U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🟢"SZYB" ZAŚWIECIŁ🟢 Zielone światło otrzymał napis 🅂🅉🅈🄱! To neon pochodzący z dawnej kopalni Wieczorek, który SRK przekazała fundacji Silesia neon. Po renowacji znów zaświecił, tym razem w Bytomiu i ozdobił Bolko Loft słynnego architekta. ⚒️Dbanie o górnicze dziedzictwo jest dla nas ważne, dlatego takie projekty cieszą najbardziej! 💪🏻 ℹ️❇️Ta czasowa instalacja z jednej strony ma przypominać o przemysłowym dziedzictwie i charakterze regionu, a z drugiej skłaniać do namysłu i rozmowy - co dalej? 👉🏻W styczniu tego roku napis został zdemontowany z budynku dawnego zakładu, a za sprawą nowego właściciela, Fundacji Silesia NEON, odzyskał dawny blask. Teraz został zainstalowany, jednak nie w Katowicach, a na ścianie Bolko Loft w Miasto Bytom - mieszkania słynnego bytomskiego architekta Przemo Łukasika (założyciela pracowni Medusa Group), zaadaptowanego w dawnej lampowni Zakładów Górniczo-Hutniczych Orzeł Biały w Bytomiu. 2025-05-05 10:00:03

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🇵🇱🇵🇱🇵🇱2 maja Dzień Flagi RP 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Biało-czerwoną możecie dostrzec na naszych wieżach szybowych. 📸Rozpoznajecie, które to miejsca? Napiszcie w komentarzu lub zróbcie własne zdjęcie i wklejcie pod postem – wspólnie uczcijmy dzień NASZEJ flagi! #dzieńflagi #świętoflagi #BiałoCzerwona 2025-05-02 11:16:02

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

💥SRK: PÓŁ MILIARDA DLA ROZWOJU!📈 🔊Ogromna wartość dla transformacji regionu‼️ W grze 500 ha o łącznej wartości blisko 0,5 mld zł, które w tym roku przeznacza na sprzedaż Spółka Restrukturyzacji Kopalń. 👉🏻To szansa na inwestycje, które znacząco pobudzą rozwój regionu. ➡️Już wkrótce na rynek trafią przede wszystkim duże tereny z ogromną wartością inwestycyjną między innymi w Katowicach (51 ha), Rudzie Śląskiej (~49 ha), Gierałtowicach (47 ha) i Gliwicach (~36 ha). 💬 - 𝘑𝘦𝘴𝘵𝘦𝘴́𝘮𝘺 𝘻́𝘳𝘰́𝘥ł𝘦𝘮 𝘵𝘦𝘳𝘦𝘯𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘥 𝘯𝘰𝘸𝘦 𝘪𝘯𝘸𝘦𝘴𝘵𝘺𝘤𝘫𝘦. 𝘕𝘪𝘦 𝘮𝘰́𝘸𝘪𝘮𝘺, 𝘵𝘺𝘭𝘬𝘰 𝘳𝘰𝘣𝘪𝘮𝘺. 𝘙𝘦𝘢𝘭𝘪𝘻𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘬𝘰𝘯𝘬𝘳𝘦𝘵𝘯𝘦 𝘥𝘻𝘪𝘢ł𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘸 𝘬𝘪𝘦𝘳𝘶𝘯𝘬𝘶 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘪𝘢𝘯. 𝘚𝘬𝘶𝘵𝘦𝘤𝘻𝘯𝘪𝘦 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘫𝘦̨𝘭𝘪𝘴́𝘮𝘺 𝘳𝘰𝘭𝘦̨ 𝘢𝘯𝘪𝘮𝘢𝘵𝘰𝘳𝘢 𝘥𝘰𝘣𝘳𝘦𝘫 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘪. 𝘕𝘢𝘴𝘻𝘺𝘮 𝘢𝘵𝘶𝘵𝘦𝘮 𝘫𝘦𝘴𝘵 25-𝘭𝘦𝘵𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘰𝘴́𝘸𝘪𝘢𝘥𝘤𝘻𝘦𝘯𝘪𝘦, 𝘬𝘵𝘰́𝘳𝘦𝘨𝘰 𝘯𝘪𝘦 𝘮𝘢𝘫𝘢̨ 𝘪𝘯𝘯𝘪 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘴𝘪𝘦̨𝘣𝘪𝘰𝘳𝘤𝘺 𝘨𝘰́𝘳𝘯𝘪𝘤𝘻𝘺. 𝘗𝘳𝘢𝘤𝘶𝘫𝘦𝘮𝘺 𝘵𝘦𝘻̇ 𝘯𝘢𝘥 𝘵𝘳𝘢𝘯𝘴𝘧𝘰𝘳𝘮𝘢𝘤𝘫𝘢̨ 𝘥𝘶𝘻̇𝘺𝘤𝘩 𝘰𝘣𝘴𝘻𝘢𝘳𝘰́𝘸 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘮𝘺𝘴ł𝘰𝘸𝘺𝘤𝘩 𝘱𝘰𝘱𝘳𝘻𝘦𝘻 𝘴𝘱𝘳𝘻𝘦𝘥𝘢𝘻̇ 𝘬𝘰𝘮𝘦𝘳𝘤𝘺𝘫𝘯𝘢̨, 𝘤𝘰 𝘶𝘮𝘰𝘻̇𝘭𝘪𝘸𝘪 𝘳𝘰𝘻𝘸𝘰́𝘫 𝘨𝘰𝘴𝘱𝘰𝘥𝘢𝘳𝘤𝘻𝘺 𝘮𝘪𝘢𝘴𝘵 𝘪 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘰𝘯𝘶, 𝘸𝘺𝘨𝘦𝘯𝘦𝘳𝘶𝘫𝘦 𝘮𝘪𝘦𝘫𝘴𝘤𝘢 𝘱𝘳𝘢𝘤𝘺 𝘰𝘳𝘢𝘻 𝘱𝘳𝘻𝘺𝘸𝘳𝘰́𝘤𝘪 𝘯𝘪𝘦𝘶𝘻̇𝘺𝘵𝘬𝘪 𝘥𝘰 𝘻̇𝘺𝘤𝘪𝘢 - 𝘵ł𝘶𝘮𝘢𝘤𝘻𝘺 𝙅𝙖𝙧𝙤𝙨ł𝙖𝙬 𝙒𝙞𝙚𝙨𝙯𝙤ł𝙚𝙠, 𝙥𝙧𝙚𝙯𝙚𝙨 𝙎𝙍𝙆. #transformacja #SprawiedliwaTransformacja #srk #kierunekprzemian 2025-04-30 15:57:46

PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE

PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE

15 Stycznia 2025

Innowacyjny projekt wykorzystania wód kopalnianych, plany darowizn na 2025 rok i prace naprawcze na terenie zapożarowanej hałdy Wrzosy w Pszowie. To tematy wtorkowej Rozmowy Dnia Radia Katowcie, której gościem był prezes SRK Jarosław Wieszołek.

 

*Materiał: Radio Katowice / Gość Radia Katowice - rozmowa dnia

SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie

 
Na przełomie stycznia i lutego powinny się zakończyć tak zwane prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie - zadeklarował w Radiu Katowice prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek.

Działania obejmują zmniejszenie nachylenia skarpy narażonej na podmuchy wiatru oraz wykonanie wierzchniej okrywy izolacyjnej. „To są prace interwencyjne, które uruchomiliśmy, ponieważ jesteśmy w trakcie przygotowania dużego postępowania przetargowego, zmieniamy tutaj projekt w tym zakresie po to, żeby można było ten problem definitywnie rozwiązać" — stwierdził rozmówca Łukasza Łaskawca. Dodał, że „docelowo hałda pozostanie w tym samym miejscu, będzie tylko i wyłącznie zabezpieczona przed pożarem".

Hałda, która powstała w wyniku działalności kopalni Anna, wciąż dymi, co uprzykrza życie mieszkańcom nie tylko Pszowa, ale także pobliskich Rydułtów. SRK przypomina, że obowiązuje zakaz wstępu na hałdę.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w 2025 r. przekaże gminom 150 ha terenów pogórniczych

Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce w tym roku przekazać gminom 150 hektarów terenów pogórniczych. W ostatnich dniach przekazano pierwszą darowiznę. Do Piekar Śląskich trafiły wieża szybowa Julian oraz 1,5 hektara terenu po kopalni Piekary. "To pierwsza donacja w tym roku" - podkreślał na antenie Radia Katowice prezes zarządu SRK. Kolejne procedowane wnioski dotyczą Sosnowca, który otrzyma 40 hektarów terenów i Rudy Śląskiej, do której trafi 65 hektarów. „W tej chwili procedujemy 450 hektarów nieruchomości do sprzedaży komercyjnej. 450 hektarów i 150 w darowiznach to plan na ten rok. 600 hektarów do zagospodarowania o wartości przekraczającej pół miliarda złotych" - mówił Jarosław Wieszołek.

W latach 2013-2024 spółka przekazała w darowiźnie łącznie 210 hektarów terenów. Gość Radia Katowice dodał, że gminy górnicze otrzymują tereny na cele publiczne. „To przede wszystkim są kwestie infrastrukturalne. To są nieruchomości, które przeznaczone są pod drogi, ale są również zapisy mówiące o tym, że jest to na pobudzenie aktywności gospodarczej" — wyjaśnił Jarosław Wieszołek. Wymienił między innymi projekt dla Katowic — hub gamingowo-technologiczny. "który pozwala na absorpcję środków pomocowych w wysokości ponad dwóch milionów złotych i spowoduje zagospodarowanie dzielnicy".

Spółka Restrukturyzacji Kopalń dysponuje prawie trzema tysiącami hektarów terenów, z których połowa ma zdolność inwestycyjną. Pozostałe — jak wyjaśnił Jarosław Wieszołek — mają nieuregulowany stan terenowo-prawny.

Innowacyjne wykorzystanie wód pokopalnianych

Wykorzystanie wód pokopalnianych będzie dla Muzeum Śląskiego oznaczało same korzyści - mówił prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wczoraj podpisano list intencyjny o współpracy. Działająca w Katowicach instytucja kultury chce wykorzystać wodę pokopalnianą do ogrzewania. „Spółka wydobywa rocznie sto milionów metrów sześciennych wody o temperaturze od kilkunastu do 32 stopni. Tutaj, jeżeli chodzi o muzeum, jest to temperatura około 20 stopni" — wyjaśnił gość Łukasza Łaskawca. Podkreślił, że to nie jest nowy pomysł, powstał około dwudziestu lat temu. „Dzisiaj technika poszła do przodu" — zaznaczył. Zastosowane rozwiązania mają zapewnić muzeum oszczędności.

SRK prowadzi także rozmowy z Katowicami i Jaworznem w zakresie wykorzystania wód pokopalnianych do celów bytowych. „Mamy bardzo daleko zaawansowany projekt, jeżeli chodzi o miasto Katowice. Prowadzimy rozmowy, jest wytypowana nieruchomość, w której mogłaby powstać stacja uzdatniania wody. To jest już projekt nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny, bo obniżenie kosztów wody dla gospodarstwa domowego jest cenne" — oznajmił szef SRK.

W jego ocenie, Muzeum Śląskie może być prekursorem innowacyjnego wykorzystania wód pokopalnianych.

Źródło: Polskie Radio Katowice; SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie; https://www.radio.katowice.pl/zobacz,71115,SRK-Koncza-sie-prace-interwencyjne-na-plonacej-haldzie-Wrzosy-w-Pszowie.html [dostęp: 15.01.2025 r.]

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry