🇪🇺Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy European Economic Congress, czyli największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu bierze udział w tym ważnym wydarzeniu❕ ✅Od 23 do 25 kwietnia Katowice - oficjalny profil miasta i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będą stolicą ważnych gospodarczo debat i platformą do wymiany doświadczeń. 📣Przypominamy też, że Prezes SRK wystąpi w roli eksperta. O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie trzeciego dnia kongresu prezes Jarosław Wieszołek w ramach panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA 👉🏻| Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | 🎥Transmisja online na stronie organizatora. Spotkajmy się na #EEC2025! Ministerstwo Przemysłu Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego Wojewoda Śląski GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2025-04-23 11:13:00
O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33
⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
SRK DŹWIGNIĄ TRANSFORMACJI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
200 ha cennych terenów SRK podaruje gminom w niespełna dwa lata. To tyle, ile przez ostatnią dekadę, a wszystko za sprawą nowego podejścia do działalności spółki. Darowizny i zagospodarowanie pogórniczego majątku były głównym tematem II. posiedzenia Rady ds. Sprawiedliwej transformacji w Warszawie.
Ile terenów dotychczas otrzymały w darowiznach gminy? Co dalej z przekazywaniem pokopalnianych terenów? Jakie bariery pojawiają się w rekultywacji terenów pogórniczych? Odpowiedzi na te pytania udzielił podczas swojej prezentacji prezes SRK Jarosław Wieszołek. Spotkanie odbyło się 16 grudnia w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej pod przewodnictwem minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz oraz wiceministra Jacka Karnowskiego.
- SRK konsekwentnie pracuje na rzecz efektywnego zagospodarowywania, rekultywacji i rewitalizacji terenów pogórniczych. Stwarzamy w ten sposób realne możliwości dla transformacji. Dążymy do tego, aby nasze tereny, tam gdzie to możliwe, stały się prorozwojowe. Przy okazji chciałbym podkreślić naszą determinację, by we współpracy z lokalnymi samorządami, w możliwie jak najszybszym tempie przyczyniać się właśnie do pobudzania rozwoju regionu - mówił Jarosław Wieszołek.
Podczas swojej prezentacji prezes SRK wskazywał również na bariery formalne i administracyjne w zagospodarowywaniu części terenów pogórniczych, takie jak chociażby niezgodność decyzji rekultywacyjnych z założeniami transformacji gospodarczej, ograniczenia finansowe, brak możliwości przeniesienia obowiązku rekultywacji, czy problemy z gospodarką przestrzenną gmin. Przeszkodą są także wybrane założenia FST wynikające m.in. z zasad „Zanieczyszczający płaci” oraz „nie czyń poważnych szkód”.
- Dostrzegamy nowe możliwości na zagospodarowanie pogórniczego majątku, dlatego złożyliśmy swoje propozycje do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. To przede wszystkim rozszerzenie katalogu beneficjentów na wszystkie gminy - nie tylko te, o statusie gminy górniczej, jednostki samorządu terytorialnego - powiat i województwo czy też jednostki organizacyjne Skarbu Państwa realizujące zadania publiczne - tłumaczył prezes Wieszołek.
Tematem spotkania, poza kwestiami dotyczącymi SRK, były też między innymi kwestie wdrażania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w poszczególnych regionach kraju, programy wsparcia dla regionów węglowych oraz Mechanizmy Sprawiedliwej Transformacji.