U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

🇪🇺Rozpoczął się 17. Europejski Kongres Gospodarczy European Economic Congress, czyli największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider w procesie transformacji regionu bierze udział w tym ważnym wydarzeniu❕ ✅Od 23 do 25 kwietnia Katowice - oficjalny profil miasta i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach będą stolicą ważnych gospodarczo debat i platformą do wymiany doświadczeń. 📣Przypominamy też, że Prezes SRK wystąpi w roli eksperta. O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie trzeciego dnia kongresu prezes Jarosław Wieszołek w ramach panelu INFRASTRUKTURA POPRZEMYSŁOWA 👉🏻| Piątek 25 kwietnia | 13:30-15:00 | sala balowa C | 🎥Transmisja online na stronie organizatora. Spotkajmy się na #EEC2025! Ministerstwo Przemysłu Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego Wojewoda Śląski GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 2025-04-23 11:13:00

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

O KIERUNKU PRZEMIAN NA #EEC ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jako kluczowa spółka i lider procesu transformacji w regionie, weźmie udział w 17. European Economic Congress (EEC) w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. 👉🏻 O procesach prowadzonej transformacji szczegółowo opowie 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗲𝘀 𝗦𝗥𝗞 Jarosław Wieszołek w ramach panelu: 𝗜𝗡𝗙𝗥𝗔𝗦𝗧𝗥𝗨𝗞𝗧𝗨𝗥𝗔 𝗣𝗢𝗣𝗥𝗭𝗘𝗠𝗬𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 —> Piątek 25.04 | 13:30-15:00 | sala balowa C 📣 Spotkajmy się na #EEC2025❗️ 📺Transmisję z wydarzenia będziecie mogli zobaczyć za pośrednictwem strony internetowej organizatora⤵️ >>> link w komentarzu <<< 2025-04-17 12:54:33

U nas na Facebooku..
zdjęcie do posta z facebooka

⚒️PATRONKA SKOŃCZYŁA SWOJĄ SZYCHTĘ Przez lata chroniła pracujących pod ziemią górników. Teraz wyjechała na powierzchnię, bo swoją szychtę skończyła. 👉🏻Figura św. Barbary z szybu Bolko - dawnej kopalni rud cynku i ołowiu w Bytomiu - stanęła w nowym miejscu. ➡️Szyb Bolko w Miasto Bytom funkcjonuje w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń od 31 grudnia 2020 roku. W związku z realizowaną przez SRK zmianą modelu odwadniania, dotychczasową przepompownię przekształcano w pompownię głębinową. To oznaczało likwidację podziemnej infrastruktury, stąd też decyzja o przenosinach figury św. Barbary, która trafiła do dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi – oddziału SRK odpowiedzialnego za pompowanie wód kopalnianych. ℹ️ Górnicza patronka znajdowała się do tej pory ponad 100 m pod ziemią, w hali sprężarek szybu Bolko na poziomie 124,9 m. ✅Spółka Restrukturyzacji Kopalń od lat aktywnie wspiera lokalną kulturę pieczołowicie pielęgnując wyjątkową historię górnictwa w Polsce⤵️ 🗃️Więcej na temat przekazanych pamiątek górniczych przeczytacie w najnowszym wpisie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2025-04-11 14:20:14

KOLEJNE SPOTKANIE ZARZĄDU SRK S.A. Z MIESZKAŃCAMI TRZEBINI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/KOLEJNE SPOTKANIE ZARZĄDU SRK S.A. Z MIESZKAŃCAMI TRZEBINI

KOLEJNE SPOTKANIE ZARZĄDU SRK S.A. Z MIESZKAŃCAMI TRZEBINI

12 Maja 2023

Bezpieczeństwo Osiedla Gaj, prace zabezpieczające cmentarz, dalsze losy ogródków działkowych i kwestie odszkodowań - to główne tematy spotkania przedstawicieli Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń z mieszkańcami Trzebini, które odbyło się w czwartek (11.05) w Szkole Podstawowej nr 6.

W dyskusji udział wzięli również Poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk przedstawiciele Centrum Geozagrożeń PIG-PIB, prof. Piotr Strzałkowski - Politechnika Śląska i Główny Instytut Górnictwa oraz Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gaj”.

Przedstawiciele SRK S.A. poinformowali zebranych o przyczynach nasilonego zjawiska powstawania zapadlisk
w Trzebini (3 czynniki: płytka eksploatacja kopalin, słaby nadkład oraz podnoszący się poziom lustra wody), wskazując, że po raz pierwszy w kraju eksperci mierzą się z tym zjawiskiem na taką skalę.

Zapewniono mieszkańców, że bloki na osiedlu Gaj są bezpieczne, gdyż całe osiedle zostało przez dawną kopalnię „Siersza” objęte filarem ochronnym (co potwierdza  dokumentacja górnicza) oraz nie prowadzono w tym rejonie płytkiej eksploatacji górniczej. Podczas spotkania profesor Piotr Strzałkowski zapewnił mieszkańców, że nie  ma
w tym rejonie takich wyrobisk, które mogłyby zagrażać powstawaniem deformacji nieciągłych. Jak dodał, warunki geologiczne w Trzebini są szczególne, a Zarząd SRK S.A. intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu zapadlisk i działa w interesie mieszkańców. Zagwarantowano również, że SRK S.A. wykona ekspertyzy budowlane nieruchomości znajdujących się na obszarach najbardziej zagrożonych wraz z symulacjami komputerowymi, określające wytrzymałość budynków. Zapewniono jednocześnie, że nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną.

Ponadto poinformowano o rozpoczęciu przez SRK S.A. badań mikrograwimetrycznych oraz zapewniono, że wszystkie punkty w pobliżu zabudowań i ciągów komunikacyjnych wskazane przez PIG-BIP zostaną zbadane odwiertami, a w przypadku wykrycia pustek zostaną one zatłoczone specjalną mieszaniną stabilizującą.

Głównym tematem dyskusji były zamierzenia w stosunku do wyłączonej z użytkowania południowej części Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gaj”. Zarówno przedstawiciele SRK S.A., jak i Wojewoda Małopolski podkreślili, że jest to teren bardzo niebezpieczny, w związku z czym przebywanie tam nie jest możliwe - nawet na własną odpowiedzialność (obszar zagrożony w rejonie ogródków działkowych wskazuje mapa dołączona do publikacji - dostępna na dole strony). Aktualnie SRK S.A. typuje grunty w pobliżu osiedla, będące w zasobach spółki, a które mogłyby zostać w drodze darowizny przekazane i przeznaczone pod stworzenie nowych działek. Podobne działania podjęły również władze Trzebini. W najbliższym czasie odbędą się spotkania przedstawicieli SRK S.A.
i gminy z zarządem ROD „Gaj”, aby wypracować najkorzystniejsze dla działkowiczów rozwiązanie.

Przedstawiciele Zarządu SRK S.A. odnieśli się również do kwestii odszkodowań i zapewnili, że w przypadku przeniesienia południowej części ROD „Gaj” do nowej lokalizacji spółka wypłaci działkowiczom odszkodowania. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zapewnił mieszkańców, że wyceny będą weryfikowane pod kątem rzetelności. Odszkodowania obejmą również rodziny bliskich, których groby zostały uszkodzone w wyniku zapadliska na cmentarzu z 20.09.2022 roku. W przyszłym tygodniu spółka rozpocznie spotkania, aby zawrzeć ugody dotyczące wypłaty odszkodowań.  

Na spotkaniu przedstawiono również najbliższe działania SRK S.A. w Trzebini. To przede wszystkim rozpoczynające się od poniedziałku (15.05) odwierty kontrolne przeprowadzonych prac uzdatnieniowych gruntu
w sąsiedztwie osiedla Gaj. Wykonanych zostanie 9 otworów, które pozwolą określić skuteczność wykonanego zatłaczania. Równolegle prowadzone są prace zmierzające do wypracowania rozwiązań w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy SRK i gminą, które posłuży do możliwie szybkiego rozwiązania problemów związanych z przeprowadzeniem prac zabezpieczających tereny przed podtopieniami.

Poruszono również tematy, które pojawiły się na wtorkowym spotkaniu, dotyczące garaży (trwają mediacje sądowe, przygotowany został wzór ugody) i przygotowywanego przez spółkę odwodnienia, które ma zatrzymać podnoszący się poziom wód podziemnych. Te działania mają rozpocząć się najpóźniej do końca maja br.

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry