💥Zaczynamy odliczanie! 7️⃣ i 8️⃣ czerwca hałda Kostuchna w Katowicach znów zamieni się w arenę zmagań dla najwytrwalszych biegaczy🏃🏼🏃🏼♀️ 👉🏻Razem z ekipą Runmageddon zapraszamy Was na Runmageddon Katowice Hałda Kostuchna - edycja 2025! 👏🏻W ubiegłym roku event okazał się ogromnym sukcesem! 4,5 tysiąca zawodników pokazało, że trasa prowadząca przez tereny hałdy i byłej kopalni Boże Dary to coś, na co wszyscy czekają, a w szczególności ci ze Śląska! […tych z Sosnowca oczywiście też gorąco zapraszamy😉]💪🏻💪🏻 To jak? Wto je chyntny co by sie zmarasić i polotać po hołdzie? 😃 A i na mecie jaki gyszynk na Wos czeko! 🤭 2025-02-25 10:18:36
📑RECEPTA NA ZAPADLISKA Rząd opracowuje remedium na zapadliska w Małopolsce Zachodniej. W Ministerstwo Przemysłu w Katowicach odbyło się w tej sprawie pierwsze spotkanie międzyresortowego zespołu. Efektem mają być przepisy umożliwiające poszkodowanym samorządom walkę ze skutkami działalności górniczej. Temat zapadlisk, to złożone zagadnienie, dlatego nad wypracowaniem pakietu rozwiązań Ministerstwo Przemysłu działa wspólnie z Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 👉🏻W spotkaniu, które odbyło się w poniedziałek 24 lutego w siedziebie Ministerstwa Przemysłu w Katowicach wzięli udział również m.in. wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar (Małopolski Urząd Wojewódzki), Wojewoda Śląski Marek Wójcik, prezes SRK Jarosław Wieszołek, a także samorządowcy powiatów chrzanowskiego i olkuskiego. ℹ️Podczas spotkania wstępnie zidentyfikowano i ustalono priorytety działań, które obejmują zmiany legislacyjne, dające gminom odpowiednie narzędzia, a także wprowadzenie odpowiednich instrumentów finansowych. Spotkanie było też okazją do wypracowania zasad współpracy, a także wymiany opinii różnych środowisk. Największe trudności przybliżyli samorządowcy ziemii olkuskiej. Wskazywali oni na powstające zagrożenia związane ze znaczącym przyrostem poziomu wód, w związku z likwidacją tamtejszego zakładu górniczego. W tej sprawie głos zabrali przedstawiciele gmin Olkusz, Bolesław, Klucze i Bukowno. 2025-02-24 18:25:36
➡️KOLEJNA FAZA GASZENIA HAŁDY ZA NAMI Naprawianie zwałowiska pokopalnianych odpadów Wrzosy I w Pszowie trwa. Zakończono kolejny etap prac zabezpieczających. Ułożona została gliniana okrywa powstrzymująca ogień🔥. Wyhamowano też zapał motocyklistów🏍️, którzy z płonącej hałdy urządzili sobie tor. 👉🏻Działania trwały od połowy listopada. W kolejnych newralgicznych rejonach, w północno-zachodniej części hałdy, położono warstwę izolacyjną na powierzchni blisko 3700 m kw. Powstrzymuje ona wydobywanie się gazów pożarowych. Zmniejszono też nachylenie skarpy narażonej na podmuchy wiatru. Spółka Restrukturyzacji Kopalń na bieżąco monitoruje sytuację na hałdzie. Wykonywane są też pomiary stężeń gazów. Pozostajemy przy tym w stałym kontakcie z władzami Pszów - profil miasta, pobliskich Rydułtowy oraz starostwa powiatowego. ℹ️Więcej na temat zrealizowanych prac przeczytacie na stronie internetowej. Link w komentarzu. Fot. 📸 SRK S.A./S.Ciepły 2025-02-20 18:47:06
POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Znamy się z pracy, ale nie zawsze wiemy czym nasze koleżanki i koledzy zajmują się poza firmą. A są wśród nas ludzie „pozytywnie zakręceni”. Swój wolny czas dedykują różnorodnym zainteresowaniom. Są kreatywni, zaangażowani i z wielkim oddaniem poświęcają się swoim pasjom.
Zapraszamy do współpracy! W ten sposób możemy wspólnie stworzyć cykl publikacji - niezwykłych „wizytówek” pracowników naszej Spółki. Mamy nadzieję, że takie prezentacje będą miały walor poznawczy, spodobają się i być może staną się źródłem wielu inspiracji. To od Was zależy jak się „pozasłużbowo” zaprezentujemy!
Dziś przedstawiamy pana Zdzisława Ochojskiego - kolekcjonera zbroi i historii militariów, pracującego w oddziale górniczo-wentylacyjnym i ochrony p.poż. w KWK Jas-Mos-Jastrzębie III (Oddział SRK S.A.).
SZTUKA WOJENNA I MALARSTWO
Mieszkania Zdzisława Ochojskiego strzegą rycerze. Ich zbroje i bojowe wyposażenie sprawiają, że figury reprezentują różne okresy historii. Odnieść można też wrażenie, że pełnią straż honorową przed zgromadzonymi tu obrazami. W ciągu wielu lat kolekcjoner zgromadził liczne eksponaty łączące dwa światy - rycerstwa i malarstwa (głównie oleje i pastele) - w jeden.
Kiedy to się zaczęło? - W piątej klasie podstawówki, gdy dostaliśmy książki do historii. Było tam mało zdjęć, ale dużo rysunków, między innymi gladiatorów. Byli dziwni. Jeden z nich bardziej przypominał kosmonautę czy też nurka w skafandrze głębinowym. Ponieważ zaczytywałem się wtedy powieściami Juliusza Verne i literaturą science-fiction, zadałem sobie pytanie: Co to za ludzie i komu służą?. Tak na wzór słów „Czym jest Graal i komu służy" z legendy arturiańskiej - opowiada Zdzisław Ochojski i dodaje: - To pytanie dręczy mnie do dziś, a jedną z odpowiedzi mogą być słowa mojego profesora historii Mariana Drosio: „(...) zwróć uwagę, że im więcej zdobywasz wiedzy, tym bardziej się przekonujesz, że coraz mniej wiesz".
Przygodę ze zbrojami płytowymi pan Zdzisław rozpoczął około roku 2000. Brat zapytał czy nie pojechałby z jego córką na naukę jazdy konnej. Jak się okazało przy stadninie umieszczony był szyld z napisem „Wykonujemy miecze, zbroje".
- Zapytałem o koszty i czy można złożyć zamówienie. No i powstała pierwsza moja zbroja. Była wykonana na wzór tych z połowy XV wieku. Zdobił ją żółty płaszcz z czarnym orłem - godło Piastów Śląskich. O tym, że jest to zbroja pochodząca z terenów Niemiec świadczy salada, nazywana też łebką. To niemal narodowy hełm niemiecki, z którego wywodzi się stahlhelm - hełm wojskowy z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.
Z czasem do zbiorów dołączały kolejne zbroje i rycerskie oporządzenie. W końcu przyszła pora działań „w terenie”. Było pełnienie (w pełnym rycerskim rynsztunku) „honorowych wart” w kościołach czy muzeach. - Później zaczęły się pokazowe walki, głównie jako atrakcje noworoczne, czy pojedynki na imprezach charytatywnych - mówi kolekcjoner.
Tymczasem zbiory sztuki wojennej wzbogacały się również o malarstwo: obrazy olejne i pastele, a to wszystko zdecydowanie nie zamyka jeszcze kolekcjonerskiej pasji pana Zdzisława Ochojskiego.