🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12
👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00
POZNAJMY SIĘ! PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Znamy się z pracy, ale nie zawsze wiemy czym nasze koleżanki i koledzy zajmują się poza firmą. A są wśród nas ludzie „pozytywnie zakręceni”. Swój wolny czas dedykują różnorodnym zainteresowaniom. Są kreatywni, zaangażowani i z wielkim oddaniem poświęcają się swoim pasjom.
Zapraszamy do współpracy! W ten sposób możemy wspólnie stworzyć cykl publikacji - niezwykłych „wizytówek” pracowników naszej Spółki. Mamy nadzieję, że takie prezentacje będą miały walor poznawczy, spodobają się i być może staną się źródłem wielu inspiracji. To od Was zależy jak się „pozasłużbowo” zaprezentujemy!
Dziś przedstawiamy pana Zdzisława Ochojskiego - kolekcjonera zbroi i historii militariów, pracującego w oddziale górniczo-wentylacyjnym i ochrony p.poż. w KWK Jas-Mos-Jastrzębie III (Oddział SRK S.A.).
SZTUKA WOJENNA I MALARSTWO
Mieszkania Zdzisława Ochojskiego strzegą rycerze. Ich zbroje i bojowe wyposażenie sprawiają, że figury reprezentują różne okresy historii. Odnieść można też wrażenie, że pełnią straż honorową przed zgromadzonymi tu obrazami. W ciągu wielu lat kolekcjoner zgromadził liczne eksponaty łączące dwa światy - rycerstwa i malarstwa (głównie oleje i pastele) - w jeden.
Kiedy to się zaczęło? - W piątej klasie podstawówki, gdy dostaliśmy książki do historii. Było tam mało zdjęć, ale dużo rysunków, między innymi gladiatorów. Byli dziwni. Jeden z nich bardziej przypominał kosmonautę czy też nurka w skafandrze głębinowym. Ponieważ zaczytywałem się wtedy powieściami Juliusza Verne i literaturą science-fiction, zadałem sobie pytanie: Co to za ludzie i komu służą?. Tak na wzór słów „Czym jest Graal i komu służy" z legendy arturiańskiej - opowiada Zdzisław Ochojski i dodaje: - To pytanie dręczy mnie do dziś, a jedną z odpowiedzi mogą być słowa mojego profesora historii Mariana Drosio: „(...) zwróć uwagę, że im więcej zdobywasz wiedzy, tym bardziej się przekonujesz, że coraz mniej wiesz".
Przygodę ze zbrojami płytowymi pan Zdzisław rozpoczął około roku 2000. Brat zapytał czy nie pojechałby z jego córką na naukę jazdy konnej. Jak się okazało przy stadninie umieszczony był szyld z napisem „Wykonujemy miecze, zbroje".
- Zapytałem o koszty i czy można złożyć zamówienie. No i powstała pierwsza moja zbroja. Była wykonana na wzór tych z połowy XV wieku. Zdobił ją żółty płaszcz z czarnym orłem - godło Piastów Śląskich. O tym, że jest to zbroja pochodząca z terenów Niemiec świadczy salada, nazywana też łebką. To niemal narodowy hełm niemiecki, z którego wywodzi się stahlhelm - hełm wojskowy z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej.
Z czasem do zbiorów dołączały kolejne zbroje i rycerskie oporządzenie. W końcu przyszła pora działań „w terenie”. Było pełnienie (w pełnym rycerskim rynsztunku) „honorowych wart” w kościołach czy muzeach. - Później zaczęły się pokazowe walki, głównie jako atrakcje noworoczne, czy pojedynki na imprezach charytatywnych - mówi kolekcjoner.
Tymczasem zbiory sztuki wojennej wzbogacały się również o malarstwo: obrazy olejne i pastele, a to wszystko zdecydowanie nie zamyka jeszcze kolekcjonerskiej pasji pana Zdzisława Ochojskiego.