Brak wpisów.

KOLEJNE SPOTKANIE ZARZĄDU SRK S.A. Z MIESZKAŃCAMI TRZEBINI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Strona główna/Media/Aktualności/KOLEJNE SPOTKANIE ZARZĄDU SRK S.A. Z MIESZKAŃCAMI TRZEBINI

KOLEJNE SPOTKANIE ZARZĄDU SRK S.A. Z MIESZKAŃCAMI TRZEBINI

12 Maja 2023

Bezpieczeństwo Osiedla Gaj, prace zabezpieczające cmentarz, dalsze losy ogródków działkowych i kwestie odszkodowań - to główne tematy spotkania przedstawicieli Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń z mieszkańcami Trzebini, które odbyło się w czwartek (11.05) w Szkole Podstawowej nr 6.

W dyskusji udział wzięli również Poseł na Sejm RP Krzysztof Kozik, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk przedstawiciele Centrum Geozagrożeń PIG-PIB, prof. Piotr Strzałkowski - Politechnika Śląska i Główny Instytut Górnictwa oraz Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gaj”.

Przedstawiciele SRK S.A. poinformowali zebranych o przyczynach nasilonego zjawiska powstawania zapadlisk
w Trzebini (3 czynniki: płytka eksploatacja kopalin, słaby nadkład oraz podnoszący się poziom lustra wody), wskazując, że po raz pierwszy w kraju eksperci mierzą się z tym zjawiskiem na taką skalę.

Zapewniono mieszkańców, że bloki na osiedlu Gaj są bezpieczne, gdyż całe osiedle zostało przez dawną kopalnię „Siersza” objęte filarem ochronnym (co potwierdza  dokumentacja górnicza) oraz nie prowadzono w tym rejonie płytkiej eksploatacji górniczej. Podczas spotkania profesor Piotr Strzałkowski zapewnił mieszkańców, że nie  ma
w tym rejonie takich wyrobisk, które mogłyby zagrażać powstawaniem deformacji nieciągłych. Jak dodał, warunki geologiczne w Trzebini są szczególne, a Zarząd SRK S.A. intensywnie pracuje nad rozwiązaniem problemu zapadlisk i działa w interesie mieszkańców. Zagwarantowano również, że SRK S.A. wykona ekspertyzy budowlane nieruchomości znajdujących się na obszarach najbardziej zagrożonych wraz z symulacjami komputerowymi, określające wytrzymałość budynków. Zapewniono jednocześnie, że nie ma zagrożenia katastrofą budowlaną.

Ponadto poinformowano o rozpoczęciu przez SRK S.A. badań mikrograwimetrycznych oraz zapewniono, że wszystkie punkty w pobliżu zabudowań i ciągów komunikacyjnych wskazane przez PIG-BIP zostaną zbadane odwiertami, a w przypadku wykrycia pustek zostaną one zatłoczone specjalną mieszaniną stabilizującą.

Głównym tematem dyskusji były zamierzenia w stosunku do wyłączonej z użytkowania południowej części Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gaj”. Zarówno przedstawiciele SRK S.A., jak i Wojewoda Małopolski podkreślili, że jest to teren bardzo niebezpieczny, w związku z czym przebywanie tam nie jest możliwe - nawet na własną odpowiedzialność (obszar zagrożony w rejonie ogródków działkowych wskazuje mapa dołączona do publikacji - dostępna na dole strony). Aktualnie SRK S.A. typuje grunty w pobliżu osiedla, będące w zasobach spółki, a które mogłyby zostać w drodze darowizny przekazane i przeznaczone pod stworzenie nowych działek. Podobne działania podjęły również władze Trzebini. W najbliższym czasie odbędą się spotkania przedstawicieli SRK S.A.
i gminy z zarządem ROD „Gaj”, aby wypracować najkorzystniejsze dla działkowiczów rozwiązanie.

Przedstawiciele Zarządu SRK S.A. odnieśli się również do kwestii odszkodowań i zapewnili, że w przypadku przeniesienia południowej części ROD „Gaj” do nowej lokalizacji spółka wypłaci działkowiczom odszkodowania. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita zapewnił mieszkańców, że wyceny będą weryfikowane pod kątem rzetelności. Odszkodowania obejmą również rodziny bliskich, których groby zostały uszkodzone w wyniku zapadliska na cmentarzu z 20.09.2022 roku. W przyszłym tygodniu spółka rozpocznie spotkania, aby zawrzeć ugody dotyczące wypłaty odszkodowań.  

Na spotkaniu przedstawiono również najbliższe działania SRK S.A. w Trzebini. To przede wszystkim rozpoczynające się od poniedziałku (15.05) odwierty kontrolne przeprowadzonych prac uzdatnieniowych gruntu
w sąsiedztwie osiedla Gaj. Wykonanych zostanie 9 otworów, które pozwolą określić skuteczność wykonanego zatłaczania. Równolegle prowadzone są prace zmierzające do wypracowania rozwiązań w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy SRK i gminą, które posłuży do możliwie szybkiego rozwiązania problemów związanych z przeprowadzeniem prac zabezpieczających tereny przed podtopieniami.

Poruszono również tematy, które pojawiły się na wtorkowym spotkaniu, dotyczące garaży (trwają mediacje sądowe, przygotowany został wzór ugody) i przygotowywanego przez spółkę odwodnienia, które ma zatrzymać podnoszący się poziom wód podziemnych. Te działania mają rozpocząć się najpóźniej do końca maja br.

 

Przetargi i zamówienia nieruchomości, maszyny, złom, urządzenia i pozostałe.
Sprzedaż
Nieruchomości
Oferty nieruchomości, przetargi.
Administracja
Zasobów
Mieszkaniowych
Strefa Klienta, sprzedaż i najem, mapa ofert.
do góry