Brak wpisów.

OŚWIADCZENIE SRK S.A. W ZWIĄZKU Z NIEŚCISŁYMI INFORMACJAMI ZAWARTYMI W ARTYKULE ONET.PL | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/OŚWIADCZENIE SRK S.A. W ZWIĄZKU Z NIEŚCISŁYMI INFORMACJAMI ZAWARTYMI W ARTYKULE ONET.PL

OŚWIADCZENIE SRK S.A. W ZWIĄZKU Z NIEŚCISŁYMI INFORMACJAMI ZAWARTYMI W ARTYKULE ONET.PL

16 Stycznia 2023

W związku z licznymi nieprecyzyjnymi, niezweryfikowanymi informacjami, które pojawiły się we wczorajszym artykule Onet.pl pt. "Nie wiadomo gdzie i kiedy pojawi się kolejna dziura". Mieszkańcy Trzebini żyją na bombie zegarowej, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. informuje, iż:

 

- wszystkie zapadliska, które wystąpiły w ostatnim czasie w Trzebini, zostały niezwłocznie zasypane. Autorzy tekstu zatem błędnie piszą, że „(…) Dziura niedługo zostanie zasypana tak jak inne w okolicy. Te w laskach, na prywatnych posesjach, przy blokach, na ogródkach działkowych i na cmentarzu”. Jest to również zaprzeczeniem dalszej części tego samego tekstu, gdzie autorzy sami piszą: (…) Powstałą dziurę ostatecznie zasypano”. Zaznaczamy, że w każdym przypadku ujawnienia deformacji nieciągłej SRK S.A. niezwłocznie przystępuje do zabezpieczenia terenu oraz zasypania zapadliska najszybciej, jak to możliwe.

- odnosząc się do fragmentu: „(…) Jeśli połączyć te dziury, to wychodzi linia prosta. Nasz dom tutaj, dziura tutaj, kolejna i teraz wypadła przy domu kultury. Praktycznie linia prosta w stronę cmentarza. Wychodzi, że pod nami ciągnie się kopalniany chodnik pod ziemią (…)”, zapadliska układają się w linii prostej z uwagi na dawny, pierwotny bieg Koziego Brodu, który w latach 20` XX. wieku został sztucznie zmieniony na potrzeby prowadzonej w KWK Siersza eksploatacji złóż węgla. Stosowną dokumentacją w tym zakresie powinien dysponować również Urząd Miasta Trzebini, gdyż gmina uczestniczyła na wszystkich etapach prac, opiniując dokumentację związaną zarówno z eksploatacją, jak i likwidacją KWK Siersza;

- w związku z planami uzdatniania gruntu oraz regulacji Koziego Brodu SRK S.A. przystąpiła już w 2014 roku do realizacji stosownego w tym zakresie projektu. Niestety działania te musiały zostać przerwane z uwagi na brak zgody części mieszkańców Trzebini, będącymi właścicielami prywatnych gruntów (blisko 80 działek), a którzy nie wyrazili zgody na przeprowadzenie tam wymaganych prac. W listopadzie 2017 roku wykonawca był zmuszony zerwać umowę z SRK S.A.
W związku z powyższym spółka wykonała aktualizację koncepcji odwodnienia, na podstawie której przygotowano ponowne postępowanie przetargowe na dokumentację projektową, w wyniku czego 30 sierpnia 2021 roku (a więc na dzień przed powstaniem zapadliska na terenie ROD „Gaj”) została podpisana umowa z wykonawcą. Realizacja projektu jest niezbędna, gdyż z prowadzonego przez SRK S.A. comiesięcznego monitoringu wpływu zatapiania kopalni Siersza na środowisko wynika, że przez podnoszący się poziom wód gruntowych, tereny zlokalizowane
w najniższych częściach osiedla Siersza w okresie 2-3 lat zagrożone będą podtopieniami. Aktualny projekt odwodnienia Koziego Brodu został podzielony na 18 zadań. Do końca marca 2023 roku spółka zrealizuje 7 z nich.
Problematyka związana z projektem była znana mieszkańcom Trzebini. W tym celu odbyło się spotkanie informacyjne, na którym zaprezentowano koncepcję odwodnienia terenów zagrożonych podtopieniami w Trzebini, wraz z przebudową koryta cieku Kozi Bród. Wykonawca miał przygotowane również specjalne oświadczenia na dysponowanie gruntem do celów budowlanych. Niestety na drodze do realizacji pozostałych 11 zadań ponownie stoi blisko 80 właścicieli prywatnych gruntów w Trzebini. W związku z tym, że zachodzi stan wyższej konieczności, z uwagi na nadchodzące zagrożenie podtopień niżej położonych obszarów, Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. zwrócił się z prośbą do Wojewody Małopolskiego o pomoc w podjęciu działań prawnych, umożliwiających na mocy specustawy, realizację przedmiotowego zadania;

- zgodnie z ustaleniami oraz informacjami przekazanymi rodzinom zmarłych, których groby uległy uszkodzeniu na skutek powstania deformacji nieciągłej w dniu 20 września 2022 roku, nagrobki zostaną odbudowane po około roku od powstania ww. zapadliska, bądź wypłacone zostanie odszkodowanie w zależności od woli poszkodowanych rodzin;

- wyniki pogłębionych badań gruntu na terenie Gminy Trzebinia mają zostać przedstawione do dnia 15 lutego 2023 roku. Data publikacji wynika z faktu, iż ich interpretacja nie jest prosta. Zespół ekspertów niezwykle szczegółowo analizuje zebrane dane, aby opracowanie powstało w sposób rzetelny i pozwalało jednoznacznie określić ewentualne zagrożenie.

Artykuł Onet.pl

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry