U nas na Facebooku..

TO NIE ŻART! Gaszenie hałdy Pokój na finiszu💦🔥 ➡️Zgodnie z deklaracjami złożonymi mieszkańcom jeszcze przed Wielkanocą🐣 zakończą się prace gaśnicze, które generują uciążliwe zadymienie. 👉🏻Wykonawca rozpoczyna w tym tygodniu działania na ostatnim, najbardziej zapożarowanym fragmencie zwałowiska - przy straży pożarnej. 📺SZCZEGÓŁY W NAGRANIU! Podsumowując, w najbliższych dniach trzeba się spodziewać dużej ilości dymu. Wykonawca zapewnia jednak, że skończy te prace możliwie najszybciej, co skutecznie zlikwiduje zapożarowanie hałdy. Później zajmie się ponownym formowaniem terenu. RUDA Śląska Michał Pierończyk - Prezydent Miasta Ruda Śląska 2025-04-01 10:36:12

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

👉🏻28 marca 2025 roku, 80 lat po dramatycznym pojmaniu i wywiezieniu do obozów pracy całej zmiany górników z kopalni Bobrek, odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród gości również rodziny deportowanych górników⚒️. 📺Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia, którego SRK była współorganizatorem wraz z Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Muzeum PRL-u, Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" i Miasto Bytom. 🏫Przypomnijmy, wczoraj w cechowni Kopalni Bobrek upamiętniono ofiary radzieckiego aparatu zbrodni. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a dzieci z SP16 w Bytomiu-Bobrku przygotowały inscenizację. Stanęła też okolicznościowa wystawa o Tragedii Górnośląskiej od Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. 2025-03-29 17:30:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

Z SZOLI DO ŁAGRU⛓️ Wysłani w zapomnienie do morderczych obozów pracy. Komunizm latami zamykał usta i kazał zapomnieć. Teraz region pamięta, a o Tragedii Górnośląskiej mówi się głośno📢 👉🏻W kopalni Bobrek dziś uroczystości rocznicowe. Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary radzieckiego terroru. To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń Tragedii Górnośląskiej. ⛏️Kilkuset górników Kopalni Bobrek po skończonej „szychcie” zamiast do domu, trafiło do obozów pracy. 28 marca 1945 roku, cała zmiana, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego. Jechali tygodniami, w nieludzkich warunkach. Bydlęce wagony wypełnione były cierpieniem i śmiercią. 🗓️W 80 lat od tych tragicznych wydarzeń Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej. ➡️ Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu oraz recytacja wiersza „List do ojca” przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową przed którą złożono kwiaty i zapalono znicze🪔 📽️W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Dodatkowo można było zobaczyć okolicznościową wystawę udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. ✅Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, Aleksandra Poloczek - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks Kraj Sp. z o.o. KWK "Bobrek-Piekary" oraz Fundacja Minionej Epoki – Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. 2025-03-28 18:37:59

NOWA PRZYSZŁOŚĆ TERENÓW PO KOPALNI „KRUPIŃSKI” | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/NOWA PRZYSZŁOŚĆ TERENÓW PO KOPALNI „KRUPIŃSKI”/KWK Krupiński

NOWA PRZYSZŁOŚĆ TERENÓW PO KOPALNI „KRUPIŃSKI”

21 Kwietnia 2023

Była kopalnia węgla kamiennego, teraz ma powstać „Nowa Energia. Suszec”. Mowa o unikalnym projekcie, polegającym na nadaniu nowych funkcji i pobudzeniu aktywności gospodarczej terenów po kopalni „Krupiński” w Suszcu. Aktualnie prowadzone są końcowe prace likwidacyjne zakładu.

ETAPY LIKWIDACJI

W pierwszej kolejności zasypano wszystkie 3 szyby. Jako pierwszą rozbiórką objęto wieżę szybową Szybu I.
W ostatnim czasie zakończyła się również rozbiórka wieży szybowej Szybu III. Stalowa konstrukcja została zlikwidowana poprzez odcięcie palnikiem poszczególnych segmentów i ich demontaż przy pomocy dźwigu.
W kolejnym etapie rozebrano również budynek maszyny wyciągowej oraz rozpoczęto likwidację fundamentów budynku nadszybia.

Wraz z początkiem roku rozpoczęto rozbiórkę największej i najbardziej charakterystycznej wieży szybowej nr III, na której szczycie znajduje się widoczny z oddali napis „KRUPIŃSKI”. Zlikwidowano budynki maszyny wyciągowej oraz nadszybia. Proces likwidacyjny zakładu powinien zakończyć się w połowie roku.

 NOWE PERSPEKTYWY

Tereny po KWK „Krupiński” zostały objęte kompleksowym projektem rewitalizacji i transformacji, w którym Spółka Restrukturyzacji Kopalń bierze czynny udział. 4 października 2019 roku zawarto w tym zakresie porozumienie
o współpracy pomiędzy SRK S.A., Gminą Suszec, JSW Innowacje S.A. oraz KSSE S.A. Spółka Restrukturyzacji Kopalń uczestniczyła w opracowaniu koncepcji. Przyjęte opracowanie „Nowa Energia. Suszec” stanowi podstawę dla przyszłych działań związanych z uruchomieniem nowych funkcji i pobudzeniem aktywności gospodarczej terenów po zlikwidowanej KWK „Krupiński”, w tym zmian w kluczowych dla gminy dokumentach - studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Na potrzeby opracowania, przyjęty został wewnętrzny podział na 5 obszarów funkcjonalnych, które będzie wyróżniać odmienna charakterystyka przyszłego przeznaczenia. Nazwa całego kompleksu wynikająca
z przyjętego porozumienia to  „Nowa Energia. Suszec”. Na kompleks składają się:

  • Obszar I - „Hałda Ekstremum”, czyli budowla ziemna o powierzchni ok. 94 hektarów, która zostanie zagospodarowana w spójności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy Suszec, łącząc funkcje rekreacyjno-sportowe i gospodarcze.
  • Obszar II - „Farma Fotowoltaiczna Ogniwo” w obrębie Niecki Cieku Branickiego liczącego około 36 hektarów.
    Warto zaznaczyć, że Gmina Suszec została wybrana jako pierwsza przez SRK S.A. do realizacji takiego przedsięwzięcia. SRK S.A. złożyło w tej sprawie wniosek o finansowanie ze środków NFOŚiGW.
  • Obszar III - „Park Przemysłowy Impet” na terenie Zakładu Głównego. Na powierzchni około 70 hektarów zostaną wydzielone obszary inwestycyjne oraz sieć dróg, które będą miały wpływ na kompleksowy rozwój całego terenu.
  • Obszar IV - „Park Usługowo-Przemysłowy Profit” o powierzchni około 18,5 hektara, który w znacznej części zachowa swój dotychczasowy charakter - Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz Rodzinne Ogrody Działkowe.
  • Obszar V - „Osiedle Solar”, czyli mierzący blisko 12 hektarów teren przeznaczony na zagospodarowanie w kierunku mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym z możliwością lokowania nieuciążliwych usług.

Więcej informacji na temat projektu "Nowa Energia. Suszec" można znaleźć na stronie: https://nowaenergia.suszec.pl/

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry