🇬🇷Z GRECJI DO SRK 🏛️Naukowcy z Narodowej Politechniki w Atenach (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο - National Technical University of Athens) przyjechali do Polski, aby podsumować innowacyjny projekt LIFE BRINE-MINING , pozwalający na zredukowanie zasolenia wód kopalnianych. Odwiedzili też SRK. 👩🏼🏫 Profesor Maria Loizidou z Narodowej Politechniki w Atenach, która koordynuje cały projekt, w ramach wizyty w Polsce przyjechała również do SRK i spotkała się z Mariuszem Jończykiem, wiceprezesem SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych, Odwadniania Kopalń i Zamówień. Omówiono potencjalne możliwości wykorzystania wyników projektu i demonstracyjnego systemu w infrastrukturze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. ℹ️Głównym celem działań greckich naukowców było opracowanie i przetestowanie technologii ograniczającej zasolenie rzek. W efekcie pozwalałoby to na produkcję soli mineralnych z wód kopalnianych oraz produkcję czystej wody z wody zasolonej. Wyliczenia pokazują, że wdrożenie instalacji jest kosztowne, ale przynosi istotne zyski środowiskowe. 2024-10-25 13:00:40
⚒️KOPALNIE ŹRÓDŁEM CIEPŁA🔅 👉🏻Kolejny krok w kierunku regionalnej transformacji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. i Dalkia Polska Energia S.A. - wiodący dostawca usług energetycznych w naszej aglomeracji - zadeklarowały wolę współpracy w zakresie energetycznego wykorzystania wód dołowych. 📃List intencyjny w tej sprawie ✍🏼podpisali Prezes SRK Jarosław Wieszołek i Wiceprezes SRK Mariusz Jończyk oraz prezes Dalkia Polska Energia Konrad Borowski. Porozumienie dotyczy instalacji pomp ciepła wykorzystujących energię cieplną dołowych 💦wód kopalnianych. To pozwoliłoby na pozyskanie alternatywnego źródła ciepła dla Katowice - oficjalny profil miasta, Sosnowiec łączy i RUDA Śląska. 🔏Szczegóły projektu zostały objęte klauzulą poufności. 2024-10-23 15:42:14
🏢🏡TU MOGĄ POWSTAĆ MIESZKANIA, CZYLI MOC ATRAKCYJNYCH DZIAŁEK ⏫ Spółka Restrukturyzacji Kopalń zdynamizowała swoje działanie i uwalnia pozostający w jej gestii pokopalniany majątek. Część nieruchomości może być wykorzystana pod budownictwo mieszkaniowe. To istotne kreowanie transformacyjnych przemian oraz lepszej przyszłości i rozwoju regionu. ❝𝐙𝐧𝐚𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐬𝐩𝐢𝐞𝐬𝐳𝐲𝐥𝐢ś𝐦𝐲 𝐮𝐰𝐚𝐥𝐧𝐢𝐚𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐢𝐞𝐫𝐮𝐜𝐡𝐨𝐦𝐨ś𝐜𝐢 𝐩𝐨𝐤𝐨𝐩𝐚𝐥𝐧𝐢𝐚𝐧𝐲𝐜𝐡. 𝐂𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢 𝐧𝐚𝐦 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐞 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐦 𝐨 𝐭𝐨, 𝐛𝐲 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐦𝐚𝐠𝐚ć 𝐫𝐨𝐳𝐰ó𝐣 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐮 𝐢 𝐝𝐲𝐧𝐚𝐦𝐢𝐳𝐨𝐰𝐚ć 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐬𝐲 𝐭𝐫𝐚𝐧𝐬𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞. 𝐓𝐨 𝐬𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐚 𝐮𝐫𝐮𝐜𝐡𝐚𝐦𝐢𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐜𝐣𝐢, 𝐭𝐰𝐨𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐧𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐦𝐢𝐞𝐣𝐬𝐜 𝐩𝐫𝐚𝐜𝐲, 𝐚 𝐭𝐚𝐤ż𝐞 𝐛𝐮𝐝𝐨𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐮 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞𝐦𝐮❞ – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK. 🔳 Dysponujemy licznymi nieruchomościami na terenie całej GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, pozwalającymi na realizację funkcji mieszkaniowych. Wynika to z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, a także stanu zagospodarowania, bądź sąsiedztwa tych działek. 🔝Na sprzedaż czeka kolejnych prawie 100 nieruchomości o łącznej pow. 33 ha. Najwięcej w Miasto Zabrze, RUDA Śląska i Miasto Bytom. 👉🏻 Od stycznia do sierpnia tego roku SRK sprzedała 8 nieruchomości przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową o wartości ponad 14 mln zł. 📢Stale zabiegamy o zwiększanie atrakcyjności terenów przeznaczonych dla przyszłych inwestorów. Tak dzieje się np. w Miasto Piekary Śląskie przy ul. Gen. Jerzego Ziętka, gdzie dla terenu po byłej KWK Piekary uchwalono nowy plan miejscowy przewidujący jego funkcję mieszkaniową. Spółka dysponuje tam kilkoma działkami o pow. 4,9 ha. Chcemy je sprzedawać wraz z innym podmiotem branży górniczej, oferując teren o łącznej powierzchni kilkunastu hektarów. 🟢Aktualne postępowania przetargowe, terminy oraz ceny wywoławcze w linku w komentarzu pod postem. 2024-10-18 09:15:31
TERENY DLA ROZWOJU | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
SRK jest kluczowym podmiotem w procesie transformacji regionu. Poprzemysłowe tereny, którymi dysponuje spółka, mają ogromny potencjał. Dla pobudzenia rozwoju gospodarczego oferujemy do sprzedaży kolejne nieruchomości.
Od początku roku do października SRK sprzedała ponad 43 hektary za 41 mln zł netto. To nieruchomości przeznaczone pod działalność komercyjną.
Jedną z większych transakcji była sprzedaż terenu po byłej KWK Makoszowy w Zabrzu pod działalność logistyczną w zakresie magazynowania, transportu i usług towarzyszących - między innymi w branży automotive. Sprzedano również nieruchomości w Chorzowie, Bolęcinie, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Sosnowcu i Katowicach.
- Zmieniliśmy zasady. Uważamy, że wszystkie aktywa, zwłaszcza nieruchomości, które mogą znaleźć nowego użytkownika, a są w naszych zasobach, będą przeznaczone do sprzedaży. Zależy nam na tym, by wykorzystywać te nieruchomości w procesie transformacji regionu. Robimy to w zasadzie w dwóch obszarach, czyli przeznaczamy te tereny dla przedsiębiorców, jak i dla jednostek samorządu terytorialnego - mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.
W najbliższych tygodniach nowych nabywców, w Gliwicach, Jaworznie, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Jastrzębiu-Zdroju i Rudzie Śląskiej, znajdzie kolejnych blisko 70 hektarów nieruchomości za niemal 50 mln złotych netto. W puli trwających przetargów jest następnych 150 ha. Największy obszar, bo całości stanowią działki w stolicy aglomeracji śląskiej. Mowa o terenach po byłej kopalni Boże Dary w Katowicach. To teren atrakcyjny inwestycyjnie, który już przyciąga wielu przedsiębiorców.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń konsekwentnie realizuje politykę rządu. Najlepszym przykładem tego działania jest uwalnianie aktywów, które mogą wręcz zdecydować o rozwoju aktywności ekonomicznej Śląska i generować nowe miejsca pracy.