Brak wpisów.

OŚWIADCZENIE SRK S.A. ODNOSZĄCE SIĘ DO KONFERENCJI POSŁA NA SEJM RP MARKA SOWY W TRZEBINI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/OŚWIADCZENIE SRK S.A. ODNOSZĄCE SIĘ DO KONFERENCJI POSŁA NA SEJM RP MARKA SOWY W TRZEBINI

OŚWIADCZENIE SRK S.A. ODNOSZĄCE SIĘ DO KONFERENCJI POSŁA NA SEJM RP MARKA SOWY W TRZEBINI

20 Września 2023

Odnosząc się do konferencji prasowej Posła Koalicji Obywatelskiej Marka Sowy, która odbyła się dziś w Trzebini, a na której padło wiele nieścisłych informacji Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. oświadcza, że: 

  1. Spółka nie proponowała poszkodowanym ugód, zgodnie z którymi osoby te miałyby zrzec się wszelkich roszczeń w stosunku do SRK S.A. Spółka zawarła z poszkodowanymi, którzy wyrazili taką wolę, ugody za zniszczone nagrobki i odszkodowania te zostały już wypłacone.  
  2. Pan Poseł PO Marek Sowa w sposób niezgodny z prawdą zarzuca SRK S.A. brak działań wobec sytuacji w Trzebini na przestrzeni minionego roku, kiedy to 20 września 2022 roku powstało zapadlisko na cmentarzu parafialnym. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. na bieżąco realizowała wszelkie niezbędne i możliwe działania, w szczególności: 
  • Na bieżąco likwiduje zapadliska, niezwłocznie po ich wystąpieniu 
  • Oznakowuje tereny zagrożone  
  • Wykonano specjalistyczne badania gruntu georadarem i mikrograwimetryczne na obszarze ponad 145 ha. 
  • Na podstawie wyników badań wykonano dotychczas w sumie blisko 70 odwiertów i zatłoczono do tej pory ponad 5 tys. m3 mieszaniny stabilizującej grunt, m.in. w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5, osiedla Gaj i ul. Górniczej. 
  • od 29 maja uruchomiono pompy głębinowe w Trzebini, które mają za zadanie pompowanie wód gruntowych i wyhamowanie procesu podnoszenia się poziomu lustra wody, co jest jedną z głównych przyczyn powstawania zapadlisk. Działania te przyniosły oczekiwane rezultaty 
  • wykonano specjalistyczne ekspertyzy budowlane budynków, które były najbardziej zagrożone w wyniku zapadlisk 

Sytuacja w Trzebini jest bezprecedensową w skali kraju. Występowanie w Trzebini deformacji nieciągłych, czyli potocznie zapadlisk, to skutek nałożenia się siebie wielu czynników:

  • prowadzona w tym rejonie płytka eksploatacja górnicza, miejscami na głębokości zaledwie 20 metrów pod powierzchnią terenu 
  • sposób likwidacji kopalni „Siersza” w latach 1999-2001 poprzez zatopienie, bez uprzedniego wypełnienia pustych wyrobisk płytkiego kopalnictwa;  
  • niezwykle skomplikowana budowa geologiczna tego obszaru, z przewagą warstw słabo spoistych i luźnych piasków czwartorzędowych;  

Należy zaznaczyć, że zapadliska na tym terenie występowały od dziesięcioleci. Od XIX wieku funkcjonowały na tym obszarze kopalnie, które silnie oddziaływały na grunt. Dodatkowo znajdowały się tam liczne nieudokumentowane formy wydobycia, jak liczne biedaszyby, które dodatkowo naruszyły strukturę podłoża. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. przejmując jako następca prawny, tereny po zakładzie górniczym „Siersza” ponosi konsekwencje podjętych wcześniej decyzji i na bieżąco realizuje wszystkie nałożone na nią zadania. Od początku nasilenia się zjawisk powstawania zapadlisk w Trzebini w 2021 roku SRK S.A. prowadzi na bieżąco takie działania, aby możliwie najszybciej, ale i najskuteczniej minimalizować i likwidować powstałe zagrożenie. 

  1. Stwierdzenie Pana Posła PO Marka Sowy dot. rzekomego planowanego przesiedlenia mieszkańców Trzebini do Sosnowca jest nieprawdą. Zarówno spółka, jak i organy administracji rządowej oraz Burmistrz Trzebini podkreślali, że w świetle wykonanych badań nie ma konieczności ewakuacji.  Na wniosek Wojewody Małopolskiego SRK S.A. przygotowała PREWENCYJNIE listę lokali mieszkalnych, będących w zasobach spółki, które mogłyby posłużyć do takich celów. Ten scenariusz został jednak przez ekspertów wykluczony, gdyż nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną. 
  2. Pan Poseł PO Marek Sowa powołuje się na ponad 500 zapadlisk w Trzebini, zgodnie z zaprezentowanym przez PIG-PIB raportem z wykonanych prac badawczych. Jak wynika jednak z wyjaśnień instytutu, dane te obejmują zapadliska powstałe na przestrzeni minionych 70 lat oraz zostały ujęte na znacznie szerszym obszarze, także poza zakresem działalności kopalni „Siersza” i w większości stanowi tereny niezurbanizowane.  
  3. Odnosząc się do kwestii przebudowy cieku Kozi Bród SRK S.A. działania w tym zakresie podejmowała już w 2014 roku. Wówczas z uwagi na brak zgody właścicieli prywatnych gruntów projekt nie doszedł do realizacji.  Wiadomym jest, że w efekcie trwającego zatapiania wyrobisk pogórniczych byłej KWK Siersza w rejonie starorzecza cieku Kozi Bród mogą powstać tereny podtopień i czasowe rozlewiska w Trzebini Sierszy. Tereny te zostały pokazane na portalu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju) jako zagrożone ryzykiem powodziowym. Odwodnienie tych terenów wymaga przebudowy cieku Kozi Bród i budowy rowów odwadniających. Aktualnie ponowny brak zgód ponad 70 prywatnych właścicieli na dysponowanie nieruchomościami ograniczył możliwość wykonania dokumentacji projektowej, co opóźnia wykonanie robót ziemnych. SRK S.A. prowadzi działania zmierzające do realizacji tej inwestycji w oparciu o zapisy ustawy przeciwpowodziowej.
Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry