruchomiła pompy głębinowe, które pracują na okrągło i skutecznie wyhamowały proces podnoszenia się poziomu wód gruntowych, czyli jednej z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.

W PLANACH KOLEJNE LOKALIZACJE

Na terenie Trzebini Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. planuje wykonanie dalszych prac wzmacniających grunt na obszarze blisko 12 ha. To m.in.: rejon zabudowy jednorodzinnej przy ul. Młyńskiej, Dembowskiego, Braci Romockich, Zwycięstwa, 11 Listopada oraz rejon rurociągu paliwowego PERN przy osiedlu Trentowiec. Dodatkowo spółka planuje zawarcie umowy ramowej z wykonawcami na wykonanie łącznie 255 otworów i prac podsadzkowych w rejonie płytkiej eksploatacji górniczej na byłym obszarze górniczym „Siersza I” w Trzebini. Postępowanie przetargowe jest w toku.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry