Brak wpisów.

Pieniądze do zwrotu | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/Pieniądze do zwrotu

Pieniądze do zwrotu

23 Lipca 2021

   Spółka Restrukturyzacji Kopalń powinna otrzymać od gmin z woj. śląskiego i małopolskiego wraz z odsetkami za zwłokę ponad 119,6 mln zł.  To pieniądze należne jej z tytułu zwrotu podatku od nieruchomości znajdujących się w podziemnych wyrobiskach górniczych.  Na konto spółki wpłynęło dotychczas ponad 63 mln zł.

Wydawałoby się, że sprawę uregulowania tych należności przesądził  wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 września 2011 roku, w którym stwierdził, że wyrobisko górnicze jako całość nie stanowi budowli podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. 

Wcześniej gminy ściągnęły jednak należności od Kompanii Węglowej, której następcą prawnym stała się SRK.  W efekcie po wyroku Trybunału owe należności stały się nadpłatami, które podlegają teraz zwrotowi wraz  z oprocentowaniem.  Z tego tytułu wielu gminom, które zwlekają z oddaniem pobranego podatku, zwiększa się kwota naliczonej nadpłaty.

Część gmin górniczych kwestionuje następstwo prawne SRK. Takie pozwy zostały jednak odrzucone przez sądy powszechne. Spółka zgodnie z prawem jest zatem uprawniona do otrzymania zwrotu nadpłat otrzymanych przez gminy od Kompanii Węglowej. Jednocześnie wielokrotnie te same  gminy z korzyścią dla siebie stoją na stanowisku, że SRK jest  jednak następcą prawnym KW, ale w zakresie zobowiązań podatkowych w podatku od nieruchomości.

- Spółka jest za polubownym załatwieniem spornych spraw - wyjaśnia Radosław Wojtas, wiceprezes  zarządu SRK ds. ekonomiki i finansów. - Część gmin przyjęła naszą propozycję rozłożenia zobowiązań na raty. Cześć nie podważa następstwa prawnego naszej spółki, ale też nie dokonuje zwrotu należnych nam pieniędzy. Dostrzegamy skalę problemu i w przypadku wielu gmin ich niełatwą sytuację finansową. SRK jest spółką Skarbu Państwa z tym większą starannością musi dbać o finanse publiczne.

Władze spółki są za polubownym załatwieniem ciągnącego się od lat  konfliktu. Temu też służą spotkania z gminami. Część dłużników, których kwota nadpłat podlegających zwrotów jest największa, sięgająca nawet 32 milionów złotych, kwestionuje niemal wszystko, w tym następstwo prawne SRK. Gminy te nie są zainteresowane propozycja SRK ratalnej spłaty zobowiązań.

Zdaniem obserwatorów tego sporu dla dobra wszystkich stron, czas rozbroić tą tykającą finansowo bombę.

- Dlatego jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje polubownego załatwienia sporu - podkreśla wiceprezes Wojtas.

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry