💦🔥GASIMY PROBLEM SPRZED LAT Rekultywacja płonącej hałdy Wrzosy I w Pszów - profil miasta staje się faktem. Procedury są już na ostatniej prostej. Jeszcze w tym roku SRK ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją zwałowiska po Kompanii Węglowej. ✅Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest właśnie kompleksowa rekultywacja. 📑SRK złożyła w marcu 2024 roku wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W czerwcu 2024 roku wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 roku zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. 📋W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. 🚧Prace powinny ruszyć w 2026 roku. ⚠️Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? 👉🏻Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie przygotowaliśmy szczegółowy tekst o losach Hałdy Wrzosy❕ 2025-05-20 10:00:02
💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21
WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08
Aktualności | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
We wtorek 27 czerwca w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyło się posiedzenie Komisji Nauk Chemicznych przy Oddziale PAN, podczas którego Wiceprezes Zarządu SRK S.A. ds. Innowacji Technologicznych i Zamówień prof. Adam Smoliński wygłosił wykład pt. „Czyste technologie węglowe - wodór jako nowoczesny, przyjazny środowisku nośnik energii”.
Perspektywy rozwoju polskiej technologii magazynowania energii były tematem spotkania Wyjazdowego Posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce, które odbyło się w tyskiej firmie LaserTec S.A.
Główny Instytut Górnictwa przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jana III Sobieskiego 25 wraz z obiektami sportowymi, Prywatnej Szkoły Podstawowej EDISON przy ul. Grunwaldzkiej 101 oraz zabudowy jednorodzinnej przy ul. Jana III Sobieskiego nr 16-28 (Rejon I).
W pierwszym tegorocznym wydaniu kwartalnika "Przegląd Górniczy" ukazał się artykuł "ANALIZA KSZTAŁTOWANIA SIĘ KOSZTÓW PROCESÓW LIKWIDACJI KOPALŃ", autorstwa Prezesa Zarządu SRK S.A. dr. inż. Janusza Smoliło, Dyrektora Biura ds. Innowacji Technologicznych dr. inż. Andrzeja Chmieli i Kierownika Działu Innowacji Technologicznych Marty Gajdzik.
W związku z informacjami dotyczącymi Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edison w Trzebini, które pojawiają się w przestrzeni medialnej oraz wiadomością przekazaną przez dyrektor placówki Kingę Grzybowską informujemy, że pod budynkiem szkoły nie było prowadzonej płytkiej eksploatacji górniczej. Dodatkowo budynek ten został objęty filarem ochronnym w 1957 roku.
19 czerwca w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach odbyło się Seminarium pod tytułem „Wybrane problemy związane z likwidacją zakładów górniczych - dotychczasowe doświadczenia i wyzwania”. Organizatorami wydarzenia byli GIG i SRK S.A.