U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🇪🇺Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy European Economic Congress, czyli największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu bierze udział w tym ważnym wydarzeniu❕ ✅Od 23 do 25 kwietnia Katowice - oficjalny profil miasta i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będą stolicą ważnych gospodarczo debat i platformą do wymiany doświadczeń. 📣Przypominamy też, że Prezes SRK wystąpi w roli eksperta. O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie trzeciego dnia kongresu prezes Jarosław Wieszołek w ramach panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA 👉🏻| Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | 🎥Transmisja online na stronie organizatora. Spotkajmy się na #EEC2025! Ministerstwo Przemysłu Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego Wojewoda Śląski GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2025-04-23 11:13:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14

PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE

PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE

15 Stycznia 2025

Innowacyjny projekt wykorzystania wód kopalnianych, plany darowizn na 2025 rok i prace naprawcze na terenie zapożarowanej hałdy Wrzosy w Pszowie. To tematy wtorkowej Rozmowy Dnia Radia Katowcie, której gościem był prezes SRK Jarosław Wieszołek.

 

*Materiał: Radio Katowice / Gość Radia Katowice - rozmowa dnia

SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie

 
Na przełomie stycznia i lutego powinny się zakończyć tak zwane prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie - zadeklarował w Radiu Katowice prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek.

Działania obejmują zmniejszenie nachylenia skarpy narażonej na podmuchy wiatru oraz wykonanie wierzchniej okrywy izolacyjnej. „To są prace interwencyjne, które uruchomiliśmy, ponieważ jesteśmy w trakcie przygotowania dużego postępowania przetargowego, zmieniamy tutaj projekt w tym zakresie po to, żeby można było ten problem definitywnie rozwiązać" — stwierdził rozmówca Łukasza Łaskawca. Dodał, że „docelowo hałda pozostanie w tym samym miejscu, będzie tylko i wyłącznie zabezpieczona przed pożarem".

Hałda, która powstała w wyniku działalności kopalni Anna, wciąż dymi, co uprzykrza życie mieszkańcom nie tylko Pszowa, ale także pobliskich Rydułtów. SRK przypomina, że obowiązuje zakaz wstępu na hałdę.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w 2025 r. przekaże gminom 150 ha terenów pogórniczych

Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce w tym roku przekazać gminom 150 hektarów terenów pogórniczych. W ostatnich dniach przekazano pierwszą darowiznę. Do Piekar Śląskich trafiły wieża szybowa Julian oraz 1,5 hektara terenu po kopalni Piekary. "To pierwsza donacja w tym roku" - podkreślał na antenie Radia Katowice prezes zarządu SRK. Kolejne procedowane wnioski dotyczą Sosnowca, który otrzyma 40 hektarów terenów i Rudy Śląskiej, do której trafi 65 hektarów. „W tej chwili procedujemy 450 hektarów nieruchomości do sprzedaży komercyjnej. 450 hektarów i 150 w darowiznach to plan na ten rok. 600 hektarów do zagospodarowania o wartości przekraczającej pół miliarda złotych" - mówił Jarosław Wieszołek.

W latach 2013-2024 spółka przekazała w darowiźnie łącznie 210 hektarów terenów. Gość Radia Katowice dodał, że gminy górnicze otrzymują tereny na cele publiczne. „To przede wszystkim są kwestie infrastrukturalne. To są nieruchomości, które przeznaczone są pod drogi, ale są również zapisy mówiące o tym, że jest to na pobudzenie aktywności gospodarczej" — wyjaśnił Jarosław Wieszołek. Wymienił między innymi projekt dla Katowic — hub gamingowo-technologiczny. "który pozwala na absorpcję środków pomocowych w wysokości ponad dwóch milionów złotych i spowoduje zagospodarowanie dzielnicy".

Spółka Restrukturyzacji Kopalń dysponuje prawie trzema tysiącami hektarów terenów, z których połowa ma zdolność inwestycyjną. Pozostałe — jak wyjaśnił Jarosław Wieszołek — mają nieuregulowany stan terenowo-prawny.

Innowacyjne wykorzystanie wód pokopalnianych

Wykorzystanie wód pokopalnianych będzie dla Muzeum Śląskiego oznaczało same korzyści - mówił prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wczoraj podpisano list intencyjny o współpracy. Działająca w Katowicach instytucja kultury chce wykorzystać wodę pokopalnianą do ogrzewania. „Spółka wydobywa rocznie sto milionów metrów sześciennych wody o temperaturze od kilkunastu do 32 stopni. Tutaj, jeżeli chodzi o muzeum, jest to temperatura około 20 stopni" — wyjaśnił gość Łukasza Łaskawca. Podkreślił, że to nie jest nowy pomysł, powstał około dwudziestu lat temu. „Dzisiaj technika poszła do przodu" — zaznaczył. Zastosowane rozwiązania mają zapewnić muzeum oszczędności.

SRK prowadzi także rozmowy z Katowicami i Jaworznem w zakresie wykorzystania wód pokopalnianych do celów bytowych. „Mamy bardzo daleko zaawansowany projekt, jeżeli chodzi o miasto Katowice. Prowadzimy rozmowy, jest wytypowana nieruchomość, w której mogłaby powstać stacja uzdatniania wody. To jest już projekt nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny, bo obniżenie kosztów wody dla gospodarstwa domowego jest cenne" — oznajmił szef SRK.

W jego ocenie, Muzeum Śląskie może być prekursorem innowacyjnego wykorzystania wód pokopalnianych.

Źródło: Polskie Radio Katowice; SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie; https://www.radio.katowice.pl/zobacz,71115,SRK-Koncza-sie-prace-interwencyjne-na-plonacej-haldzie-Wrzosy-w-Pszowie.html [dostęp: 15.01.2025 r.]

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry