TERENY DLA ROZWOJU 🔁SRK jest kluczowym podmiotem w procesie transformacji regionu. Poprzemysłowe tereny, którymi dysponuje spółka, mają ogromny potencjał. Dla pobudzenia rozwoju gospodarczego oferujemy do sprzedaży kolejne nieruchomości. 💶Od początku roku do października SRK sprzedała ponad 4️⃣3️⃣hektary za 41 mln zł netto❗️To nieruchomości przeznaczone pod działalność komercyjną. 👉🏻W najbliższych tygodniach nowych nabywców w Gliwice, Miasto Jaworzno, Miasto Świętochłowice, RUDA Śląska i Miasto Jastrzębie-Zdrój znajdzie kolejnych blisko 70 hektarów nieruchomości za niemal 50 mln złotych netto. 📢W puli trwających przetargów jest następnych 1️⃣5️⃣0️⃣ha. Największy obszar stanowią działki w stolicy aglomeracji śląskiej. Mowa o terenach po byłej kopalni Boże Dary w Katowice - oficjalny profil miasta. To teren atrakcyjny inwestycyjnie, który już przyciąga wielu przedsiębiorców. 🌐Więcej na temat przetargów znajdziecie na naszej stronie internetowej. Link w komentarzu. 2024-11-07 09:00:06
🇬🇷Z GRECJI DO SRK 🏛️Naukowcy z Narodowej Politechniki w Atenach (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο - National Technical University of Athens) przyjechali do Polski, aby podsumować innowacyjny projekt LIFE BRINE-MINING , pozwalający na zredukowanie zasolenia wód kopalnianych. Odwiedzili też SRK. 👩🏼🏫 Profesor Maria Loizidou z Narodowej Politechniki w Atenach, która koordynuje cały projekt, w ramach wizyty w Polsce przyjechała również do SRK i spotkała się z Mariuszem Jończykiem, wiceprezesem SRK ds. Zasobów Mieszkaniowych, Odwadniania Kopalń i Zamówień. Omówiono potencjalne możliwości wykorzystania wyników projektu i demonstracyjnego systemu w infrastrukturze Spółki Restrukturyzacji Kopalń. ℹ️Głównym celem działań greckich naukowców było opracowanie i przetestowanie technologii ograniczającej zasolenie rzek. W efekcie pozwalałoby to na produkcję soli mineralnych z wód kopalnianych oraz produkcję czystej wody z wody zasolonej. Wyliczenia pokazują, że wdrożenie instalacji jest kosztowne, ale przynosi istotne zyski środowiskowe. 2024-10-25 13:00:40
⚒️KOPALNIE ŹRÓDŁEM CIEPŁA🔅 👉🏻Kolejny krok w kierunku regionalnej transformacji. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. i Dalkia Polska Energia S.A. - wiodący dostawca usług energetycznych w naszej aglomeracji - zadeklarowały wolę współpracy w zakresie energetycznego wykorzystania wód dołowych. 📃List intencyjny w tej sprawie ✍🏼podpisali Prezes SRK Jarosław Wieszołek i Wiceprezes SRK Mariusz Jończyk oraz prezes Dalkia Polska Energia Konrad Borowski. Porozumienie dotyczy instalacji pomp ciepła wykorzystujących energię cieplną dołowych 💦wód kopalnianych. To pozwoliłoby na pozyskanie alternatywnego źródła ciepła dla Katowice - oficjalny profil miasta, Sosnowiec łączy i RUDA Śląska. 🔏Szczegóły projektu zostały objęte klauzulą poufności. 2024-10-23 15:42:14
INWESTYCJA SRK CHRONI PRZED PODTOPIENIAMI | Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A.
To kluczowy system odwodnienia około 160 hektarowego terenu w Bytomiu i Piekarach Śląskich. Spółka Restrukturyzacji Kopalń zakończyła właśnie nową inwestycję. To budowa systemu odwodnieniowego dla tzw. Niecki Montometu, czyli XIX-wiecznej, pogórniczej niecki bezodpływowej.
Roboty zlecone przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń rozpoczęto w styczniu 2020 roku i zakończyły się we wrześniu br. Inwestycja została już poddana próbie sił natury. Ostatnie intensywne opady deszczu dowiodły, że skuteczne zabezpiecza przed zalaniem tereny w rejonie niecki.
Aby zlikwidować szkody spowodowane przez zakłady górnicze, SRK przeprowadziła rekultywację obszaru położonego w południowej części Piekar Śląskich przy granicy z Bytomiem. Odwodniono go i zabezpieczono przed zalewaniem wodami opadowymi. Roboty prowadzono rzecz jasna w sposób szczegółowo określony w projektach budowlanych.
- W 2020 r. ruszyła budowa nowoczesnej przepompowni wód opadowych oraz infrastruktury towarzyszącej, służącej skutecznemu odwadnianiu bezodpływowej niecki, powstałej w wyniku eksploatacji górniczej w rejonie ulic Granicznej, Parkowej i Waryńskiego - tzw. „Niecki Montometu”. Był to efekt dobrej współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Podczas powodzi we wrześniu 2024 r. rejon niecki nie został zalany. Świadczy to o tym, że system odwodnienia działa prawidłowo, a inwestycja przyniosła spodziewane efekty. Dzięki temu będziemy mogli sukcesywnie zagospodarować zrekultywowane tereny z przeznaczeniem na inwestycje - mówi Sława Umińska-Kajdan, Prezydent Piekar Śląskich.
- Dobrze, że tego typu działania są realizowane. Ta inwestycja umożliwi nam dalsze zagospodarowanie terenów na granicy Bytomia z Piekarami Śląskimi - w rejonie ul. Kędzierzyńskiej i al. Jana Pawła II. Liczymy na szybkie dokończenie inwestycji w zakresie pozostałych niecek bezodpływowych na terenie Bytomia - dodaje Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Inwestycja obejmowała:
Koszt inwestycji to blisko 18 mln zł netto. SRK przeznaczyła na ten cel prawie 4,6 mln złotych. Pozostała kwota to dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.