💦🔥GASIMY PROBLEM SPRZED LAT Rekultywacja płonącej hałdy Wrzosy I w Pszów - profil miasta staje się faktem. Procedury są już na ostatniej prostej. Jeszcze w tym roku SRK ogłosi przetarg na roboty związane z ugaszeniem i kompleksową rekultywacją zwałowiska po Kompanii Węglowej. ✅Jedynym sposobem na skuteczne ugaszenie hałdy jest właśnie kompleksowa rekultywacja. 📑SRK złożyła w marcu 2024 roku wniosek o dofinansowanie tego zadania z Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W czerwcu 2024 roku wniosek pozytywnie zaopiniował Wyższy Urząd Górniczy, co umożliwiło SRK w lutym 2025 roku zawarcie umowy o dofinansowanie z NFOŚiGW. 📋W połowie roku spółka otrzyma zaktualizowaną dokumentacją projektową, która umożliwi ogłoszenie przetargu na rekultywację hałdy Wrzosy I w Pszowie. 🚧Prace powinny ruszyć w 2026 roku. ⚠️Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? 👉🏻Wejdź na naszą stronę internetową, gdzie przygotowaliśmy szczegółowy tekst o losach Hałdy Wrzosy❕ 2025-05-20 10:00:02
💬- Transformacja regionów pogórniczych to nie tylko przemiany i wyzwania w energetyce, ale przede wszystkim społeczne. Wymaga ona ścisłej współpracy – mówił prezes SRK Jarosław Wieszołek na wczorajszej konferencji „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞”. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń wzięła udział na zaproszenie w wydarzeniu na zaproszenie European Commission. Wydarzenie dotyczyło europejskiego węgla w transformacji. Gościem specjalnym była Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka (Ministerstwo Przemysłu). 👉🏻Inicjatorami wydarzenia byli Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych oraz Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL, a organizatorem spotkania - Jastrzębska Spółka Węglowa. Polish presidency of the Council of the European Union EUROPE DIRECT Śląskie 2025-05-16 11:33:21
WĘGLOWA TRANSFORMACJA🔁 „𝙊𝙙 𝙡𝙚𝙜𝙚𝙣𝙙𝙮 𝙥𝙧𝙯𝙚𝙢𝙮𝙨ł𝙪 𝙙𝙤 𝙣𝙖𝙟𝙣𝙤𝙬𝙤𝙘𝙯𝙚ś𝙣𝙞𝙚𝙟𝙨𝙯𝙮𝙘𝙝 𝙗𝙖𝙙𝙖ń 𝙙𝙡𝙖 𝙥𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯ł𝙤ś𝙘𝙞” to hasło konferencji dotyczącej europejskiego węgla w transformacji. 👉🏻SRK wzięła udział w wydarzeniu na zaproszenie Komisji Europejskiej European Commission. 🟢Prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń 𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐢𝐞𝐬𝐳𝐨ł𝐞𝐤 wziął udział w specjalnym panelu dyskusyjnym na temat przyszłości zamykanych kopalń. ✅Przedstawił liczne osiągnięcia SRK w transformacji regionu oraz wpływ tego procesu na miejsca pracy. ➡️Uczestnicy poruszyli również temat nowych zielonych miejsc pracy. 🛜Więcej o konferencji przeczytacie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. EUROPE DIRECT Śląskie Ministerstwo Przemysłu Polish presidency of the Council of the European Union 2025-05-15 15:37:08
Aktualności | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
W 14. rocznicę katastrofy w kopalni „Wujek - Ruch Śląsk” w Rudzie Śląskiej, gdzie 18 września 2009 r. płonący metan zabił 20 górników, uczczono pamięć ofiar tej tragedii. Po raz pierwszy obchody odbyły się w rudzkim Parku Pamięci, gdzie z racji likwidacji zakładu górniczego, w tym roku przeniesiono pomnik upamiętniający to zdarzenie.
Jeszcze w tym roku w pompowni Boże Dary wchodzącej w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń (CZOK) - Oddziału SRK S.A. ma rozpocząć pracę hydrogenerator. Będzie to pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie wykorzystujące podziemną pokopalnianą infrastrukturę.
Na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jana III Sobieskiego 25 w Trzebini wykonywane są odwierty kontrolne. Działania prowadzone są w oparciu o wyniki badań, wykonanych przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
Główny Instytut Górnictwa przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. wyniki badań grawimetrycznych przeprowadzonych na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Cyprysowej (Rejon V) i terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej przy ul. Młyńskiej (Rejon VI).
To była jedna z największych górniczych katastrof w powojennej Polsce. Dokładnie 65 lat temu, 28 sierpnia 1958 roku w kopalni „Makoszowy” w Zabrzu doszło do pożaru, w którym zginęło 72 górników, a 87 doznało ciężkiego zatrucia.
W siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt badawczy POSTMINQUAKE, której tematem były indukowane trzęsienia ziemi i ruchy górotworu w obszarach pogórniczych, a także mechanizmy, ocena zagrożenia i ocena ryzyka.