U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE

PREZES SRK GOŚCIEM RADIA KATOWICE

15 Stycznia 2025

Innowacyjny projekt wykorzystania wód kopalnianych, plany darowizn na 2025 rok i prace naprawcze na terenie zapożarowanej hałdy Wrzosy w Pszowie. To tematy wtorkowej Rozmowy Dnia Radia Katowcie, której gościem był prezes SRK Jarosław Wieszołek.

 

*Materiał: Radio Katowice / Gość Radia Katowice - rozmowa dnia

SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie

 
Na przełomie stycznia i lutego powinny się zakończyć tak zwane prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie - zadeklarował w Radiu Katowice prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń Jarosław Wieszołek.

Działania obejmują zmniejszenie nachylenia skarpy narażonej na podmuchy wiatru oraz wykonanie wierzchniej okrywy izolacyjnej. „To są prace interwencyjne, które uruchomiliśmy, ponieważ jesteśmy w trakcie przygotowania dużego postępowania przetargowego, zmieniamy tutaj projekt w tym zakresie po to, żeby można było ten problem definitywnie rozwiązać" — stwierdził rozmówca Łukasza Łaskawca. Dodał, że „docelowo hałda pozostanie w tym samym miejscu, będzie tylko i wyłącznie zabezpieczona przed pożarem".

Hałda, która powstała w wyniku działalności kopalni Anna, wciąż dymi, co uprzykrza życie mieszkańcom nie tylko Pszowa, ale także pobliskich Rydułtów. SRK przypomina, że obowiązuje zakaz wstępu na hałdę.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w 2025 r. przekaże gminom 150 ha terenów pogórniczych

Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce w tym roku przekazać gminom 150 hektarów terenów pogórniczych. W ostatnich dniach przekazano pierwszą darowiznę. Do Piekar Śląskich trafiły wieża szybowa Julian oraz 1,5 hektara terenu po kopalni Piekary. "To pierwsza donacja w tym roku" - podkreślał na antenie Radia Katowice prezes zarządu SRK. Kolejne procedowane wnioski dotyczą Sosnowca, który otrzyma 40 hektarów terenów i Rudy Śląskiej, do której trafi 65 hektarów. „W tej chwili procedujemy 450 hektarów nieruchomości do sprzedaży komercyjnej. 450 hektarów i 150 w darowiznach to plan na ten rok. 600 hektarów do zagospodarowania o wartości przekraczającej pół miliarda złotych" - mówił Jarosław Wieszołek.

W latach 2013-2024 spółka przekazała w darowiźnie łącznie 210 hektarów terenów. Gość Radia Katowice dodał, że gminy górnicze otrzymują tereny na cele publiczne. „To przede wszystkim są kwestie infrastrukturalne. To są nieruchomości, które przeznaczone są pod drogi, ale są również zapisy mówiące o tym, że jest to na pobudzenie aktywności gospodarczej" — wyjaśnił Jarosław Wieszołek. Wymienił między innymi projekt dla Katowic — hub gamingowo-technologiczny. "który pozwala na absorpcję środków pomocowych w wysokości ponad dwóch milionów złotych i spowoduje zagospodarowanie dzielnicy".

Spółka Restrukturyzacji Kopalń dysponuje prawie trzema tysiącami hektarów terenów, z których połowa ma zdolność inwestycyjną. Pozostałe — jak wyjaśnił Jarosław Wieszołek — mają nieuregulowany stan terenowo-prawny.

Innowacyjne wykorzystanie wód pokopalnianych

Wykorzystanie wód pokopalnianych będzie dla Muzeum Śląskiego oznaczało same korzyści - mówił prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wczoraj podpisano list intencyjny o współpracy. Działająca w Katowicach instytucja kultury chce wykorzystać wodę pokopalnianą do ogrzewania. „Spółka wydobywa rocznie sto milionów metrów sześciennych wody o temperaturze od kilkunastu do 32 stopni. Tutaj, jeżeli chodzi o muzeum, jest to temperatura około 20 stopni" — wyjaśnił gość Łukasza Łaskawca. Podkreślił, że to nie jest nowy pomysł, powstał około dwudziestu lat temu. „Dzisiaj technika poszła do przodu" — zaznaczył. Zastosowane rozwiązania mają zapewnić muzeum oszczędności.

SRK prowadzi także rozmowy z Katowicami i Jaworznem w zakresie wykorzystania wód pokopalnianych do celów bytowych. „Mamy bardzo daleko zaawansowany projekt, jeżeli chodzi o miasto Katowice. Prowadzimy rozmowy, jest wytypowana nieruchomość, w której mogłaby powstać stacja uzdatniania wody. To jest już projekt nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny, bo obniżenie kosztów wody dla gospodarstwa domowego jest cenne" — oznajmił szef SRK.

W jego ocenie, Muzeum Śląskie może być prekursorem innowacyjnego wykorzystania wód pokopalnianych.

Źródło: Polskie Radio Katowice; SRK: Kończą się prace interwencyjne na płonącej hałdzie Wrzosy w Pszowie; https://www.radio.katowice.pl/zobacz,71115,SRK-Koncza-sie-prace-interwencyjne-na-plonacej-haldzie-Wrzosy-w-Pszowie.html [dostęp: 15.01.2025 r.]

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry