⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14
🫡HOŁD DLA OFIAR TERRORU O Tragedii Górnośląskiej znów było głośno. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie uroczystości poświęcone 80. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Ofiary radzieckiego terroru liczone są w dziesiątkach tysięcy - wśród nich także górnicy. 👉🏻Uroczystości rocznicowe odbyły się w poniedziałek 31 marca br. W Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętego Herberta w Katowicach-Brynowie odprawiono Mszę świętą w intencji ojczyzny, szczególnie ofiar Tragedii Górnośląskiej 80. jej rocznicę. Eucharystii przewodniczył ks. abp senior Wiktor Skworc. 🪦Po Liturgii odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom komunistycznego reżimu 1945 roku. Zasadzono też pamiątkowy🌳Dąb Tragedii Górnośląskiej. ➡️W uroczystościach wzięli udział m.in. Joanna Bojczuk - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Robert Ciupa - Dyrektor Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Spółkę Restrukturyzacji Kopalń reprezentowali wiceprezesi - Anna Bińkowska i Mariusz Jończyk. Gościom obchodów towarzyszyli również: służby mundurowe, wojsko, górnicy oraz krewni ofiar Tragedii Górnośląskiej. 2025-04-08 10:23:28
TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12
PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu.
Szyb Bolko w Bytomiu funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi - oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych.
Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. Górnicy samodzielnie przygotowali jej tam specjalny, kamienny ołtarz. Ozdabiają go ilustracje tworzone na kształt płaskorzeźby. W bocznych nawach wydrążono wnęki, w których wiernie odwzorowano dawne wyrobiska górnicze. Zobaczyć można między innymi wozy urobkowe, figury pracujących górników i konia ciągnącego materiały. Całość wieńczy napis „SZCZĘŚĆ BOŻE” wraz z górniczymi symbolami po obu stronach. Dodatkowo pod figurą stanęła metalowa tabliczka w czarno-zielonych barwach, na której umieszczono słowa: Święta Barbaro, módl się za nami.
PIELĘGNUJĄC GÓRNICZE TRADYCJE
To kolejne takie przenosiny figury patronki górników z likwidowanych zakładów górniczych. W grudniu 2022 roku Barbara z KWK Piekary I trafiła na Nikiszowiec do Parafii św. Anny (WIDEO).
- Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce. Tylko w ostatnich 3 latach przekazano darowizny w postaci pamiątek pogórniczych na rzecz 30 instytucji i samorządów. Najwięcej otrzymały Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, do której trafiły elementy wyposażenia budynku maszyny wyciągowej, Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie przekazano ponad 140 pamiątek takich jak ubrania robocze, kaski i haki z łaźni łańcuszkowych oraz oczywiście Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego trafiły zabytkowe hełmy, narzędzia i elementy elektryki kopalnianej - mówi Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.
W ostatnim czasie SRK przekazała również ciekawą pamiątkę, jaką jest neonowy napis SZYB ROŹDZIEŃSKI z dawnej kopalni Wieczorek w Katowicach. Zaopiekowała się nim znana w regionie Fundacja Silesia Neon, dzięki której napis odzyska dawny blask.