🔴LIVE | European Economic Congress 👉🏻Trwa sesja tematyczna INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, w której bierze udział prezes SRK Jarosław Wieszołek. 🟢SRK, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, przybliża procesy prowadzonej transformacji i konkretne działania w kierunku przemian. Transmisja LIVE na stronie #EEC2025. 2025-04-25 14:17:33
O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC2025 👉🏻Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu, bierze udział w 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. ✅Już jutro o 13:30 zapraszamy do udziału stacjonarnego lub online w panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA, podczas którego prezes SRK Jarosław Wieszołek szczegółowo przybliży procesy prowadzonej transformacji. 🔜 | Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | Spotkajmy się na #EEC2025! European Economic Congress Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach 2025-04-24 20:22:07
🇪🇺Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy European Economic Congress, czyli największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu bierze udział w tym ważnym wydarzeniu❕ ✅Od 23 do 25 kwietnia Katowice - oficjalny profil miasta i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będą stolicą ważnych gospodarczo debat i platformą do wymiany doświadczeń. 📣Przypominamy też, że Prezes SRK wystąpi w roli eksperta. O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie trzeciego dnia kongresu prezes Jarosław Wieszołek w ramach panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA 👉🏻| Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | 🎥Transmisja online na stronie organizatora. Spotkajmy się na #EEC2025! Ministerstwo Przemysłu Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego Wojewoda Śląski GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2025-04-23 11:13:00
Pozostaje pamięć | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Uroczystość wspomnieniową, w 66. rocznicę katastrofy w kopalni Boże Dary podczas i w następstwie której zginęło 24 górników zorganizowano w poniedziałek, 18 lipca 2022.
Pozostająca po kopalni reszta infrastruktury wykorzystywana jest dla potrzeb pompowni Centralnego Zakładu Odwadniania Koplan, w historycznym budynku dyrekcji mieszczą się biura oddziałów Spółki Restrukturyzacji Kopalń - Kopalnie w Całkowitej Likwidacji oraz Mysłowice-Wesoła I. A przde wszystkim pozostaje pamięć.
Po mszy, odprawionej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie uczestniczący w niej przedstawiciele SRK SA z wiceprezesem Zarządu Radosławem Wojtasem oraz p.o. dyrektora oddziału Mysłowice-Wesoła I Januszem Czarneckim, przedstawiciele spółek węglowych, sąsiadujących kopalń, Wyższego i Okręgowego Urzędu Górniczego, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz córki jednego z górników, który zginął w tamtej katastrofie, przeszli na sąsiadujący z kościołem cmentarz. Pod krzyżem w alei górników złożono kwiaty, zapalono znicze.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Boya-Żeleńskiego do kopalni Boże Dary. Tu, pod odsłoniętą w pięćdziesiąt lat po katastrofie tablicą, złożono kwiaty. Równocześnie odbyło się oficjalne otwarcie zorganizowanej z inicjatywy pracownika Bożych Darów, Mirosława Nikla, przy wsparciu dyr. Czarneckiego, niewielkiej izby pamięci, poświęconej Bożym Darom .
(więcej o izbie pamięci: https://nettg.pl/gornictwo/188375/boze-dary-juz-od-lat-nie-fedruja-ale-sa-ludzie-ktorzy-chca-zachowac-pamiec-o-tej-katowickiej-kopalni)
+++
Katastrofa
18 lipca 1956 podczas budowania tam, mających spowodować zduszenie pożaru, który zaczął się dziesięć dni wcześniej, w oddziale V na poziomie 307 kopalni Boże Dary, doszło do wybuchu. Po kilkunastu dniach krótką informację o katastrofie skutecznie przykryto wiadomością o tragedii w belgijskiej kopalni Marcinelle, gdzie 8 sierpnia 1956 zginęło 262 górników, w tym ośmiu narodowości polskiej.
Na tablicy pamiątkowej w historycznym budynku dyrekcji kopalni znajdują się dwadzieścia cztery nazwiska. Jednak w nie zweryfikowanym przekazie ustnym mowa jest o większej ilości ofiar - pracujących w kopalni więźniach pozbawionych praw publicznych. Podobno zostali pochowani jako „nieznani” na jednym z okolicznych cmentarzy.