TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12
👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00
Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59
SRK RATUJE TEREN PRZY BUKOWEJ | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Ruszyła rekultywacja terenu przy ul. Bukowej w Rudzie Śląskiej. Celem prac jest likwidacja zapożarowania i zabezpieczenie pobliskich terenów. To kolejne miejsce na mapie regionu, gdzie Spółka Restrukturyzacji Kopalń naprawia szkody wyrządzone przez przemysł.
Prowadzone roboty wiążą się z chwilowymi niedogodnościami dla mieszkańców, ale już w przyszłym roku odczują wyraźną poprawę sytuacji. SRK jest użytkownikiem wieczystym obszaru objętego specjalistycznymi robotami, którego właścicielem jest Skarb Państwa.
Na początek przyległe tereny zabezpieczono przed rozprzestrzenianiem się zjawisk pożarowych. Powstały specjalne „ekrany izolacyjne”. Zgodnie z technologią przyjętą w projekcie, powierzchnia likwidowanych ognisk pożarowych jest w pierwszej kolejności obniżana przy użyciu spycharek. Zagrzany materiał podlega odpowiedniemu schładzaniu. Usuwanie go ze stref zapożarowanych prowadzone jest do głębokości, na której występują bezpieczne temperatury, tj. około 30 st. C. Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2025 roku.
Przez powstające na powierzchni ternu szczeliny na powierzchnię zaczęły wydobywać się gazy pożarowe. SRK już na przełomie 2019 i 2020 roku, w trybie awaryjnym, zleciła doraźne prace zabezpieczające teren, wykonując powierzchniową okrywę izolacyjną w miejscach występowania najbardziej intensywnych zjawisk ogniowych. Teraz, w oparciu o specjalistyczną dokumentację projektową, rozpoczęto gruntowne roboty, których celem jest gaszenie oraz rekultywacja techniczna i biologiczna terenu. Ma to zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko oraz poprawić warunki życia mieszkańców i użytkowników sąsiadujących z rekultywowaną działką.
Historycznie, na terenie przy ul. Bukowej znajdowała Cegielni Bielszowice. Po jej likwidacji trafiały tam odpady wydobywcze pochodzące z KWK Wawel. W 1992 r. przystąpiono do likwidacji wyrobisk dawnej cegielni przy wykorzystaniu materiałów powęglowych, zawierających sporo czynników palnych. Skutkiem tamtych działań jest powstawanie ognisk pożaru endogenicznego.