Brak wpisów.

NOWA PRZYSZŁOŚĆ TERENÓW PO KOPALNI „KRUPIŃSKI” | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/NOWA PRZYSZŁOŚĆ TERENÓW PO KOPALNI „KRUPIŃSKI”/KWK Krupiński

NOWA PRZYSZŁOŚĆ TERENÓW PO KOPALNI „KRUPIŃSKI”

21 Kwietnia 2023

Była kopalnia węgla kamiennego, teraz ma powstać „Nowa Energia. Suszec”. Mowa o unikalnym projekcie, polegającym na nadaniu nowych funkcji i pobudzeniu aktywności gospodarczej terenów po kopalni „Krupiński” w Suszcu. Aktualnie prowadzone są końcowe prace likwidacyjne zakładu.

ETAPY LIKWIDACJI

W pierwszej kolejności zasypano wszystkie 3 szyby. Jako pierwszą rozbiórką objęto wieżę szybową Szybu I.
W ostatnim czasie zakończyła się również rozbiórka wieży szybowej Szybu III. Stalowa konstrukcja została zlikwidowana poprzez odcięcie palnikiem poszczególnych segmentów i ich demontaż przy pomocy dźwigu.
W kolejnym etapie rozebrano również budynek maszyny wyciągowej oraz rozpoczęto likwidację fundamentów budynku nadszybia.

Wraz z początkiem roku rozpoczęto rozbiórkę największej i najbardziej charakterystycznej wieży szybowej nr III, na której szczycie znajduje się widoczny z oddali napis „KRUPIŃSKI”. Zlikwidowano budynki maszyny wyciągowej oraz nadszybia. Proces likwidacyjny zakładu powinien zakończyć się w połowie roku.

 NOWE PERSPEKTYWY

Tereny po KWK „Krupiński” zostały objęte kompleksowym projektem rewitalizacji i transformacji, w którym Spółka Restrukturyzacji Kopalń bierze czynny udział. 4 października 2019 roku zawarto w tym zakresie porozumienie
o współpracy pomiędzy SRK S.A., Gminą Suszec, JSW Innowacje S.A. oraz KSSE S.A. Spółka Restrukturyzacji Kopalń uczestniczyła w opracowaniu koncepcji. Przyjęte opracowanie „Nowa Energia. Suszec” stanowi podstawę dla przyszłych działań związanych z uruchomieniem nowych funkcji i pobudzeniem aktywności gospodarczej terenów po zlikwidowanej KWK „Krupiński”, w tym zmian w kluczowych dla gminy dokumentach - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Na potrzeby opracowania, przyjęty został wewnętrzny podział na 5 obszarów funkcjonalnych, które będzie wyróżniać odmienna charakterystyka przyszłego przeznaczenia. Nazwa całego kompleksu wynikająca
z przyjętego porozumienia to  „Nowa Energia. Suszec”. Na kompleks składają się:

  • Obszar I - „Hałda Ekstremum”, czyli budowla ziemna o powierzchni ok. 94 hektarów, która zostanie zagospodarowana w spójności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Suszec, łącząc funkcje rekreacyjno-sportowe i gospodarcze.
  • Obszar II - „Farma Fotowoltaiczna Ogniwo” w obrębie Niecki Cieku Branickiego liczącego około 36 hektarów.
    Warto zaznaczyć, że Gmina Suszec została wybrana jako pierwsza przez SRK S.A. do realizacji takiego przedsięwzięcia. SRK S.A. złożyło w tej sprawie wniosek o finansowanie ze środków NFOŚiGW.
  • Obszar III - „Park Przemysłowy Impet” na terenie Zakładu Głównego. Na powierzchni około 70 hektarów zostaną wydzielone obszary inwestycyjne oraz sieć dróg, które będą miały wpływ na kompleksowy rozwój całego terenu.
  • Obszar IV - „Park Usługowo-Przemysłowy Profit” o powierzchni około 18,5 hektara, który w znacznej części zachowa swój dotychczasowy charakter - Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz Rodzinne Ogrody Działkowe.
  • Obszar V - „Osiedle Solar”, czyli mierzący blisko 12 hektarów teren przeznaczony na zagospodarowanie w kierunku mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym z możliwością lokowania nieuciążliwych usług.

Więcej informacji na temat projektu "Nowa Energia. Suszec" można znaleźć na stronie: https://nowaenergia.suszec.pl/

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry