🇪🇺Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy European Economic Congress, czyli największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu bierze udział w tym ważnym wydarzeniu❕ ✅Od 23 do 25 kwietnia Katowice - oficjalny profil miasta i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będą stolicą ważnych gospodarczo debat i platformą do wymiany doświadczeń. 📣Przypominamy też, że Prezes SRK wystąpi w roli eksperta. O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie trzeciego dnia kongresu prezes Jarosław Wieszołek w ramach panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA 👉🏻| Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | 🎥Transmisja online na stronie organizatora. Spotkajmy się na #EEC2025! Ministerstwo Przemysłu Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego Wojewoda Śląski GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2025-04-23 11:13:00
O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
ZABEZPIECZAMY GRUNTY W TRZEBINI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Rozpoczęto odwierty i zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt na osiedlu Trentowiec w Trzebini. To największe jak dotąd takie zadanie realizowane przez SRK na terenie gminy.
Pracami uzdatniającymi objęty jest obszar 4,65 hektara. Projekt zakłada wykonanie około 220 odwiertów na głębokość od 20 do 80 metrów oraz zatłoczenie do nich około 60 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Pierwsze prace terenowe rozpoczęły się w styczniu bieżącego roku, kiedy wykonano 5 odwiertów kontrolnych. Rejon osiedla Trentowiec wskazał w zespół naukowców, który po wykonaniu badań geotechnicznych i analizie wyników w lutym 2023 roku, rekomendował uzdatnienie tego terenu. Za realizację prac odpowiedzialna jest firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca, która zgodnie z umową ma zakończyć prace do maja 2025 roku.
CMENTARZ PARAFIALNY
Równolegle kończą się prace uzdatniające na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Trzebini, obejmujące obszar 1,4 hektara. Do tej pory firma wykonała tam ponad 200 odwiertów do głębokości od 60 do 80 metrów (czyli do wyrobisk pokładów 208 i 209-210) oraz 9 - do głębokości 10 metrów. Łączna długość wszystkich odwiertów wynosi nieco ponad 8 km, do których zatłoczono w sumie ponad 17,5 tysiąca m3 mieszaniny stabilizującej grunt. Zabezpieczanie terenu cmentarza rozpoczęto w październiku 2023 roku i zgodnie z harmonogramem prace mają potrwać do sierpnia bieżącego roku.
REJON UL. 22 STYCZNIA, SOLSKIEGO I JANA PAWŁA II
Wraz z początkiem maja rozpoczął się drugi etap prac stabilizujących grunt w rejonie ulicy 22 Stycznia, Solskiego i Jana Pawła II w Trzebini. Obejmuje on wykonanie 9 odwiertów. Wcześniej, w ramach pierwszego etapu wykonano 8 otworów na głębokość od 20 do70 m. W sumie pracami zabezpieczającymi objęty jest obszar prawie 1,5 ha.
WYKONANE PRACE STABILIZUJĄCE
Od początku 2023 roku na obszarze płytkiego kopalnictwa w Trzebini na zlecenie SRK S.A zabezpieczono przed zapadliskami teren o łącznej powierzchni około 9 ha, czyli tyle co niemal 13 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Łączna długość wykonanych odwiertów to 3,5 kilometra. Zatłoczono tam około 10 tys. m3 mieszaniny stabilizującej. Prace objęły m.in.:
Wraz z końcem maja zakończyły się natomiast prace w rejonie ulic Dyrekcyjnej, Górniczej i Solskiego. Na obszarze blisko 1,5 hektara wywiercono 9 otworów o łącznej długości prawie 250 m i zatłoczono prawie 1 tys. m3 zaczynu.
Ponadto, w ramach działań przeciwdziałających zapadliskom SRK zamontowała i uruchomiła pompy głębinowe, które pracują na okrągło i skutecznie wyhamowały proces podnoszenia się poziomu wód gruntowych, czyli jednej z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.
W PLANACH KOLEJNE LOKALIZACJE
Na terenie Trzebini Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. planuje wykonanie dalszych prac wzmacniających grunt na obszarze blisko 12 ha. To m.in.: rejon zabudowy jednorodzinnej przy ul. Młyńskiej, Dembowskiego, Braci Romockich, Zwycięstwa, 11 Listopada oraz rejon rurociągu paliwowego PERN przy osiedlu Trentowiec. Dodatkowo spółka planuje zawarcie umowy ramowej z wykonawcami na wykonanie łącznie 255 otworów i prac podsadzkowych w rejonie płytkiej eksploatacji górniczej na byłym obszarze górniczym „Siersza I” w Trzebini. Postępowanie przetargowe jest w toku.